VOZAČI HITNE POMOĆI SMEJU DA PIJU I VOZE? Na ovo pitanje na vozačkom testu većina odgovori isto I POGREŠI! Evo zašto
Nije baš najjasnije, ali zakon je zakon
Jedno od pitanja na polaganju testa za dobijanje vozačke dozvole iz godine u godinu zadaje glavobolje polaznicima auto- škola.
TEŠKA NOĆ U BEOGRADU: U 6 udesa povređeno 8 osoba
SVE ZBOG PROTESTA! Intervencije hitne medicinske pomoći NEMOGUĆE zbog blokada u saobraćaju
Naime, na polaganju teorijskog dela ispita stoji pitanje da li vozač vozila (vozilo Hitne pomoći) sme da ima alkohola u krvi:
Ponuđeni odgovori:
a ) sme da ima sadržaj alkohola u krvi najviše do 0,50 mg/ml
b ) ne sme da ima alkohola u krvi
c ) sme da ima sadržaj alkohola u krvi najviše do 0,30 mg/ml
Ovo pitanje nalazi se i u simulaciji polaganja testa, koja se nalazi na zvaničnom sajtu MUP-a, a upravo odgovor na ovo pitanje buni buduće vozače.
Koliko god logično bilo da vozač Hitne pomoći ne sme ni da "lizne" čašicu, odgovor je da - ipak sme.
Tačan odgovor na gore pomenuto pitanje iz testa je pod C, odnosno "sme da ima sadržaj alkohola u krvi najviše do 0,30 mg/ml."
Logično da nije jasno o čemu je reč. Vozač i to kola Hitne pomoći, sme da ima alkohol u krvi?!
Povele su se mnoge polemike na Internetuu o ovome, a u jednoj raspravi navodi se da je to zbog toga što nije upaljeno rotaciono svetlo na vozilu hitne pomoći pa zbog toga ono nije vozilo sa pravom prvenstva prolaza.
POTUKLI SE POSLE SAOBRAĆAJKE, METAK MU OKRZNUO VRAT! Pune ruke posla za Hitnu pomoć u Beogradu
Svakako, logično pitanje je šta se dešava kada vozač iznenada bude morao da upali rotaciju, a pre toga je imao 0.3 mg/ml. Šta se tada dešava?
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja dao je odgovor kojim je pokušao da objasni ovu zavrzlamu.
- Po članu 187.3BS vozač saniteta sme da ima do 0.3 promila alkohola u krvi sve dok nema status vozila sa prvenstvom prolaza, tj. kad nema uključena rotaciona/trepćuća svetla - kaže Okanović.
Kad se dogodi teška saobraćajna nesreća po kojoj Hitna pomoć mora hitno da reaguje, i samim tim se vozilo u saobraćaj uključi kao vozilo sa prvenstvom prolaza, on kaže da se onda pravilo menja:
BURNA NOĆ U BEOGRADU: Hitna pomoć intervenisala 123 puta, povređene 2 osobe
- To faktički znači, iako formalno nije tako, da po prirodi svog posla vozač Hitne pomoći ne sme da ima nimalo alkohola dok je na dužnosti, osim ako se bavi poslovima koji nisu u vezi sa hitnim transportom, poput prevoza pacijenata na dijalizu - zaključuje Okanović.