Закон обавезао школе да учествују: Око 8.000 ђака наредне године радиће ПИСА ТЕСТ
Сви ђаци ће решавати исте задатке
Готово 8.000 ученика из чак 150 средњих школа у априлу следеће године учествоваће на ПИСА тестирању, а школе су на то први пут обавезане законом.
- ПИСА тестирање започиње 2. априла 2018. и у њему ће учествовати скоро 8.000 16-годишнака из 150 средњих школа из Србије од укупно 530. Осим што је узорак порастао са 5.000 на 8.000, поред стандардних компетенција (математичка, језичка и научна писменост), испитиваће се се и финансијска писменост и глобалне компетенције. Тестирање ће се реализовати у потпуности електронски, што захтева испуњење одговарајућих услова који се остварују у сарадњи школа и националног координатора за спровођење тестирања - каже Марија Крнета из Министарства просвете.
Национална координаторка ПИСА истраживања у Србији Драгица Павловић Бабић каже да припреме увелико трају, као и да је до јануара неопходно изабрати школе које ће учествовати.
Она објашњава да изабране установе неће организовати тестирање у исто време, већ од почетка априла до средине маја, али да ће сви ђаци решавати исте задатке.
- У Србији укупно има око 530 средњих школа, од којих је потребно издвојити око 150 тако да узорак репрезентује стварно стање, односно Србију у малом. При избору се води рачуна о региону у којем се налази, о типу школе, да ли је гимназија или стручна школа, али и о језику на којем се одвија настава – објашњава Павловић Бабић и истиче да ће изабране школе бити обавештене почетком фебруара, након чега ће имати времена да се припреме.
Прочитајте и:
Закон обавезао школе да учествују
Обавезу школе да учествује у националним и међународним тестирању прописује и Закон о изменама и допунама закона о средњем образовању и васпитању који је 8. новембра усвојила Скупштина Србије.
Колико је учешће у ПИСА тестирању важно, објашњава Крнета. Она каже да доносиоци образовних политика своје реформске одлуке могу да заснивају управо на квалитетним статистичким подацима, састављеним на основу резултата ове међународне провере постигнућа.
- Значај резултата овог међународног тестирања за доношење образовних политика изискује висок ниво партиципације свих актера. Поред неопходних припрема, као што је информисање и сензибилазија учесника и образовне јавности, обезбеђивање неопходне опреме, обуке реализатора и слично, држава је и у Изменама и допунама закона о средњем образовању и васпитању прописала обавезу да школе учествују у националним и међународним тестирањима ученичких постигнућа - прича Марија Крнета.
Последње обављено тестирање српских ученика било 2012. године
Она објашњава да су од последњег ПИСА тестирања у којем су ђаци из Србије учествовали (2012. године), уведени образовни стандарди, исходни програми и опште међународне компетенције, односно мере које могу утицати на резултате које ће ученици показати на наредном тестирању. Међутим, ту није крај припремама за следећу проверу.
- Интензивно се реализују обуке прегледача и реализатора тестирања, а Институт за психологију Филозофског факултета у Београду спроводи предиспитне активности у складу са стандардима и динамиком коју прописује ОЕЦЕД/е као надлежни за ПИСА тестирање. Такође, ове године је реализовано ПИСА пилот тестирање у 40 школа - подсећа она.
Пробно тестирање, у којем је учествовало више од 2.000 ученика, одржано је током априла и маја ове године, како би се провериле метријске карактеристике теста и главни недостаци отклонили пре главног полагања. Ђаци су тада први пут радили и тест из финансијске писмености, а целокупно тестирање је било путем рачунара.