ВУЧИЋ У ИНТЕРВЈУУ ЗА ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС ОТКРИО: "Београд неће изабрати страну, ми имамо сопствену, интересе Србије"
Председник Србије Александар Вучић дао је интервју за лондонски Фајненшел тајмс (ФТ), у ком је, између осталог, говорио и о санкцијама.
Вучић је истакао да упркос притисцима Србија неће угрозити своје националне интересе придруживањем западним санкцијама Русији због рата у Украјини.
ВУЧИЋ НА ЦЕРЕМОНИЈИ ДАНА СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА: "Праву страну историје смо СКУПО платили" (ФОТО/ВИДЕО)
ВУЧИЋ О ФОРМИРАЊУ ВЛАДЕ: "Једино ја знам ко ће бити мандатар, Србија мора да буде самостална!"
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА ВУЧИЋУ ИЗ АБУ ДАБИЈА: "Примите изразе искреног уважавања и наклоности"
Председник је рекао да Београд неће "изабрати страну" упркос позивима Европске уније (ЕУ) да земље кандидати за чланство ускладе своју спољну политику са Бриселом укључујући санкције Русији и њеном председнику Владимиру Путину.
- Прича се о бирању страна. Не, ми имамо сопствену страну, интересе Србије. Деветнаест НАТО земаља нас је бомбардовало (1999) и увело нам санкције - рекао је Вучић.
Србија, кандидат за чланство у ЕУ, већ дуго има јаке политичке, економске и безбедносне везе са Русијом, која је такође снабдева гасом и подржава Београд у непризнавању независности Косова.
- Имамо неку врсту заштите. Шта желе? Да оставимо све наше националне интересе јер неко жели нешто за себе - рекао је Вучић, алудирајући на Украјину и жељу Запада да се јединствено одговори на сукоб у Украјини.
Вучић је додао да Србија није увела санкције никоме јер државни врх не верује да би оне промениле било шта.
- Можете притискати и приморавати Србију, али ово је наше искрено мишљење - рекао је.
Његове изјаве, сугеришу да ће Београд остати попустљив према Русији и Кини упркос притисцима Брисела.
Лидери ЕУ су у јавности наглашавали да Србију виде као будућу чланицу блока, али су приватно показивали растућу фрустрацију због веза Београда са Москвом и Пекингом. Ипак, боје се да оштрим ставом према Београду неће радити у корист Русије и Кине.
Недавна куповина Србије кинеског противваздушног ракетног система ФК 3 такође је изазвала незадовољство јер се Запад плаши да би то могло дати већи утицај Пекингу. Иако поседовање кинеског оружја није противно прописима ЕУ, оно отежава или онемогућава учешће у заједничким одбрамбеним пројектима или вежбама ЕУ због некомпатибилних система и забринутости да Пекинг на неки начин може да надгледа било какву употребу свог оружја.
Вучић је рекао да је недавна куповина оружја, укључујући и француско и турско, део напора да се очува стабилност јер су и суседне земље куповале оружје.
- Обавестили смо све наше западне партнере, укључујући и САД, о тој набавци 2018. године. Коначан уговор смо потписали 2019. и они су све знали о томе - рекао је Вучић и додао да систем још није у употреби те да га неће користити нико осим Србије.