УЗНЕМИРАВАЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА! Како нам трују децу у наргила-баровима
Све више локала отвара се у близини школа
Деца у Србији масовно се трују веома штетним ароматизованим дуваном у многобројним наргила-баровима широм земље, упозоравају стручњаци.
Зграда је потпуно нестала: Рупа дубока 6 метара прогутала пицерију у Охају
Данас паклени дан у Србији: Веома топло, температура до 30 степени
Власници ових барова дозвољавају малолетницима да слободно пуше наргиле, упркос упозорењима стручњака и Светске здравствене организације да је једна сеанса штетнија од сто попушених цигарета. Осима тога лекари напомињу да је дуван у наргилама препун канцерогеног катрана који изазива рак, а да колективно конзумирање може да проузрокује ширење заразних болести.
Светска здравствена организација (СЗО) званично је упозорила на штетност дувана у наргила-баровима, објашњавајући зашто је њихов ефекат далеко погубнији од оног који проузрокују цигарете.
- У наргилама дим од дувана пролази кроз воду, због чега се чини мање оштрим, па онај ко га конзумира уноси у своја плућа далеко већу количину и дубље га удише него приликом обичног пушења. Међуим, штетна свој став се не губе проласком кроз воду, па се процењује да једна сеанса на наргилама има ефекат сто попушених цигарета. Класичан пушач обично удахне дим око 12 пута, док се преко наргиле он удахне и до 200 пута! Током једночасовног пушења наргиле удахне се један литар чистог дуванског дима. Дуван за наргиле ароматизован је воћним смесама, па је његов укус слаткаст и на први поглед не делује штетно - објашњава СЗО.
Гугл отео територију Србији: Граница на Дунаву прекројена и припојена Хрватској! (МАПА)
Примаријус др Петар Боровић у потпуности је сагласан са тврдњам СЗО.
- Највећи проблем код наргила је тај што дим пролази кроз дувачку цев и да би задржао првобитан јак укус, они који спремају наргиле морају да ставе много више појачивача укуса, мириса, катрана и осталих штетних, канцерогених супстанци - истиче др Бојовић, иначе председник Савеза за борбу против пушења.
Према његовим речима, свакодневно увлачење ароматизованог дима у плућа сигуран је корак ка добијању неког канцера.
- Пушачи, међу којима је све више младих, нису ни свесни колико је једно пушење наргиле погубно за њихово здравље. Свакодневним конзумирањем може се јавити зависност од шише, али доћи и до тешких обољења попут рака плућа, уста, непца, бубрега, али и срчаног и можданог удара - наглашава наш саговорник.
ТРАЖИЋЕМО ХЛАДОВИНУ: Сутра у Србији праве ТРОПСКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ и ВРЛО ВИСОКО УВ зрачење!
Доктрока Бранка Грујић, специјалиста опште праксе, каже да највише забрињава што се све више наргила-барова отвара поред школа, па деца имају орилику да конзумирају ову "дрогу" од ујутру до касно у ноћ.
- Нико од надлежних не контролише како послују ови барови у којима се људи несвесно трују. Чак и они који седе у тим замраченим и загушљивим просторијама, а не конзумирају наргиле могу да имају последице од штетних материја и токсина који изазивају рак плућа и срчана обољења. Дим је јачи и гушћи од оног у цигаретама, али има пријатан мирис, па многи нису ни свесни колико штетних материја из тог дувана улази у њихова плућа.
Докторка Грујиић додаје да је веома опасно што из наргиле пуши више особа, због чега постоји ризик од преношења тубркулозе, хепатитиса, мононуклеозе...
- Лула од наргиле је пластична па се бактерије лакше размножавају него на другим материјалима. Овим проблемом би требало да се позабаве стручњаци. Надлежен службе да забране малолетницима посећивање наргила-барова, док би инспекција морала да провери хигијенске услове у овим локалима - наглашава наша саговорница.