ВЛАДА ОДЛУЧИЛА: Институт за физику први институт од националног значаја
Комисије за акредитацију научноистраживачких организација установила да Институт испуњава свих 11 законом дефинисаних услова
Одлуком владе Институт за физику у Београду постао је први институт од националног знацаја за Србију и тако стекао статус нове врсте истраживачке установе у којој ће се обављати приоритена научна истраживања.
Љајић и Шаровић сагласни: Достићи робну размену од 2 милијарде евра
Мађарска заинтересована да гради НАЈДУЖИ тунел у Србији (ВИДЕО)
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевих изјавио је да је влада 23.јануара донела одлуку којом је подржала решење Комисије за акредитацију научноистраживачких организација која је у децембру прошле године установила да Институт испуњава свих 11 законом дефинисаних услова
- Институт за физику заслужује да добије такав статус. Овде се у последњин неколико године вратило 40 наших угледних истраживача из света - рекао је Шарчевић новинарима на данашњој свечаности поводом промене назива Института.
Министар је додао да Институт годинама даје значајан допринос промовисању науке и да је једна од ретких научних установа у Србији која успешно сарађује и са привредом.
Објашњавајући да нови статус не подразумева и додатна финансијска средства од државе, директор Института Александар Богојевић навео је да је стицањем титуле ''''од националног значаја'''' та установа добила прилику да, осим научне, развија и друге компоненте.
- То значи како све ово може да служи за државу и друштво. Нисмо се борили за овај статус због неких будућих буџета, већ да видимо да ли неко жели ово чиме се ми бавимо, а ми видимо да то може на много начина да користи друштву - сматра Богојевић.
Да ли су довољно квалификовани? И мастер учитељи моћи ће да предају информатику
У Институту који је основан 1961.године данас ради око 200 истраживача, а 36 њих одсто има највиша научна звања што га је и препоручило за статус првог института од националног значаја у Србији.
Научници Института интензивно сарађују са Европском лабораторијом за нуклеарна истраживања ЦЕРН.