ЗАПАД ОДЛУЧАН ДА СЛОМИ КИЧМУ СРБИЈИ! Вучићу прете и уцењују га са свих страна, ово је шест КЉУЧНИХ ставки
Постоји шест могућих сценарија који негативно могу утицати на нашу земљу.
Србија трпи стравичне притиске због рата у Украјини. У току је брутално иживљавање Запада, пре свега преко земаља Европске уније, а што за циљ има да наша земља уведе санкције Русији.
Испред вас се налазе могући сценарији као и шта је то са чим би у редовном периоду могао да се суочава шеф државе Александар Вучић, који се успешно носи са изазовима којима је опкољен са свих страна.
РАЗЛОГ ЈОШ УВЕК НЕПОЗНАТ: Западни дипломата стиже вечерас на састанак са Вучићем
ПОНОВО СЕ ОГЛАСИЛА ЗУКОРЛИЋЕВА УДОВИЦА: Након тврдњи да је муфтија ОТРОВАН, одлучила се на нови потез!
ВУЧИЋ ШАЉЕ НИКАД ОШТРИЈУ ПОРУКУ КУРТИЈУ И ЂУКАНОВИЋУ! Председник данас брутално одговара на нападе на Србију
1. Завртање ЈАНАФ-а
Најозбиљнији притисак и нешто што би нам нанело огромну штету јесте затварање ЈАНАФ, Јадранског нафтовода, чиме бисмо остали без нафте. Заправо, Србија би се у том случају снашла за увоз нафте, али по троструко већој цени, што никако не би било одрживо.
Вест да је Европска унија у петак скинула Србију и Западни Балкан са листе санкција за увоз нафте донела је олакшање. Тиме је омогућено да наша земља несметано увози нафту јадранским нафтоводом и после 15. маја.
То је све рађено на захтев председника Србије Александра Вучића, чији је тим био у сталној координацији са представницима ЕУ.
Међутим, кад је ЕУ у питању и притисак на Србију, ствари преко ноћи могу да се промене и да се позитиван одговор по овом питању лако суспендује.
2. Повлачење инвеститора
Како се сазнаје, Немци прете одласком немачких инвеститора из Србије и забраном доласка нових инвестиција. То би био озбиљан удар на нашу земљу ако се зна да је Немачка најважнији партнер Србије по питању економске сарадње. Немачке компаније запошљавају више од 75.000 људи у Србији, а трговинска размена износи 6,5 милијарди евра. Повлачење немачких инвестиција веома би се одразило на економију наше земље и поред тога што су наше јавне финансије боље него јавне финансије три четвртине земаља Европске уније, и неупоредиво боље него Италије и Француске.
Аналитичар Дејан Милетић каже да би обустава немачких инвестиција била најозбиљнија препрека у напретку Србије.
- Видели смо да је Немачка врло одлучна у спровођењу санкција против Русије, чак иако наноси велике штете својој привреди. Политичке одлуке свакако утичу на економске, па би у том случају било заиста погубно да огроман број људи који ради у немачким фирмама у Србији напрасно остане без посла и зарада. Све то треба озбиљно схватити и извагати наше интересе, који су нама најпречи, а незахвална улога у тим одлукама свакако припада самом државном врху - истиче Милетић.
3. Косово
Велики проблем за Србију представља и протеривање све већег броја руских дипломата из Уједињених нација. Досад их је у целом свету протерано 432, а на томе се Запад неће зауставити. Њихов одлазак из УН значи и отворена врата за улазак тзв. Косова у ову организацију.
4. Гас до даске озбиљна претња
Увођењем санкција Русији Србија би имала озбиљних проблема кад је гас у питању. Заправо, наша земља не би више имала повољну цену, већ би гас плаћала баснословно, по диктату тржишта. Подсетимо, председник Србије Александар Вучић је у новембру прошле године, после сусрета са председником Русије Владимиром Путином, обезбедио да Србија по истој цени по којој је и плаћала, а то је 270 долара за 1.000 кубика, настави да плаћа и наредних шест месеци.
Након истека тих шест месеци очекује се да Србија добије гас по цени од 650 долара за 1.000 кубика, што је опет повољнија цена. Међутим, у случају увођења санкција, овај енергент добићемо, али по цени између 1.700 и 1.900 долара.
Вртоглаве цене гаса одразиле би се најпре у индустрији, јер би многе компаније у том случају морале озбиљно да се прерачунају да ли им се производња уопште исплати. Иначе, наша земља све чини да избегне гасну кризу. Вршиће се озбиљне припреме за зиму, које подразумевају и попуњавање складишта гаса Банатски двор.
Међутим, капацитети складишта нису довољни да би одмах обезбедили довољно овог енергента за све наше потребе. Зато је потребно да направимо што више складишта. За изградњу нових складишта потребно је 400 милиона евра.
5. Притисци за извоз житарица
Свету прети глад, али не и Србији. Верује се да чак 30 одсто људи неће имати шта да једе, и то не само у Африци већ и у Европи. Зато се многе државе припремају да избегну такав сценарио и гледају од кога све могу да набаве храну. Србија нема тај проблем, јер има довољно хране за све грађане. Житарица имамо и више него довољно, али је због целокупне ситуације ограничен њен извоз.
Међутим, како озбиљан проблем са житарицама имају поједине земље ЕУ, а пре свега Италија, притисци да Србија омогући извоз својих житарица у ту земљу све је већи.
6. Неће Отворени Балкан
Пре свих Велика Британија, али и поједине земље Европске уније покушавају да униште идеју о "Отвореном Балкану", коју је иначе иницирао председник Србије Александар Вучић, а која има за циљ повећање трговине и сарадње и побољшање међусобних билатералних односа између балканских земаља.
То се нарочито показало током гласања о скидању Србије са листе санкција за увоз нафте. Против укидања биле су, очекивано, Хрватска, која је одувек антисрпски настројена, и Пољска због целокупне ситуације у вези са Украјином, а на велико изненађење и Румунија и Бугарска, које су наши суседи и са којима смо досад имали коректне односе.
Циљ Британаца, чије је то све и масло, јесте да се наруше добри односи са нашим суседима и да се идеја о међусобној сарадњи и подржавању балканских земаља распрши, а идеја о проширењу Иницијативе „Отворени Балкан”, у којој су засад Србија, Албанија и Северна Македонија – заустави.