БРНАБИЋ, МАЛИ И ШАПИЋ НА ПРВОЈ: Најављен највећи пројекат у читавој Европи, младима у јуну по 100 евра
У емисији Прва тема вечерас гости Марије Савић Стаменић су Ана Брнабић, Синиша Мали и Александар Шапић испред изборне листе „Александар Вучић – заједно можемо све“.
Шта дела говоре о претходним годинама у којима су водили Србију и какви су планови када победе говоре вечерашњи гости.
На питање водитељке шта се све променило у Србији за време владавине СНС, премијерка Брнабић је рекла:
- Мислим да људи све виде својим очима. Имамо конкретне разултате. До чачка сте пре путовали до Чачка "магистралом смрти", а данас најмодернијим аутопутем. По целој Србији се гради. Клинички центар Ниш је завршен, Клинички центар Србије, Институт Дедиње и нови научни инсистирати који су изграђени. Градимо Тиршову 2, реновирамо КЦ Војводина, рекла је Брнабић.
Министар Синиша Мали је подсетио и на брзу пругу, којом се за 33 минута стиже од Београда до Новог Сада.
На питање водитељке шта се све у српској економији променило одговорио је министар финансија Синиша Мали:
- Данас је стопа незапослености 9,4 одсто, а била је преко 25. Просечна плата је индикатор зараде, сада је 635 евра, а погледајте колика је била пре, 331 евро. Оно што је важно за грађане Србије, уколико добијемо њихово поврење, просечна плата биће 1.000 евра - подсетио је министар Мали.
Мали подсећа да је 2012. године Србија била пред банкротом, али да смо кроз тешке реформе које је иницирао Вучић дошли до тога да имамо снажну економију.
- Први пут у историји држава је преузела терет кризе на себе, и постали смо најбрже растућа економија у Европи. Погледајте колико се Србија променила - додао је он.
Ана Брнабић је рекла да је просечна плата дупло већа, и да се медијална плата тада није ни мерила.
О позицији градоначелника Београда говорио је први на листи, Александар Шапић:
- Уколико добијемо поверење Београђана, биће велики изазов да наставимо са развојем Београда. Чињеница да је Београд много већи град него што је био. Свако од нас има пријатеље који дођу у Београд и не могу да верују како се развија. Али не може Београд да се развија сам од себе. Буџет је сада више него дупло већи него 2013. Он се не пуни тако што пада киша, већ снажењем економије. Тако се развијају градови. Не може економија да се развија само у Беграду, већ у целој земљи - навео је Шапић, и додао да живимо у тешком времену, као и да му није било лако да води кампању када људи нису сигурни шта ће сутра бити, када се рат надвија над Европом.
- Изазов испред свих нас су велики инфраструктурни пројекти. Имамо метро, који је најзахтевнији пројекат од Другог светстког рата. То је пројекат који ће променити слику Србије, повезаће делове града, довешће страна предузећа и инвеститоре. Ја сам завршио каријеру у Москви, тамо сам играо. Они имају метро који ради готово стотину година. И тамо људи не говоре адресу, већ у близини које станице живе - истакао је он.
У вези са плановима око изградње метроа, Шапић је рекао:
- Београђани морају да буду свесни да ће изградњом метроа вредност њихових некретнина да скочи.
Ана Брнабић је указачла на чињеницу да је дуго очекивани београдски метро почео да се гради.
- Кренули смо да радимо прву линију од Миријева до Железника. Шапић и ја смо били у Миријеву и причали са људима, и они су тамо пресрећни. То је потпуно нова перспектива за Београд. Сви они који кажу да је то бесмислена линија, то је нетачно, зато што то нису људи другог или трећег реда, као што кажу наши опоненти, већ су нам сви важни. Онда крећемо и са другом линијом од Миријева до Бежаније. То је кључна ствар нашег програма за Београд - додала је она.
Ана Брнабић је открила да је пројекат "Београд на води" купио време Србији за друге велике грађевинске пројекте.
- Наша грађевинска индустрија је била згажена, убијена. Некадашњи закон о изградњи је онемогућио изградњу скоро свуда. То смо успели да променимо. Наша листа "Александар Вучић - Заједно можемо све" има конкретне планове и програме и без тих пројеката ми не бисмо имали такве резултате. Кад радите милион ствари, не стигнете да се посветите Београду као таквом, да покажете шта је све урађено. Београд на води је најлепши део престонице, и то је само почетак. Успео је да омогући Влади да посветимо другим деловима Србије, а служи на понос и Србији и региону. Многи су обећавали београдски метро, слушала сам о њему од кад сам била мала. То више није само прича - рекла је Ана Брнабић, и показала план изградње метроа на мапи у емисији.
Она је такође указала на пројекат линијског парка у 10 фаза који креће од Небојшине куле до Панчевачког моста, најавила изградњу Факултета музичке уметности, као и дуго најављивану концертну дворану.
- Ово је највећи пројекат у читавој Европи у овом тренутку, та концертна дворана - напоменула је Брнабић.
Министар Синиша Мали је рекао да све што се ради, ради се због младих ове земље:
- Ако погледате због чега ово радимо све, радимо то због младих људи. Председник Вучић је рекао да су џаба аутопутеви ако нема ко да вози њима. За младе, да се врате, је веома важно да осете тај оптимизам, да виде да Србија побеђује, да заснују своју породицу овде, не тамо у неким Америкама или не знам где - нагласио је министар финансија, и подсетио да држава опредељује по 300.000 динара за прворођено дете од 1. јануара, као и 20.000 евра за куповину првог стана за младе породице, све популарне мере које су донете под вођством Александра Вучића.
- 92.000 младих људи се вратило у Србију, и то је веома важно. Морају да осете оптимизам, да виде да Србија побеђује, да се отварају нове фабрике, клиничке центре, школе. Кроз пронаталну политику смо направили један огроман искорак напред - каже Синиша Мали.
Шапић је рекао да је срећан што је погрешио и промашио по питању пројекта Београд на води, и да је то јединица мере за успех Србије.
- Поред великих ствари, обилазнице, нових мостова за којима вапи Београд, то су све сјајни пројекти. Али постоје и ти како многи кажу мањи пројекти. То су терени, паркови, бициклистичке стазе. Ми лежимо на ушћу двају река, то нам је Бог дао. Желим и да направимо безбедне зоне у граду, то су паркови, игралишта и спортски терени. То је простор где деца проводе највише времена без родитељског старања. И желим да сва дела кривична која ту буду извршена са собом носе вишеструко веће казне - казао је он.
Шапић истиче и да постоји много идеја, и да не постоји ниједан разлог да, ако је успех постигнут на Новом Београду, исто не буде урађено и у целом граду.
Водитељка је споменула да је преко 1.000 јавних личности подржало Александра Вучића, па и колеге Шапића - и питала да ли је неко од имена било изненађење за њега.
Шапић је рекао да не мора увек све да се гледа по страначкој припадности, и позвао људе да подрже кога хоће, јер на то имају право.
Министар финансија Синиша Мали подсетио је да ће 1. 2. и 3. јуна бити исплаћено 100 евра младима по други пут.
- Апсолутно се држимо те одлуке, имамо новца, то смо урадили у фебруару и поновићемо у јуну. На рачуне наших младих ће тај новац лећи - децидан је Мали, подсећајући на друге помоћи државе - новац за пензионере и за социјално угрожене, али и за све одрасле грађане Србије.
- То је апсолутно економска одлука. Тај новац се вратио у економију, а видели сте и да су млади сјајно реаговали када су видели да држава обраћа пажњу на њих - каже Мали.
Он каже да су сви успеси резултат одговорне економске политике, пре свега политике коју води председник Александар Вучић.
Председница Владе каже да јој људи у целој Србији, пре свега привредници, без изузетка и обзира на политичко опредељење, кажу да држава никада до сада није подржала привреду када је ударила криза.
- Када је почела пандемија, председник Вучић и Синиша су смислили пакет подршке привреди. Када смо подржали све које нису давали отказе, нико није веровао у то. Небитно да ли им је Вучић симпатичан или не, сви сада знају да држава штити привреду - истакла је она.
Ана Брнабић каже да је подршка 1000 угледних људи додатна снага да наставе да раде што јаче.
- Када имате једну Дану Грујичић на листи, вама је јасно да ћемо ми морати да изгурамо Онколошки институт. Као када смо имали Зорана Радојичића, његов сан је био Тиршова 2. Када имате једну Јелену Беговић, она ме је пре избора још звала да решимо неке ствари у науци. Када имате професора Стојана Раденовића, ви знате да је он својим кредибилитетом нама дао поверење да наставимо да имамо резултате - рекла је она.
Председница Владе је рекла да она хоће да у свом тиму има људе који се јављају грађанима на телефоне. Шапић се надовезао да ће системски бити решено то да свако ко има проблем може доћи до онога ко може да га реши.
- Први потез који ћемо имати је прављење јединственог броја, где људи неће комуницирати са јавним предузећима, него ћу ја изнутра њих контролисати како раде, а имаћемо једно уско грло ка грађанима, где ће моћи за 72 сата да добију решење за проблем. То ће подићи лествицу одговорности према људима због којих смо ми ту - рекла је она.
Министар Мали је подсетио да је држава озбиљно реаговала на корона вирус, а да је само ове године држава исплатила 10.000 свим медицинарима, 20.000 динара пензионерима, и 100 100 евра свим младима.
- Та помоћ, поготово предузећима, и даље траје. Шта се сада десило. Ево нове кризе због Украјине. Скочила цена хране и енергената. Опет је држава ускочила и показа одговорност. Ми смо замрзли цене основних намирница, како би ублажили последице по грађане. Онда је председник рекао да морамо да обезбедимо да имамо свега у робним резервама. Ви сада у великом броју земаља имате празне рафове. Нема уља и брашна. Векна хлеба у Италији је хиљаду динара - осам евра у Милану. То су удари и на веће економије, али ми се држимо. Опет Србија побеђује - рекао је министар.
Он подсећа и на скок цена енергената, а да се у Србији цена струје и даље није променила.
- Имамо стабилне јавне финансије, и даље се отварају фабрике у Србији. Ми баш зато хоћемо да покажемо грађанима, пошто је ово и њихова економија и држава. Највише би нас коштало да смо изгубили било које радно место. Код нас није било отпуштања и затварања фабрика - истакао је Мали.
Председница Владе каже да ћемо више о великом инвеститору из аутомобилске индустрије знати за два или три месеца.
- То је једна од тих великих ствари, која ће потпуно променити земљу - рекла је она, на шта је Мали додао да они не би ни размишљали да дођу у Србију да држава није јака као што јесте.
Александар Шапић је грађанима поручио да не воли да позива људе да гласају, већ им је поручио да треба да гласају за себе, своју породицу и народ.
- За све оно што ће им омогућити да живе у бољој и срећнијој земљи. Заиста верујем да је пуно урађено, а да може још више да се уради - рекао је Шапић.
Мали је позвао грађане да изађу на биралишта, и рекао је да избори нису игра.
- Желимо да Србија буде фактор стабилности, и да на тај начин обезбедимо економски раст. Само јака Влада под вођством Александра Вучића може да води ову земљу кроз турбулентно време - поручио ја Мали.
Председница Владе се захвалила грађанима на поверењу које је указано председнику Вучићу и влади.
- Све што је урађено постигли смо заједно. Када видите нови клинички центар, или ауто-пут, то је све наше. И знам да су наши грађани поносни. Дошли смо на пола пута, и хајде да гласамо за то да Србија настави да побеђује, зато што ћемо на крају мандата 2026. године ми нашу земљу извући из тунела у који је зашла пре 30 година - закључила је Ана Брнабић.