VUČIĆ U INTERVJUU ZA FAJNENŠEL TAJMS OTKRIO: "Beograd neće izabrati stranu, mi imamo sopstvenu, interese Srbije"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju za londonski Fajnenšel tajms (FT), u kom je, između ostalog, govorio i o sankcijama.
Vučić je istakao da uprkos pritiscima Srbija neće ugroziti svoje nacionalne interese pridruživanjem zapadnim sankcijama Rusiji zbog rata u Ukrajini.
VUČIĆ NA CEREMONIJI DANA SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: "Pravu stranu istorije smo SKUPO platili" (FOTO/VIDEO)
VUČIĆ O FORMIRANJU VLADE: "Jedino ja znam ko će biti mandatar, Srbija mora da bude samostalna!"
USKRŠNJA ČESTITKA VUČIĆU IZ ABU DABIJA: "Primite izraze iskrenog uvažavanja i naklonosti"
Predsednik je rekao da Beograd neće "izabrati stranu" uprkos pozivima Evropske unije (EU) da zemlje kandidati za članstvo usklade svoju spoljnu politiku sa Briselom uključujući sankcije Rusiji i njenom predsedniku Vladimiru Putinu.
- Priča se o biranju strana. Ne, mi imamo sopstvenu stranu, interese Srbije. Devetnaest NATO zemalja nas je bombardovalo (1999) i uvelo nam sankcije - rekao je Vučić.
Srbija, kandidat za članstvo u EU, već dugo ima jake političke, ekonomske i bezbednosne veze sa Rusijom, koja je takođe snabdeva gasom i podržava Beograd u nepriznavanju nezavisnosti Kosova.
- Imamo neku vrstu zaštite. Šta žele? Da ostavimo sve naše nacionalne interese jer neko želi nešto za sebe - rekao je Vučić, aludirajući na Ukrajinu i želju Zapada da se jedinstveno odgovori na sukob u Ukrajini.
Vučić je dodao da Srbija nije uvela sankcije nikome jer državni vrh ne veruje da bi one promenile bilo šta.
- Možete pritiskati i primoravati Srbiju, ali ovo je naše iskreno mišljenje - rekao je.
Njegove izjave, sugerišu da će Beograd ostati popustljiv prema Rusiji i Kini uprkos pritiscima Brisela.
Lideri EU su u javnosti naglašavali da Srbiju vide kao buduću članicu bloka, ali su privatno pokazivali rastuću frustraciju zbog veza Beograda sa Moskvom i Pekingom. Ipak, boje se da oštrim stavom prema Beogradu neće raditi u korist Rusije i Kine.
Nedavna kupovina Srbije kineskog protivvazdušnog raketnog sistema FK 3 takođe je izazvala nezadovoljstvo jer se Zapad plaši da bi to moglo dati veći uticaj Pekingu. Iako posedovanje kineskog oružja nije protivno propisima EU, ono otežava ili onemogućava učešće u zajedničkim odbrambenim projektima ili vežbama EU zbog nekompatibilnih sistema i zabrinutosti da Peking na neki način može da nadgleda bilo kakvu upotrebu svog oružja.
Vučić je rekao da je nedavna kupovina oružja, uključujući i francusko i tursko, deo napora da se očuva stabilnost jer su i susedne zemlje kupovale oružje.
- Obavestili smo sve naše zapadne partnere, uključujući i SAD, o toj nabavci 2018. godine. Konačan ugovor smo potpisali 2019. i oni su sve znali o tome - rekao je Vučić i dodao da sistem još nije u upotrebi te da ga neće koristiti niko osim Srbije.