Међународни посматрачи оценили изборе у Србији: "ТЕХНИЧКИ ДОБРО СПРОВЕДЕНИ, БИРАЧИ ИМАЛИ ИЗБОР"
У извештају посматрачке мисије наводи се и да је администрација избора ефикасно и транспарентно спровела изборне припреме, упркос изазовима које су представљали кратки рокови и истовремени локални избори.
Специјални координатор и лидер краткорочних посматрача ОЕБС-а, Рајнхолд Лопатка оценио је данас да су парламентарни избори у Србији технички били добро спроведени и вођени и да су бирачима понудили адекватан избор политичких алтернатива.
СТРУЧЊАК ОДГОВАРА: Како одабрати прави ПРОБИОТИК од многих који постоје на тржишту?
Прелиминарни резултати избора у Београду: Обрађено 92,54 одсто бирачких места
ОБЈАВЉЕНИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА У ВОЈВОДИНИ! Обрађено 96 одсто гласачких места
Лопатка је, на конференцији на којој је представио сазнања после избора у Србији, рекао да је током кампање доминирало учешће председника Србије, као и да је учесталост ванредних избора појачала недостатак политичке воље.
Шеф ОДИХР мисије за посматрање Амбасадор Алберт Јонсон рекао је да су слободе изражавања и окупљања у кампањи углавном биле поштоване, као и да су биле нарушене притисцима на запослене у јавном сектору, оштром реториком и пристрасношћу у медијима, што је, као наводи, изазвало забринутост о способности бирача да доносе одлуке.
У извештају посматрачке мисије наводи се и да је администрација избора ефикасно и транспарентно спровела изборне припреме, упркос изазовима које су представљали кратки рокови и истовремени локални избори.
Повећано поверење у рад РИК-а
Бројни учесници су признали побољшану комуникацију и транспарентност Републичке изборне комисије (РИК), што је довело до, како се наводи, повећаног поверења у њен рад.
РИК је, како је саопштено, ефикасно спровела припреме за изборе, упркос ограниченим људским ресурсима и кратком времену доступном пре ванредних избора.
Већина учесника је имала поверење у организационе капацитете РИК-а, при чему су многи представници НВО и политичких странака приметили побољшану комуникацију и транспарентност.
Представници мисије су додали да је рад РИК имао користи од побољшане транспарентности, а да су надзорна тела за кампање и електронске медије остала углавном неефикасна у одвраћању од кршења током изборног периода, као и да су медији покривали све изборне учеснике у складу са законом.
Такође је речено да је РИК објавио податке о регистрацији бирача разложене по општинама и бирачким местима, што је заинтересованим странама пружило могућност за додатну контролу.
Сам дан избора, наводи се, генерално је прошао без неправилности, али су били присутни изоловани инциденти физичких напада.
Бирачка места су углавном отворена на време, при чему су међународни посматрачи позитивно оценили процедуре отварања у 118 од 132 бирачка места, као и гласање у 93 процента од 1.220 посматраних бирачких места.
Негативне оцене, као се наводи, углавном су биле приписане пренасељености и недовољним мерама за обезбеђење тајности гласа.
Лидер краткорочних међународних посматрача Рајнхолд Лопатка захвалио се српским властима на сарадњи током мисије и народу Србије који је, како је рекао, веома срдачно дочекао посматраче на дан избора.