Весић у новогодишњем интервјуу открива политичке амбиције после избора: Наполеон, Черчил и Вучић су моји највећи узори
Све моје политичке амбиције везане су искључиво за Београд, истиче Весић
Волим Наполеона, јер његова освајања су за последицу имала просвећивање Европе, укидање феудализма, ширење демократских институција. Наполеон Бонапарта је победивши феудалне и конзервативне режиме донео Европи дух демократије, владавине права и једнакост људи... То је суштина сваке власти да она буде добра за људе што значи да у Београду данас мора да буде боље него јуче, а сутра боље него данас - каже у интервјуу за Курир заменик градоначелника Београда Горан Весић, чији кабинет одише историјом, а на радном столу су му, између осталог и фигура Наполеона, али и коњаника и војника које приказују чувену битку код Аустерлица у којој је Наполеон извојевао бриљантну победу.
Шта сте најлуђе урадили за Нову годину?
-Био је то дочек 1989, а ја сам служио војску у ваздухопловству у Лучком, крај Загреба. Побегао сам у Земун на журку, где сам био неколико сати и ујутру рано се вратио у Загреб. И успео сам, нисам откривен.
Али Наполеон је и покорио пола Европе уз бројне жртве?
-Није ни први ни последњи владар који је освајао, али су последице његових ратова биле рађање демократије, настанак Италије, уједињење Немачке као великих европских држава. А друга омиљена историјска личност ми је Винстон Черчил. Имао је снаге да се супротстави нацизму када је на почетку рата био у мањини у самој Британији. Доносио је храбре и непопуларне одлуке, победио и спасао слободан свет. Черчил је доказ да нико није постао велики политичар на лаким темама и тако што се додворавао људима. Најбољи доказ да је тако је Вучић. Доносио је само тешке одлуке од смањења плата и пензија, политичких преговора са привременим инстутицијама у Приштини, Закона о раду, а ући ће у историју као најуспешнији српски државник у модерној историји.
Чије идеје Вас воде у Београду?
-Узори у Београду су ми градоначелници Бранко Пешић (од 1964. до 1974.), чију реплику споменика који правимо држим на столу и Влада Илић (до 1935. до 1939.), чија слика је овде урамљена. Београд се у 20. веку највише развијао док су га они водили.
Хоћете да кажете да је за Вашег вакта највећа?
-Београд се сада убрзано развија, мења и постаје поново економска, културна, па и политичка престоница Балкана. Да ли ће овај напредак бити највећи у модерној историји показаће време.
Деда Мразу сте написали писмо са жељама за Нову годину, али сте заборавили да наведете да желите фотељу градоначелника?
-Писао сам Деда Мразу шта желим за Београђанке и Београђане - више вртића, осмеха, зеленила, деце...
Стално инсистирате да вам је стало до културе?
-Скоро 5% буџета Београда у 2022. биће за културу, што се никад није десило, а напади на мене и СНС иду да не маримо за културу. У 2022. радићемо реконструкција "Дадова", "Ступице", градиће градску галерију, зграду Музеја Града Београд, велики депо за уметничка дела у Крњачи. На месту чувене Ђумрукане у Карађорђевој играће независна позоришта која немају своје сцене. Три бивше топлане поретворићемо у инкубаторе за културу - за младе бендове, ликовне уметнике и креативну индустрију. Финансираћемо промоцију београдских уметника у свету како би продавали своја дела. Издвојили смо 100.000 евра да Музеј града Београда купује слике, први пут после 30 година, чиме помажемо младе уметнике.
А шта му лично пишете?
-У време пандемије сви желимо да сачувамо здравље и да будемо срећни.
Бити срећан за Вас значи и бити градоначелник после 3. априла и избора?
-Тако ви видите ствар. Када кажем срећан значи радити ствари које вас чине задовољним, а за мене су то конкретне ствари за грађане. Поносан сам кад у Калуђерици отворим клизалиште које тамо никад није постојало, кад деца виде представе у Моштаници...
Истраживања и даље говоре да је опозиција најближа победи управо у Београду.
-Једино истраживање су избори као што су били 2014. и 2018. године. Тада народ каже шта мисли и шта жели. Ми овде имамо проблем са лидером радикалне опозиције, бившим градоначелником Ђиласом, који унапред каже да га не интересује шта народ мисли и да је он победио. Као што прети истраживачима јавног мњења да ће да их похапси јер не желе да лажирају истраживања за њега.
Победи ли СНС, имате јаке такмаце у странци за градоначелника - Александра Шапића и Ану Брнабић?
-На изборима се одлучује да ли ће Београд наставити да се развија, да ли ћемо имати више од 780.000 радних места колико их је сада, а 2013. било их је 560.000, да ли ће просечна плата доћи на 1.100 евра до 2025, пошто је сада 705, а била је 2013. године 467. Изборни систем је такав да се бира политика, а не кандидат за градоначелника. Ако наша политика добије већину, у шта сам убеђен, биће то признање да сам добро радио. А странка ће одлучити о градоначелнику.
И томе да ли ћете бити пуковник или покојник, како то народ каже?
-За мене ништа у животу није бити или не бити. Односно пуковник или покојник. Мој циљ је да СНС добије већину и да Београд настави да се развија, а шта ће моја странка одлучити односно да ли је или није задовољна мојим радом, није питање за мене.
А ако се странка не одлучи за Вас, наћи ћете сатисфакцију у Влади?
-Све моје политичке амбиције везане су искључиво за Београд.
Осећате ли да Вам се на протестима на путевима десио народ?
-Грађани су с правом забринути због животне средине. А то што се сада више бавимо животном средином, значи да смо развијено друштво и да сама незапосленост више није тема.
Или су и незапосленост и незадовољство кроз ово говорили?
-Нисте у праву јер када имате незапосленост од шест одсто тада то није више друштвена тема. Увек смо спреми да коригујемо своју политику када грешимо, као што је сада председник Вучић учинио у вези са животном средином. Као што сам и ја у блоку 37, где смо стопирали градњу иако је била издата регуларна грађевинска дозвола, пошто сам схватио да је протест грађана био оправдан.
Три ствари које ће Београђани осетити у 2022. као резултат вашег рада?
-Изградићемо више од 500 км канализације, градити осам фабрика за порераду отпадних вода јер трећина Београђана нема канализацију, а оне две трећине фекалије изливају директно у Саву и Дунав и сваке године та је количина једнака запремини 60.000 олимпијских базена! Купујемо 10 мерних станица за загађење ваздуха, 100 аутобуса на природни гас, а и још 80 тролејбуса и 50 трамваја. Почиње изградња још четири подземне гараже, креће речни јавни превоз на две линије, а и уводимо систем јавних бицикала са 150 станица. А за град је изузетно важна изградња нашег унутрашњег ауто-пута чиме ћемо смањити гужве. У свакој метрополи на свету тако путујете кроз гужву, и у Риму, Паризу, Москви... Зато Београд данас гради метро, који смо чекали 50 година.