Обележавамо Дан ослобођења Београда у Другом светском рату - Положен венац на споменику Незнаном јунаку на Авали, Вучић се обратио нацији из председништва (ФОТО/ВИДЕО)
У Београду се данас одржава прослава поводом 80. годишњице ослобођења Београда од фашизма.
Вучић се обраћа из председништва
Председник Србије Александар Вучић
- Данас смо сведоци покушаја ревизије догађаја из Другог светског рата, одлучно смо против покушаја ревизије и умањивање жртава - рекао је Вучић на свечаности у Председништву Србије.
Он је истакао да не постоји важнија мисија од очувања тешко стечене слободе.
- Борићемо се да истина опстане и зато је и уприличена ова изложба - рекао је Вучић и истакао да ће у историји главног града истакнуто место заузимати сви они који су дали своје животе у борби за слободу.
Вучић је рекао да је данас дан који је од великог значаја и за Европу и за Србију и за Русију и да се обележава 80.годишњица од ослобођења од фашистичких освајача.
- Од срца вам честитам празник који је уписан у заједнички историју наших победа - рекао је Вучић.
Вучић је указао да је Београдска битка тада постала важна етапа на путу ка великој победи, истичући да су тада тријумфално бачени окови угњетавања након што је Србија кроз народноослободилачки покрет током три и по године пружала снажан отпор окупаторима.
Он је рекао да је Србија стала на страну свих слободољубивих народа света, који су устали против нациситичког терора.
Вучић је подсетио да је Србија била једна од ретких у региону која је изабрала страну победника и платила високу цену за то.
- Нисмо дочекали окупаторске тенкове са цвећем као неки у региону - рекао је Вучић и подсетио да је Београд бомбардован, али и да је Србија остала на страни права и правде заједно са другим народима.
- Увек на страни права и правде, заједно са другим народима, борили смо се храбро и несебично против фашизма - рекао је он.
Указао је на значај подршке Црвене армије под командом генерала Жданова и са друге стране Пеке Дапчевића који су, како је рекао, заједно ослобађали улицу по улицу, зграду по зграду често борбама "прса у прса".
Београдску операцију не бисмо могли да изведемо без подршке Црвене армије и наших совјетских пријатеља, рекаоје Вучић и додао да је скоро 3.000 бораца дало живот за овај град и ову земљу.
Борци су, како је истакао, дали своје животе за најсветији циљ и поручио да ће њихове жртве служити као вечни подсетник да слобода није дата већ извојевана уз огромне жртве.
- Србија је победила и јасно показала свету шта значи непоколебјлив дух народа - рекао је Вучић и оценио да је битка симбол савезништва између руских и српских јединица уједињених под заставом антифашистичке борбе.
Он је навео да славно ослобођење Београда треба да буде путоказ за све генерације и доказ да борба за слободу не познаје границе.
Вучић је рекао да Србија неће заборавити братску руку која је пружена, нити ће променити свој однос према злу против које се борила.
Званичници положили венце на Гробљу ослободилаца Београда
Поводом Дана ослобођења Београда у Другом светском рату министри у Влади Србије, представници града као и руски амбасадор у Београду Александар Боцан Харченко положили су данас венце у Спомен комплексу "Гробље ослободилаца Београда".
Венце су положили министар одбране Братислав Гашић, министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству и почасни председник фондације "Бесмртни пук" Ненад Поповић, министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, као и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
Званичници су код споменика "Вечна ватра", у истом спомен комплексу положили руже, а затим и венце на Споменик црвеноармејцу.
Министар одбране и председник Скупштине града уписали су се у спомен-књигу.
Вучић положио венац на споменик Незнаном јунаку на Авали
Председник Александар Вучић стигао је на Авалу, где је положио венац на споменик Незнаном јунаку поводом Дана ослобођења Београда у Другом светском рату.
Председник је био у пратњи војске Републике Србије, а након што је положио венац заорила се химна наше државе.
- Вечно хвала српским јунацима - написао је председник у књизи на споменику.
Одавањем поште погинулим ослободиоцима Београда и низом манифестација данас ће бити обележена 80. годишњица ослобођења Београда од фашизма.
Председник Србије Александар Вучић положиће венац на споменик Незнаном јунаку, након чега ће присуствовати отварању изложбе "Војна дипломатија на путу ка слободи" у 12 часова, у згради Генералног секретаријата председника Републике.
У Народном позоришту у 14 часова почеће свечана академија поводом обележавања Дана ослобођења Београда у Другом светском рату, на којој ће се присутнима обратити председница Скупштине Србије Ана Брнабић, као изасланик председника Србије.
Обележавање Дана ослобођења почеће у 9 часова на Авали, где ће бити одржана државна церемонија полагања венаца код споменика совјетским ратним ветеранима, а присутнима ће се обратити први потпредседник Комитета Државне думе Руске Федерације за Заједницу независних држава, евроазијске интеграције и везе са сународницима Константин Затулин.
Затим ће у 11 часова бити одржана државна церемонија полагања венаца и одавања највиших државних и војних почасти код споменика совјетским ратним ветеранима на Гробљу ослободилаца Београда уз учешће руске званичне делегације и министра одбране Србије Братислава Гашића, министра без портфеља у Влади Србије Ненада Ђорђевића и представника града Београда.
По завршетку церемоније, они ће од 12 часова, уз друге грађане Београда, учествовати у маршу "Бесмртног пука" од Споменика ослободилаца Београда до Трга републике.
Од 15.30 до 19.30 часова предвиђен је концертни програм на Тргу републике уз учешће уметника из Србије и гостију из Русије - фолклорне групе "Пелагеја" и Државног ансамбла руских козака "Козачка кућа" из Волгограда.
Завршни догађај обележавања 80. годишњице ослобођења Београда је свечани ватромет изнад престонице у 20.30.
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, на данашњи дан, 20. октобра 1944. после три године и седам месеци немачке окупације.
Главни град Југославије снаге совјетске армије, уз помоћ снага Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ), ослободиле су током Београдске операције, а након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.
Операција ослобађања Београда почела је 12. и трајала до 20. октобра 1944. године, а према подацима, у њој је погинуло 2.944 припадника НОВЈ и 961 борац Црвене армије.
Београдска операција била је једна од кључних, ако не и најважнија војна акција на простору окупиране Југославије у Другом светском рату.
Спомен гробље ослободиоцима Београда, насупрот Новог гробља, отворено је 20. октобра 1954. на десетогодишњицу ослобођења града.