ВРХУНАЦ БЕЗОБРАЗЛУКА: Амери нападају Вучића што наоружава Србију, а ево шта они шаљу Хрватској
Док Американци нападају Вучића зато што брани Србију и опрема нашу војску, они масовно наоружавају земље у окружењу, а нарочито Хрватску.
Национал је од извора блиских Влади сазнао детаље одлуке о куповини америчких оклопних војних возила, која је протеклих седмица изазвала јавне препуцавања председника Зорана Милановића и Владе Андреја Пленковића.
Министарство одбране ће, по свему судећи, донети одлуку о прихватању 84 борбена возила Брадли М2А2 ОДС, од којих би 62 возила била стављена у оперативну употребу, док би преостала 22 била коришћена за резервне и резервне делове. Коначна одлука могла би да буде донета у року од недељу дана, неколико недеља пре рока 31. јануара који је Хрватска поставила Хрватској.
МИНИСТАР ВУЛИН ИЗДАО ХИТНО НАРЕЂЕЊЕ: Утврђују се околности инцидента граничне полиције у Прибоју
ЗБОГ СНИМКА КОЈИ ЈЕ УЗНЕМИРИО СРБИЈУ ВУЧИЋ ДОЛАЗИ У ПРИБОЈ: Председник Србије посетиће град на Лиму како би смирио тензије
РЕПУБЛИКА СРПСКА МОРА ДА ИЗДРЖИ: Војислав Шешељ послао снажну поруку народу и упозорио на ЗЛОКОБАН план запада!
Такав расплет ове теме, која је поново изазвала јавне препуцавања председника Зорана Милановића и Владе Андреја Пленковића, Националу је саопштио високи политички извор близак Пленковићу.
Исти извор је за Национал рекао да би можда било технички исплативије прихватити немачку понуду, али да је политички „боље ићи са Сједињеним Државама“. Извор је за Национал рекао: „Не постоје идеалне ситуације. И војска и Министарство одбране су лоше решили овај случај. Али може се рећи да су преговори са Сједињеним Државама далеко напредовали. Нажалост, већина комуникације о овој одлуци била је веома лоше обављена у јавности."
Ови наводи показују да је министар одбране Марио Баножић овом темом очигледно успео да изнервира премијера Пленковића.
Други извор са директним информацијама о набавци ових возила наводи да је овај случај само послужио за продубљивање кризе у односима премијера и председника. Он каже: „То је класичан сукоб фракција. Политичка опција у Министарству одбране сматра да треба изабрати немачку понуду. Док војни врх сматра да амерички треба прихватити. Али та подела оцена пре свега одражава нетрпељивост председника Милановића и министра Баножића. Међутим, овај случај је додатно осветлио Баножићево проблематично функционисање. Било какве одлуке доноси веома споро, бројни списи се гомилају на његовом столу, све потписује ретко и споро, а чини се да је у великој параноји. Отпустио техничко особље, отпустио неке секретарице, решио се човека задуженог за јавне набавке. Он углавном никоме не верује, а то није добро да систем функционише“.
Извор наводи да су се сукобљене фракције посвађале око предвиђених сценарија потребних за модернизацију америчких донираних возила. Тврди се да једно војно крило верује да би ова возила могла да се надограде по цени од око милион долара по возилу, док друго крило верује да би тај износ достигао 6,5 милиона долара. Возила би модернизовала фабрика Ђуро Ђаковић, а модернизација би могла да потраје и до десет година. Расправа о свим овим техничким детаљима данима привлачи пажњу дневних новина, посебно у светлу притиска председника Милановића да пожури са одлуком.
Извори блиски премијеру тврде да је због лоше комуникације око ове одлуке министар одбране Марио Баножић очигледно успио овом темом да иритира премијера Андреја Пленковића.
Вест је да и извор близак Пленковићу сматра неодговорним „шамарање” САД преко новина. У том контексту помиње неколико чланака у којима се доводи у питање квалитет америчке понуде, понекад у подругљивим тоновима.
Уочи одлуке, председник Милановић и премијер Пленковић састали су се са војним врхом крајем прошле године. Оба састанка присуствовали су начелник Генералштаба адмирал Роберт Храњ, командант Копнене војске генерал Борис Шерић и директор Генералштаба генерал Ивица Олујић.
Представници Генералштаба представили су председници и премијеру резултате студије о неопходности и могућностима опремања Хрватске војске гусеничарским борбеним возилима. Ову анализу је премијер затражио пре око месец дана. За разлику од политичког крила у МО, војни врх је задовољан америчком понудом.
Пакет возила укључује и симулатор за обуку, комуникациону опрему, велику количину резервних делова, обуку, разне алате и опрему за тестирање, као и услугу логистичке подршке. Осим тога, САД су спремне да Хрватској плате 45 милиона долара за финансирање куповине. Председник Милановић је више пута оштро позвао Владу да одложи доношење одлуке о набавци ових возила и због тога што буџетом за следећу годину није предвиђена њихова набавка.
Политичка опција у Министарству одбране сматра да треба изабрати немачку понуду, док војни врх сматра да треба прихватити америчку. Али та подела је резултат нетрпељивости Милановића и Баножића.
Хрватска је 2017. године, када су почели разговори о овим возилима, од Сједињених Држава затражила дигитализовану верзију возила, али су Американци наводно понудили аналогну. Ако Хрватска жели да модернизује ова возила до дигиталног нивоа, морала би то највећим делом да плати. Стога Влада додатно очекује од америчке стране да пружи тачне информације о цени целог пројекта и начину и динамици отплате. Како преноси Јутарњи лист, Бански двори и Министарство одбране желе да избегну сценарио који се десио са возилима МРАП. Сједињене Америчке Државе донирале су Хрватској више од 200 ових возила. Али седам година касније, њих 70-ак стоји на ливади у Ремонтном заводу на Јанкомиру у Загребу, јер нема новца за њихово опремање.
Комплетан посао је у фокусу хрватске владе због обавезе дате према НАТО-у да ће Хрватска до 2026. године формирати оклопно-механизовану гусеничарску бригаду.