НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ЛАЖУ! Ево зашто ови протести нису СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ
Председник Савеза студената Београда и студент проректор Боријан Соковић све објаснио
Студенти нису организатори протеста испред Дома Народне скупштине, нити су то студентски протести, тврди председник Савеза студената Београда и студент проректор Боријан Соковић. Он наводи да је реч о грађанским протестима, те да поједине политичке опције покушавају да злоупотребе студенте, њихову енергију и бунт и поставе их 'између кордона и својих злих идеја'.
Овако Сорош финансира протесте широм света (ИНФОГРАФИК)
- Сваки студент је грађанин ове земље и има своје индивидуално право да у протесту учествује или не учествује - каже Соковић.
Протест се, каже, може назвати студентским када сви студенти, без обзира на политичку опцију која је на власти, изађу на улицу и боре се за своја права, било да је реч о броју рокова, условима студирања, превеликој оптерећености или некој другој ствари која их тишти студенте. Зато је, каже, јасно да се протести који су у току не смеју етикетирати као студентски, јер су то протести грађана.
- Апелујем да се злоупотребе те врсте не врше и да студенти, као такви, протестују за студентске ствари - рекао је Соковић.
- Студенти су се још пре 80 година изборили за аутономију Универзитета у односу на државну политику, а данас смо сведоци тога да поједине политичке опције покушавају да злоупотребе студенте - упозорио је Соковић.
Каже и да за протесте нико није тражио подршку ни од организација са факултета, ни од Парламента Универзитета, нити од Савеза студената Београда.
- То говори да студенти нису организатори овог протеста, јер ко год од студената да га је организовао до овог тренутка би сигурно тражио нашу подршку - уверен је председник Савеза студената Београда.
Он повлачи паралелу са протестима организованим 5. октобра, али и ранијих година у бившој Југославији, и подсећа да је тада на улицама био много већи број људи, него што је било студената.
- Ту сигурно јесте било студената, али то, такође, није био студентски протест, већ политички, односно, протест против одређене политичке опције, против државне власти - рекао је Соковић.
Да протесте нису организовали студенти, каже, показују и захтеви студената Универзитета у Новом Саду.
- Будимо реални. Међу студентима влада прилична апатија. Јако мали је број оних који су упућени у то како ствари функционишу и знају да треба да траже смену тачно одређених лица. То мора бити неко ко итекако зна шта тачно треба да уради и користи масу да би постигао своје циљеве - закључио је Соковић.