КУРТИ ПРИХВАТИО ЕВРОПСКИ ПРЕДЛОГ ЗА КОСОВО: "Рекли су ми узми или остави, нема преговора"
Курти је рекао да је прихватио француско-немачки предлог.
Тзв. премијер Косова Аљбин Курти рекао је данас у Скупштини да је прихватио француско-немачки предлог јер би у супротном Косово ушло у конфронтацију са савезницима, преноси Кљан Косова.
Курти је, током данашње седнице Скупштине на којој се расправља о дијалогу Косова и Србије, рекао да је прихватио француско-немачки предлог, након што су међународни изасланици јасно ставили до знања да је овај предлог, како је пренео, веома близак принципу "узми или остави".
БРНАБИЋ БРУТАЛНО РАСКРИНКАЛА КУРТИЈА: "Ово је само један од примера смелости његових лажи"
КУРТИ ЖЕЛИ ДА РАЗГОВАРА СА ВУЧИЋЕМ: Лажни премијер чак и за разговор поставио ултиматум
"КУРТИ МОРА ДА ПРИСТАНЕ НА ЗСО" Паника у Приштини, лажни премијер губи подршку Америке!
- Међународни изасланици који су пратили Мирослава Лајчака, односно амерички, немачки, француски и италијански, 20. јануара дали су ми неке смернице на овом последњем састанку. Јасно су ми ставили до знања да је главни предлог овога пута близак формату "узми или остави" и да се неће моћи отварати или преговарати о њему. Њихов став је био да је читав дипломатски и политички апарат земаља из којих долазе стављен у подршку чланству Косова у међународним организацијама и не могу очекивати 'не' од Косова јер бисмо ушли на пут конфронтације са њима - рекао је Курти.
Додао је да је јасно ставио до знања Ђузепу Борељу и Александру Вучићу да Косово не прихвата дијалог без коначног споразума уз међусобно признање.
Истакао је да је Влада Косова изградила свој стратешки приступ дијалогу са Србијом уз помоћ ЕУ, на основу два почетна циља.
- Стратешки приступ Владе Косова у суочавању са дијалогом са Србијом уз помоћ ЕУ изграђен је на основу два почетна циља, прво, престанак праксе укључивања у било које потенцијално спорно питање између страна у дијалогу. Наш став је био да су максимално о чему се могло разговарати у Бриселу примењивост постојећих питања (оних који су потписани пре нашег доласка у владу). Друго, отварање поглавља преговарачког процеса за изградњу добросуседских односа - рекао је Курти.
Додао је да је, као резултат њиховог почетног приступа и опреза према преседану од 2013. надаље, високи представник ЕУ Борељ, по први пут у више од 12 година дијалога, "пристао да предузме велики корак и позове на састанак 18. августа прошле године који је уоквирио на две централне тачке”.
"Не прихватамо дијалог без међусобног признања"
Курти је рекао да је током тог састанка јасно ставио до знања Борељу и Вучићу да Косово не прихвата дијалог без коначног споразума са међусобним признањем.
- Први пут је одлучено да се општи оквир, односно онај који регулише односе Косова и Србије, међународно укључи у формат дијалога у Бриселу. Састанак је очигледно био директан резултат притиска наше владе да се дијалог премести у фазу међународног регулисања Косова и Србије усредсређеног на међусобно признање. На састанку 18. августа јасно сам ставио до знања Борељу и Вучићу да Косово више неће прихватати дијалог који не обухвата коначни договор о међусобном признању - објаснио је он.
Курти је рекао да се главни план не односи на ЗСО и на постојеће бриселске споразуме, јер се ЗСО може разматрати ако се испуни шест тачака које је раније изнео.
- Након Лајчакове посете 6. фебруара, након што сам разјаснио неке елементе, потврдио сам му да је предлог ЕУ добра основа и солидна платформа за даље. Прихватање главног документа не доводи у питање преговоре о плану имплементације. На основу тога, истичем, прво, прихватање главног предлога представља озбиљан напредак у међународним односима са Србијом, јер предвиђда да две државе које једна другој признају де факто државност, а прихватање главног плана нема везе са ЗСО, с обзиром да се у целини односи на споразуме Брисела, ЗСО се може разматрати ако се испуни шест тачака које сам изнео - наставио је Курти.