ЧЛАНИЦА ЕУ СТОЈИ УЗ СРБИЈУ: "Наш став по питању Косова је јасан, не признајемо га"
На питање да ли би Словачка могла да промени свој став, и у ком случају би то учинила, амбасадор каже да је став те земље јасан и почива на принципима међународног права, и, како је рекао, нема везе са симпатијама за једну или могућим антипатијама за другу страну.
Став Словачке, једне од земаља која не признање једнострано проглашену независност Косова, по том питању је јасан и почива на принципима међународног права, каже амбасадор те земље у Србији Федор Росоха, који оцењује и да је намера Приштине да поднесе захтев за пријем у Европску унију - преурањен.
- Везани смо одлуком нашег парламента, која дозвољава, или боље речено, отвара могућност да се преиспита став непризнавања када се постигне свеобухватан споразум Београда и Приштине. То је, такође, предуслов да Косово постане држава чланица било које политичке организације, укључујући и Савет Европе. У том смислу, Словачка пажљиво прати дијалог Београда и Приштине и Мирослав Лајчак има нашу подршку - рекао је Росоха у резговору за Танјуг.
ОГЛАСИЛА СЕ ЧЛАНИЦА ЕУ: "Косово не поштује своје обавезе, не признајемо ГА!"
КАРАБИЊЕРИ СТИГЛИ НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ! Послато појачање, Борељ објавио фотографије (ФОТО)
БРОДОЛОМ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ! Шамар Куртију директно из Шпаније "Нећемо принзати Косово"
На питање да ли је Словачка изложена притисцима да призна тзв. Косово, одговара да приштинске власти претендују на чланство у другим организацијама, политичке и војне природе и, како каже, природно, траже успостављање партнерстава и савеза како би обезбедили подршку и евентуално успели да промене став земаља које не признају независност.
"У овом тренутку, сматрамо да је тренутна намера Косова да поднесе захтев за пријем у ЕУ - преурањена. Косовска влада има све предуслове да одради свој мандат и много недовршених задатака, било да се ради о имплементацији Споразума о стабилизацији и придруживању, дијалогу са Београдом или напретку у реформама", рекао је Росоха.
Он додаје да ни “тајминг” за подношење захтева Косова за пријем у Савет Европе није био баш одговарајући.
- Тиме се (захтевом за чланство у СЕ) покреће процес који може да потраје неколико година. Убеђени смо да тајминг није био баш одговарајући. Тој организацији је сада више него икада потребно јединство, у погледу ситуације у Европи, као резултат руске агресије на Украјину”.
- Словачка се не противи чланству Косова у организацијама техничке или професионалне природе, које доприносе друштвено-економском развоју Косова. Савет Европе има другачији карактер. Словачка ће помно пратити цео процес у Савету Европе - рекао је Росоха.
Словачка до јула 2023.године председава Вушеградском групом, за коју амбасдор истиче да је, као ванинституционалну организацију, државе чланице, а то су још и Мађарска, Чешка и Пољска, доживљавају као ефикасан инструмент за постизање циљева од виталног значаја за њих саме.
Сарадња у оквиру В4 имала је, каже, за циљ да олакша процес интеграције централне Европе у ЕУ и НАТО, што је и постигнуто, па су земље наставиле блиску регионалну сарадњу и прошле године обележиле три деценије од успостављања Групе.
- Упркос неким неслагањима, Вишеградска група је пример ефикасног регионалног савеза. Тренутно словачко председавање фокусира се на четири тематске области - међусобне везе, економију, одрживост и људе. Предвиђамо наставак заједничких иницијатива, са практичним, позитивним утицајем на грађане у нашим земљама, као и успешну сарадњу са европским и неевропским партнерима у оквиру В4 формата, укључујући редован дијалог са земљама источног партнерства и региона Западног Балкана - рекао је Росоћа.
Додаје да успех В4 зависи од способности чланица да континуирано траже заједничке тачке сусрета, да на сарадњу гледају као на платформу за тражење додатних савезника, јер није циљ да се стварају нови блокову унутар ЕУ или да се цепају ЕУ интеграције да би се ослабило јединство Уније.
- На крају крајева, наше чланство у ЕУ је дало значајан подстицај интензивирању сарадње В4. Имиџ и улога Групе су временом еволуирали, а недавна политичка дешавања у насем региону, донела су донекле различите политичке ставове и перцепције ЕУ. Нема сумње да не постоји одржива алтернатива будућности Словачке ван ЕУ или НАТО-а, било у смислу политичке стабилности, економског раста или безбедности. А то важи и за наше вишеградске комшије. Штавише, нова геополитичка реалност захтева дискусију унутар В4 - рекао је амбасадор Словачке.
Говорећи о односима са Србијом, каже да је, с обзиром на изванредне политичке везе, географску близину, сличан језик, заједничке вредности и блиске међуљудске везе које не представља само словачка национална мањина, сарадња Србије и Словачке традиционално веома интензивна у различитим областима.
Када су у питању билатерални економски односи и пословање, увек постоји простор за унапређење, каже Росоха, додајући да словачке компаније прате економски развој Србије и траже прилику да уђу на овдашње тржиште.
- Уверен сам да ћемо ускоро чути више о присуству словачких предузећа у Србији - рекао је амбасадор.
Додао је да добар пример сарадње на нивоу две владе представљају редовни састанци Заједничке комисије за економску сарадњу, којом копредседавају српски и словачки министри економије, у оквиру које је прошле године одржан пословни форум уз учешће компанија из обе земље.
Навео је и да је Словачка, као дугогодишњи поборник политике проширења ЕУ, присутна у неколико значајних твининг пројеката.