ВОЗАЧИ ХИТНЕ ПОМОЋИ СМЕЈУ ДА ПИЈУ И ВОЗЕ? На ово питање на возачком тесту већина одговори исто И ПОГРЕШИ! Ево зашто
Није баш најјасније, али закон је закон
Једно од питања на полагању теста за добијање возачке дозволе из године у годину задаје главобоље полазницима ауто- школа.
ТЕШКА НОЋ У БЕОГРАДУ: У 6 удеса повређено 8 особа
СВЕ ЗБОГ ПРОТЕСТА! Интервенције хитне медицинске помоћи НЕМОГУЋЕ због блокада у саобраћају
Наиме, на полагању теоријског дела испита стоји питање да ли возач возила (возило Хитне помоћи) сме да има алкохола у крви:
Понуђени одговори:
а ) сме да има садржај алкохола у крви највише до 0,50 мг/мл
б ) не сме да има алкохола у крви
ц ) сме да има садржај алкохола у крви највише до 0,30 мг/мл
Ово питање налази се и у симулацији полагања теста, која се налази на званичном сајту МУП-а, а управо одговор на ово питање буни будуће возаче.
Колико год логично било да возач Хитне помоћи не сме ни да "лизне" чашицу, одговор је да - ипак сме.
Тачан одговор на горе поменуто питање из теста је под Ц, односно "сме да има садржај алкохола у крви највише до 0,30 мг/мл."
Логично да није јасно о чему је реч. Возач и то кола Хитне помоћи, сме да има алкохол у крви?!
Повеле су се многе полемике на Интернетуу о овоме, а у једној расправи наводи се да је то због тога што није упаљено ротационо светло на возилу хитне помоћи па због тога оно није возило са правом првенства пролаза.
ПОТУКЛИ СЕ ПОСЛЕ САОБРАЋАЈКЕ, МЕТАК МУ ОКРЗНУО ВРАТ! Пуне руке посла за Хитну помоћ у Београду
Свакако, логично питање је шта се дешава када возач изненада буде морао да упали ротацију, а пре тога је имао 0.3 мг/мл. Шта се тада дешава?
Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја дао је одговор којим је покушао да објасни ову заврзламу.
- По члану 187.3БС возач санитета сме да има до 0.3 промила алкохола у крви све док нема статус возила са првенством пролаза, тј. кад нема укључена ротациона/трепћућа светла - каже Окановић.
Кад се догоди тешка саобраћајна несрећа по којој Хитна помоћ мора хитно да реагује, и самим тим се возило у саобраћај укључи као возило са првенством пролаза, он каже да се онда правило мења:
БУРНА НОЋ У БЕОГРАДУ: Хитна помоћ интервенисала 123 пута, повређене 2 особе
- То фактички значи, иако формално није тако, да по природи свог посла возач Хитне помоћи не сме да има нимало алкохола док је на дужности, осим ако се бави пословима који нису у вези са хитним транспортом, попут превоза пацијената на дијализу - закључује Окановић.