ЗАШТО СРБИ ВЕРУЈУ У ДЕДА МРАЗА: Откривамо како је добио име!
Сазнајте како је Божић Бата добио име
Када дође време новогодишњих празника прво нам на памет пада симпатични декица на санкама са мноштвом поклона. Наравно, уз обавезно звецкање звончића и пратњу ирваса. Но, знате ли да се Деда Мраз некада у Срба звао – Божић Бата? Или, како је уопште добио име?
У наставку вам откривамо баш то – како је Божић Бата добио име!
У изворном значењу, Божић стиже споља, трупће, стресајући тако снег са ногу, односно бата (корака). Не знајући значење речи "батати" (труптати), деца су то "Божић Бата" из поменутог стиха разумела као да се ради о неком добром "бати, који им доноси дарове".
Божић Бату би најчешће глумио домаћин, тј. најстарији у породици. Адекватно би се костимирао и долазио споља, кроз снег, труптао испред улаза у кућу и куцао, док су деца, унутра, у топлом, зурила ка вратима ишчекујући његову појаву, пише Телеграф.
ДА ЛИ ЗНАТЕ? Због чега се кити јелка за Нову годину?
Сваки крај у Србији има неки свој обичај везан за новогодишње и божићне празнике. Еуфоричност пред празнике подстицале су хладне ноћи пуне снега. Што су ноћи биле хладније и пуније снаге, Божић Бата је као личност добијао јачи утицај код најмлађих.
Ипак, у оном урбанијем амбијенту Божић Бата је постепено мењао изглед. Илустрован је налик западном Санта Клаусу. То не чуди, пошто је већи део српске штампе и забавне литературе излазио у Војводини, која је тада била део Аустроугарске.
Негде се Божић Бата одржао, као једина варијанта, а негде су се појављивали и Божић Бата, и Деда Мраз. Касније, у време социјализма, деци се уместо Божић Бате натура Деда Мраз који је и данас задржао то име.
Божић Бата се задржао по неким сеоским местима и углавном је везиван за Божић, а Деда Мраз је "долазио" за Нову Годину. Данас је Божић Бата готово ишчезао из обичајне праксе, као и многи други детаљи из традиционалног начина живота у Србији.