ВУЧИЋ ЗАПОЧЕО СПОРТСКУ РЕВОЛУЦИЈУ: Стадиони "ничу" један за другим! Оваква улагања у спорт Србија никада није видела (ФОТО/ВИДЕО)
У плану даља улагања у стадионе у Нишу, Суботици, Новом Пазару...
Тренутна власт у Србији, на челу са председником Александром Вучићем, остварила је позамашна улагања у спортску инфраструктуру, тиме указујући на то да је несумњиво препознала моменат и значај инвестирања у спорт.
Улагањем у инфраструктуру ове врсте, "држава улаже у здравље грађана свих узраста и унапређење квалитета провођења слободног времена у свим крајевима Србије" како је нагласио Вучић, осврнувши се на велике и многобројне пројекте, који ће унапредити спорт у Србији и поставити је у низ водећих земаља у свету, у поменутој друштвеној области.
Оно што је истакнуто као план, сада је за Србију постало стварност. На њеном тлу већ годинама "ничу" многобројни стадиони, захваљујући сарадњи локалних органа и државног врха.
Србија ће коначно имати Национални стадион
Престоницу Србије у најскоријем периоду красиће велелепна грађевина, са капацитетом од чак 52.000 гледалаца, фасадом са четири "прстена", као и огромним баштенским, зеленим површинама.
Изградњу стадиона водиће шпански студио "Фенвик Ирибарен", који је креирао и грандиозне стадионе у Катару за Светско првенство 2022. године, што је само назнака о величини пројекта који је у плану.
Шпански портал "Металоцус" објавио је детаљан текст о будућем стадиону, називајући га првим "Башта стадионом" на свету.
Портал је оценио да се ради о најиновативнијем пројекту у свету, када су у питању фудбалски стадиони.
- Београђани, шетачи, туристи, моћи ће да уживају у природном окружењу захваљујући његовој уређеној фасади. Окружење стадиона имаће кафетерије, киоске, ресторане и просторе за слободно време, који ће бити распоређени тако да генеришу концепт "зеленог" стадиона, са јединственим и одрживим печашким зонама. Наведено је и да ће стадион имати 4.500 паркинг-места, као да ће се протезати на 32 хектара - објаснио је шпански "Металоцус".
Председник Вучић је, говорећи о великим подухватима који очекују грађане Србије, изјавио да ће Национални стадион постати нови центар окупљања грађана и привредника, пошто ће ту бити изграђена добра инфраструктура и постојаће добра саобраћајна веза са градом.
Источна Србија добила фудбалску лепотицу
Фудбалски стадион у Зајечару отворен је 19. новембра. Стадион се налази у оквиру Спортско-рекреативног комплекса и један је од три, уз Лесковац и Лозницу, који су изграђени у складу са највишим УЕФА стандардима. Капацитет стадиона износи 8.168 места, а цео пројекат коштао је 3,3 милијарде динара.
Председник Србије Александар Вучић је у Зајечару обишао новоизграђени стадио "Краљевица" у друштву председника Европске фудбалске уније (УЕФА) Александра Чеферина.
- Стадион изгледа фантастично. Ми овакве стадионе нисмо правили - рекао је Вучић.
- Зајечар је добио савремени стадион - нагласио је председник, истакавши да стадион дивно изгледа.
Такође, током церемоније грађанима Зајечара се обратила и једна од највећих фудбалских легенди, Драган Џајић.
- Имам част да присуствујем оваквом скупу, отварању велелепног стадиона. Грех би био да на овако великом стадиону не играју и клубови бивше Југославије. Обећавам вам да ће и наша државна репрезентација играти на овом стадиону - рекао је председник ФС Србије.
Отворен нови стадион и у Лесковцу
У пролеће ове године завршена је изградња ове монументалне грађевине, која се састоји од четири трибине са укупним капацитетом од 8.136 места за гледаоце, као и 198 паркинг места.
Градски стадион "Дубочица" има једну од најмодернијих фасада, којом доминирају наизменично смакнути мрежасти панели у златној боји који праве динамику и занимљиву игру сенки, те целокупна грађевина, споља и изнутра, одише дахом савремености и иновативности.
У оквиру овог пројекта укључено је и постављање независних улаза за особе са посебним потребама, и то са југоисточне и североисточне стране, што додатно испуњава неопходности грађана Србије, и оних из осетљивих групација.
Такође, планира се и озелењавање, које има за циљ допринос одрживости и еколошко унапређење простора, а што ће бити последица настојања да се креирањем засада на слободним површинама употпуни визуелни доживљај комплекса.
У изградњу стадиона у Лесковцу уложено је 2,5 милијарде динара.
Одиграна прва утакмица на стадиону "Лагатор"
Новоизграђени стадион "Лагатор" у Лозници отворен је 18. новембра.
Председник Србије Александар Вучић је присуствовао отварању стадиона заједно са председником ФС Србије Драганом Џајићем.
- Да се не наљуте људи у Лесковцу, можда је и лепши него онај што смо отворили тамо. Џајо како изгледа. Ти волиш црвену боју, зато ти изгледа лепше - рекао је кроз смех председник.
- Изгледа прелепо и нестварно - додао је он.
Фудбалска легенда Драган Џајић се такође обратио нацији, те није крио одушевљење новоизграђеним стадионом "Лагатор".
- Знам да је Лозница град спорта и фудбала. Имали су пуно сјајних спортиста, одличне резултате, сада су добили и овај диван стадион. Надам се да ће се ови клинци лепо развијати овде, и да ће ускоро овде гостовати и Звезда и Партизан, а мислим да није далеко дан ни када ће репрезентација овде играти - казао је Џајић.
Прва фудбалска утакмица на стадиону одиграна је истог дана између ФК Лознице и екипе Врело спорт са Уба, у оквиру 14. кола Српске лиге "Запад".
Крушевац богатији за још један спортски комплекс
У Крушевцу је, у јуну 2022. године, свечано отворен стадион "Спортски центар Јединство 1936", намењен превасходно атлетским и фудбалским такмичењима, због чега је овај град постао први у Србији који има два спортска комплекса са атлетским стазама.
Заменик председника Фудбалског савеза Србије, Ненад Бјековић, изјавио је приликом овог догађаја да је сигуран "да ће Крушевац ускоро бити на фудбалској мапи коју заслужује, не само у Србији, него и у Европи", изразивши да верује "да ће на овом терену врло брзо трчати неки нови фудбалски таленти због којих ће Крушевац и Србија имати разлога да буду поносни".
До стадиона је планирана изградња теретане на отвореном, први пан трек полигон за екстремне спортове (бициклизам, скејтбор), терен за мале спортове, као и вештачко језеро.
Додатно, изграђене су приступне саобраћајнице, пешачка и бициклистичка стаза.
У целокупну изградњу је уложено око 130 милиона динара.
Планови за даља улагања
И поред поменутих грандиозних пројеката, Влада Србије не стаје овде са даљим улагањима у спортску инфраструктуру.
У наредном периоду почеће се и са реализацијом пројекта изградње стадиона у Нишу, чија ће вредност износити приближно 5,2 милијарде динара без ПДВ-а, а поред тога су обезбеђена средства и за обнову већ постојећег стадиона "Чаир".
Најављена је изградња потпуно нове западне трибине "Чаира", а потом и реконструкција свих осталих трибина, као и постављање крова.
Погледајте како би "Чаир" требало да изгледа при завршетку радова:
У Суботици је такође донета одлука да се изврши реконструкција постојећег Градског стадиона.
Градски стадион је већ добио потпуно реконструисану атлетску стазу, (која је коштала 52 милиона динара, тј. око 440.000 евра) и травнату подлогу, код које је урађена и комплетна дренажа са заливним системом (коштало 20 милиона динара, тј. око 170.000 евра).
Такође, нови пројекат обухвата и подно грејање подлоге.
Реконструисани стадион у Суботици ће имати капацитет од 8.600, што ће бити довољно да се "пређе" минимални услов УЕФА од 6.000 места.
Поред реконструкције стадиона у Суботици и Нишу, планира се и изградња новог стадиона у Сремској Митровици.