РИК: Одбацујемо наводе о изборним неправилностима!
Председник РИК Владимир Димитријевић је одбацио тврдње о наводно незаконитом саставу РИК-а
Председник Републичке изборне комисије (РИК) Владимир Димитријевић одбацио је данас наводе организација цивилног друштва о угрожавању изборног права грађана на предстојећим изборима.
- Желим још једном да истакнем да изборна права грађана нису и неће бити угрожена као и да је целокупан рад РИК-а усмерен искључиво на законито спровођење избора- навео је Димитријевић у изјави достављеној медијима.
Он је нагласио и да је целокупан рад РИК-а усмерен на "обезбеђивање поуздања јавности и свих учесника на изборима у сам ток и резултате избора" Димитријевић је одбацио и поновљене тврдње "о наводно незаконитом саставу РИК-а" истакавши да је актуелни стални састав РИК-а образован у складу са Законом о избору народних посланика.
ВУЧИЋ ДОСОВСКИМ КАНДИДАТИМА: Вешање и шамарање - је л то Србија за коју се залажете?!
Милан Стаматовић предао потписе за кандидатуру
- Подсећам... да је о нашем саставу након прошлогодишњих парламентарних избора постигнута апсолутна сагласност свих посланичких група у Народној скупштини- навео је он.
Према његовим речима, тада се, уз поштовање закона, водило рачуна о томе да ниједна посланичка група нема више од половине чланова комисије. - Касније стварање коалиција ради формирања власти или учешћа на будућим изборима, не могу утицати на састав изборне комисије - истакао је Димитријевић.
Председник РИК-а је оценио као неосноване тврдње да је "успостављен наводно спорни механизам начина утврђивања изборних резултата" уз проширење овлашћења РИК,
- Одредбе Упутства за спровођење избора о статистичкој обради резултата из записника о раду бирачких одбора усмерене су искључиво ка отклањању очигледних омашки у резултатима гласања које је бирачки одбор унео у записник о раду, без задирања у бројеве гласова које буду добили кандидати- навео је он.
Димитријевић је указао да је уношење оваквог решења, једногласно изгласано на седници РИК-а "у којој су заступљене све посланичке групе у Народној скупштини".
- Овакво решење иде у сусрет и примедбама ОЕБС да се верификовање података из записника о раду бирачких одбора треба спроводити на унапред уређен начин- додао је он.
Димитријевић је одбацио и наводе да постоје бројне бирократско-процедуралне препреке за остварење изборног права грађђана који живе у иностранству.
- Гласање у иностранству се спроводи према законским правилима успостављеним још 2004. а заштита изборног права и регуларности гласања у иностранству је апсолутно идентична гласању у земљи-рекао је он. Димитријевић је као "крајње тенденциозне" оценио наводе да се "на бази искустава са ранијих избора, могу очекивати бројне неправилности и током гласања на предстојећим изборима".
- Сматрам да су такви наводи крајње тенденциозни, при чему се унапред инсинуирањем могућих неправилности ствара негативна атмосфера у целом друштву - додао је председник РИК-а.
Он је указао да се о правилности гласања на бирачком месту старају бирачки одбори у којима, како је навео "опозиционе парламентарне групе и опозициони кандидати за председника имају више представника него кандидат владајуће коалиције".
Више од 20 организација цивилног друштва оценило је раније данас да је у Србији озбиљно угрожен демократски изборни процес и да је неопходно што активније деловање домаћих и међународних организација како би се заштитила слободни и демократски избори.