Вучић у Женеви, присуствује обележавању 70 година ЦЕРН-а: "Поносан на Србију и задивљен ониме што сам видео"
Председник Србије Александар Вучић у Женеви поводом 70. годишњице ЦЕРН-а.
Председник Србије Александар Вучић стигао је данас у Женеву, где учествује на обележавању 70 година постојања Европске организације за нуклеарна истраживања ЦЕРН.
- Поносан на Србију и задивљен ониме што сам видео у Великом хадронском сударачу, знајући да и наша памет учествује у највећем научном експерименту нашег времена. Србија, као пуноправна чланица ЦЕРН-а, са поносом истиче да су њени тимови дали велики допринос истраживањима која се врше управо овде, у највећој и најсложенијој лабораторији на свету, а поготово кроз активно учешће у једном од најкомплекснијих глобалних научних и технолошких истраживања која су икада спроведена - написао је Вучић на свом Инстаграм налогу.
Он ће данас имати бројне сусрете са светским званичницима, представницима међународних организација и члановима српске заједнице која ради у овој организацији.
70 година ЦЕРН-а
ЦЕРН је највећи центар за истраживање елементарних честица, основан 1954. године и он има 24 држава чланица, док са 38 држава има уговоре о сарадњи.
У Државном дата центру у Крагујевцу крајем 2023. године потписан је Меморандум о разумевању о сарадњи у увођењу и експлоатацији Глобалне ЛХЦ рачунарске мреже, којим је Србија постала део глобалне рачунарске мреже Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН).
ИТ експерти Србије из Канцеларије за ИТ и еУправу, Државног дата центра, као и научници из Србије и ЦЕРН-а од тада интензивно раде на техничким аспектима успостављања чворишта, тзв. Тиер-1 центра, намењеног за чување, обрађивање и анализу научних података са Великог хадронског сударача (ЛХЦ - Ларге Хадрон Collider) у ЦЕРН-у.
- Успостављање Тиер-1 центра у Србији планирано је током 2025. године и представља значајан корак који ће нашу земљу позиционирати као 10. у Европи, а 15. на свету која ће постати део Глобалне ЛХЦ рачунарске мреже и уједно нашу земљу ставити у ранг са најнапреднијим ИТ земљама света - рекао је раније бивши министар телекомуникација Михаило Јовановић.
Европска организација за нуклеарна истраживања - ЦЕРН, започела је прославу 70. годишњице постојања 29. септембра.
Од 1954. хиљаде најбољих светских научника и младих умова окупљају се у Швајцарској пре свега да би истражили како функционише универзум. Њихова истраживања помогла су у изради снажнијих рачунара и микрочипова, побољшању технологија у здравству, енергетици и унапредила су анализу великих количина података, квантно рачунарство, суперпроводљиве магнете и хлађење угљен-диоксидом за рачунаре.
ЦЕРН је можда најпознатији по свом огромном подземном акцелератору честица, познатом као Велики хадронски сударач (Ларге Хадрон Collider, ЛХЦ) који ради од 10. септембра 2008. Смештен је у кружном тунелу обима 27 километара, на дубини од 50 до 175 метара испод француско-швајцарске границе, у близини Женеве.
У ЦЕРН-у се сада развија акцелератор друге генерације, под називом "ХЛ-ЛХЦ" са високом луминозношћу, а надоградња ће омогућити повећање броја судара протона за најмање пет пута.