Ван дер Белен подржао Вучића: Дозволити Србима и Албанцима да се договоре (ФОТО)
У свом обраћању Ван дер Белен је истакао да ЕУ неће бити потпуна без интеграције југоисточних земаља
Председник Аустрије Александер ван дер Белен подржао је вечерас став председника Србије да треба дозволити Србима и Албанцима да се договоре.
Прочитајте и:
Ван дер Белен је такође указао да цртање граница дуж етничке линије није одрживо решење.
Он је, у оквиру дебате "Нове перспективе проширења ЕУ" на "Политичким разговорима" Европског форума Алпбах, критиковао мото којим су се наводно раније неки водили, а то је да се један народ може осећати безбедним само међу својима, упитао шта би био управо његов народ којем би према том ставу требало да се приклони.
- Најпре која су етничка заједница Аустријанци. Причају немачки мање или више, имају своју крв присутну широм континента. Моја мајка је Естонка, мој отац Рус, моје презиме није аустријско - указао је Ван дер Белен.
Он је рекао да подела дуж етничких линије није нешто што може да буде одрживо решење, већ само краткорочно како показује историја.
У свом обраћању Ван дер Белен је истакао да ЕУ неће бити потпуна без интеграције југоисточних земаља, и да сада постоји прилика као никада да се то учини.
- Ранијих година имали смо слаб напредак, јер је на страни ЕУ постојао умор од ширења, а и Унија се бавила сопственим изазовима. То се сада променило - уверен је он.
Председник Аустрије указао је да на Западном Балкану види много позитивних промена, додајући да смо сведоци значајног напретка у региону.
- Политички лидери су озбиљни по питању дијалога и напретка. Видели смо прави напредак у регионалној сарадњи, помирењу и решавању неких билатералних питања - нагласио је он.
Вучић је подржао препоруку Европске комисије да се отвое приступни прегоговори са Македонијом и Албанијом.
Казао је да је пуно треба радити, али да је актуелно стање у корист проширења.
Председник Словеније Борут Пахор оценио је да постоји добар тренутак пошто је после дужег периода политичке апстиненције ЕУ поново ставила на врх своје агенде питање проширења.
Казао је да је добро што је Европска комисија коначно усвојила стратегију проширења, и нагласио да је добро што је затражила решавање билатералних питања као услов за чланство.
Истовремено је критиковао Европску комисију што не тражи поштовање и примену арбитраже о граници Словеније и Хрватске.
Подсетио је да је Европска комисиај покровитељ овог договора и да би неинсистирање на поштовању могло имати последице по регион Западног Балкана.
Према његовим речима не може Европска комисија да тражи решавање граничних споразова, а истовремено да неинситира на постигнутим договорима.
Оценио је да ће судбина БиХ зависити од два процеса у региону - а то су имплементација споразума око имена Македоније, и договор у дијалогу Београда и Приштине.
Пахор је казао да је веома оптимистичан за будућност региона, додајући да је битно да се преговара и постигнути договори поштују.
Европски комесар Јоханес Хан указао је да смо сведоци историјског тренутка пошто су председник Србије Александар Вучић и косовски председник Хашим Тачи говорили о жељи за решавањем проблема.
- Било је значајно видети да постоји снажна приврженост ваше стране да решите проблем, а не да чекате силе и притисак споља. Сви треба да учимо од историје да наметање решења споља никада није одрживо решење и то можемо видети у другим деловима света. Екстремно је важно да сами нађете решење - казао је он.
Истовремено је поручио да морају имати у виду да солуција мора бити заснована на дијалогу, али и да мора допринети даљој стабилности целог региона.
- Свако решење треба да има у виду да је потребна стабилност у региону. То је оно што међуанродна заједница жели - уверен је Хан.
Казао је да све док Западни Балкан не буде у ЕУ неће бити закључен процес започет 1989.године.
Рекао је да је противник изјаве шефа француске државе Емануела Макрона да треба најпре решити унутрашње проблеме у ЕУ пре проширења.
- Неопходно је даље подстицати ширење и уједно побољшати нашу перформансу. То су процеси који морају ићи паралелно - нагласио је Хан.
Он је, поводом унутрашњих проблема ЕУ, најавио да ће Европска комисија на јесне изаћи да предлогом за прелазак са једногласног доношења одлуке на квалификовану већину за више од 40 области.
Хан је подвукао да није могуће актуелним начином одлучивања остати конкурентан глобално.
Што се Балкана тиче рекао је да је било добро што је регион био приоритет председавања Бугарске ЕУ, што је и даље током председавања Аустрије, али да сумња да ће моћи бити, као што је најављено, због унутрашње ситуације у Румунији и током председавања Букурешта.