КРАЈ "ОВК КОАЛИЦИЈЕ"? Ако се Бајден пита нови лидер лажне државе је изабран - албанској страни се НЕЋЕ ДОПАСТИ
Сурои је био је пре две године у Београду када је рекао да је концепт разграничења "пиљарски приступ".
Лажна држава Косово наредних месеци бира највише руководство. Следе прво ванредни парламентарни избори, а онда на пролеће и председнички.
ОТИМАЛИ БИ СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО! Приштина поново провоцира - боре се да лажна држава буде примљена у УНЕСЦО
У ПЕТАК ХАРАДИНАЈ ПОНОВО ПРЕД ЛИЦЕМ ПРАВДЕ: Да ли ће злочинац признати кривицу?
ТЕРОР НА "КОСОВУ": КФОР узурпирао земљу српског домаћина!
Ако је судити по новом председнику Сједињених Америчких Држава Џоу Бајдену, он је већ изабрао - нови лидер у Приштини би могао да буде познати политичар и истакнути публициста Ветон Сурои.
А ако се то и испуни, а требало би, јер шта САД каже, то тзв. Косово и оствари, Сурои би могао да буде весник да је Приштина коначно рачистила са деценијском владивном "ОВК коалиције."
Откуд у центру пажње Суори, човек који је пре три године одбио одликовање од Хашима Тачија?
"Кривац" је документ "Визија за односе са Албанијом и Косовом" који је пре два месеца, у току кампање за председничке изборе у САД, процурео у јавност.
Потекла је из Бајденовог пера, а у њему је скицирао како види однос Вашингтона и Косова, и обавезао се да ће радити у партнерству са Европском унијом на ревитализацији дијалога између Београда и Приштине, да ће да инсистира и на томе да се правда за ратне злочине спроводи без страха, као и да ће да захтева пуну и брзу одговорност за нестале, укључујући и браћу Битићи.
Ипак, једна реченица привлачи пажњу. Одмах на почетку редова, нашло се име Ветона Суроиа.
Ветон Сурои, бивши косовски политичар и преговарач о независности Косова, рекао је о Бајдену : "Он је био момак у Вашингтону којег смо могли да позовемо, чак и раних деведесетих."
Тешко да се име овог најпознатијег косовског публицисте случајно обрело у Бајденовој визији. Познат је као човек који ништа не оставља случају, ови редови би могли да значе да ће САД заиграти баш на име Ветона Суроиа, и понудити му да он буде тај који ће помоћи у испуњавању плана за Косово. У преводу, Бајден је тамошњој актуелној гарнитури поручио да се склоне и да се уједине око Суроиа.
Остаје тежи део, да се то спроведе, сматра политички аналитичар из Приштине Фатмир Шехоли.
- Ветон Сурои је оличење врхунског интелектуалца и изузетно велики познавалац албанско - српских односа. Сматрам да је председник САД Бајден поменуо Суроиа управо у том контексту како би политичарима на Косову слао људску поруку која значи да САД желе да на место челника виде такву особу која пружа велики значај за будућност не само српско-албанских односа, него и регионалних односа- каже Шехоли.
Међутим, додаје он, знајући политички дух на Косову скептичан је да ће лидери албанских политичких партија наћи уједињење око Суроиа.
Публициста, учествовао у Рамбујеу
Ко је Ветон Сурои? Син истакнутог косовског писца и новинара Рексаиа Суроиа, бившег југословенског амбасадора у Боливији, Мексику и Шпанији, а током деведесетих година прошлог века био истакнута личност цивилног сектора на Косову. Утемељивач је највећег дневног листа на албанском Коха Диторе и независне телевизије КТВ, странке ОРА. Био је један од политичких лидера Албанаца на Косову и учествовао је у мировним преговорима у Рамбујеу (1999) и преговорима о статусу Косова у Бечу (2005-2007).
Штампа је писала да се нудио 2011. године председнику владе Хашиму Тачију за председника Косова, али то је остало у домену спекулација. Оно што се јавно десило је да је седам година касније одбио орден од Тачија, јер сматра да је Хашим Тачи нанео велику штету Косову.
Крајем 2019. године медији на Косову су писали да би могао да постане нови шеф дипломатије у тзв. држави Косово, јер се он на косовским парламентарним изборима, заложио за победу опозиционих странака, Покрета Самоопредељење и Демократског савеза Косова.
Био је пре две године у Београду, када је критиковао увођење такси, да би ЕУ требало да заузме озбиљнију улогу у преговорима, али и да је концепт разграничења "пиљарски приступ".
Заложио се тада за стварање мини Европске уније унутар простора севера Србије, преко Босне и Херцеговине до Албаније. Касније су се могле чути критике и да је једна од препрека развоју Косова и "Србија са проруском политиком, наоружавањем и мешањем у косовске прилике".
Говорећи о избору председника лажне државе Косово после Тачијеве оставке, средином децембра је рекао да није искључен избор из "коверте", слично случају из 2011. године.
- У овој земљи је све могуће. У овој земљи ништа није искључено. Овде су се остваривала сва негативна предвиђања. Оно што је познато у овој земљи јесте да се може догодити оно што се не може очекивати - рекао је Сурои.