АНАЛИТИЧАР О СИТУАЦИЈИ НА КОСОВУ: КФОР што пре да преузме већу контролу, Запад да реагује на кршење људских права Срба
Доцент Факултета политичких наука у Београду Милан Крстић оценио је данас да је, узимајући у обзир најновија дешавања на КиМ, од кључне важности сада да Кфор преузме већу улогу у контроли ситуације, али и да земље ЕУ које стоје иза Бриселског споразума пошаљу јасну поруку Приштини да ће трпети санкције због његовог непоштовања, као и флагрантног кршења људских права Срба на КиМ.
- Требало би да очекујемо веће ангажовање Кфора и надамо се да ће они увидети да је неопходно да они буду више ангажовани. Кфор и Еулекс јесу сада више ангажовани него што су били до изласка Срба из институција, али делује да и даље тактизирају, да не желе да пошаљу Приштини поруку да преузимају пуну контролу над ситуацијом, али се надам да ће се то променити - рекао је Крстић у изјави за Танјуг.
Оценио је да је неопходно да се ради безбедности Срба што пре испуни вакум који је настао после изласка Срба из институција, а који је, како је казао, испровоциран потезима Аљбина КИуртија у последњих неколико месеци.
ОГЛАСИО СЕ КФОР О ВРАЋАЊУ 1.000 СРПСКИХ ВОЈНИКА НА КОСОВО: Издато саопштење, ево шта кажу!
ЗАБРИЊАВАЈУЋА ИЗЈАВА ТУРСКОГ ЕКСПЕРТА: "Косово је део политике наше националне безбедности"
КУРТИ БЕЗ ПОДРШКЕ СВОЈИХ! "Изгубио си нам цело Косово, коштао си нас државе једним потезом!"
- Превасходно би већу улогу требало да има Кфор, да обезбеди већу сигурност за Србе како би се спречило да у овој консталацији Росу и друге приштинске безбедносне снаге покушају да исповоцирају евентуални оружани сукоб око барикада и да покушају на силу да транспортују ухапшеног Дејана Пантића са Јариња у Приштину - навео је Крстић.
Казао је да су то потенцијалне ситуације у којима би могло да дође до ескалације.
- Са друге, поред већег ангажовања Кфора, неопходно је да се Запад јасније ангажује у слању поруке Приштини и евентуалној претњом о одређеним контрамерама уколико, Курти и његове институције наставе са флагрантним кршањима основних људских права, попут забране патријарху да посети Пећку Пријаршију што је последњи случај, али не и једини у низу кршења људских парва Срба на Косову - истиче Крстић.
Од примера наводи и формирање нелегалних база на северу КиМ којима се, како каже, мења етничка структура.
- И све то се догађало до ових последњих конкретних инцидената хапшења Срба без конкретних разлога, а нарочито најаве да се ЗСО никада неће конституисати , а она је заправо гарантована Брислеским споразумом чији су гарант били представници ЕУ. На њима је да кажу да су они гарант тог споразума, да стоје иза њега и да ће они који не испоштују споразум имати конкретне санкције - закључуио је Крстић.