"КУРТИ ЈЕ ОД ЕВРОПСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ НАПРАВИО ЦИРКУС" Запад окреће леђа Аљбину: Да ли је ово знак му је коначно дошао крај?!
Америка и Европа, по свему судећи, полако губе стрпљење за косовског премијера Аљбина Куртија и чињеницу да не ради ништа како би деескалирао ситуацију на Косову, а након "пацке" која је на његову адресу стигла из Конгреса САД, очекује се и притисак Европске уније на састанку две стране заказаном за 10 дана.
Дејан Милетић из Центра за проучавање глобализације каже да је, по свему судећи, дошао моменат за јаче притиске на косовског премијера да деескалира ситуацију.
- Ако је некад био тренутак да се изврши притисак на Куртија, онда је то сада, јер је потрошио све кредите и направио од европске дипломатије циркус, те када би се европски представници који организују дијалог погледали у огледалу, не знам да ли би видели кловнове или представнике озбиљног система као што је то Европска унија. Све указује на додатни притисак на Куртија, који би требало да се настави, али не треба потпуно да се опустимо, јер међународна заједница почне с притисцима на Приштину, а најчешће заврши с притисцима на Београд - рекао је Милетић.
"ЗСО НЕ МОЖЕ ПРЕКО РЕДА" Приштина не мирује: Нове опструкције и токсичне поруке долазе из КУРТИЈЕВОГ кабинета
ПОЗИВ НА МИР И ДЕЕСКАЛАЦИЈУ Из Брисела стижу јасне поруке: Избори на северу Косова што пре, уз безусловно учешће СРБА
“ЗМИЈА” ТАЧИ ПУШТЕН ИЗ ХАГА?! Хашим поново на Косову
Некадашњи шеф дипломатије Југославије Владислав Јовановић оцењује да је добро да је стигло писмо конгресменке САД и да оно може да користи и Бриселу.
- То је опомена Куртију да мора да пази где су црвене линије. Суштина целе ситуације је у томе да Курти није самосталан, он корисно игра додељену улогу и излуђује Србију. Јасно је да је циљ да Курти тај користан посао за Запад одради како би могли да нас омекшају да будемо конструктивнији, али Америка не дозвољава косовском премијеру да иде до краја јер она неће сукоб са Србијом, пошто је то непродуктивно за њу, поготово у светлу ситуације са Украјином. Зато Курти и добија повремено подсетнике да води рачуна да не прекорачи границу, повремено га боцну - сматра Јовановић.
С друге стране, некадашњи амбасадор при Уједињеним нацијама Бранко Бранковић указује да је добро што Србија има свој лоби у америчком Конгресу, јер јавно скреће пажњу на проблеме с Приштином.
Истиче да би боље било да је писмо упућено Куртију послато и на адресу америчког државног секретара Ентонија Блинкена.
- Све то што је она написала у писму упућеном Куртију је јако добро, али адреса је погрешна. То је требало да упути Блинкену и администрацији САД, која стоји иза понашања Куртија, јер он не може и не сме да ради ништа без њиховог одобрења. Да се на овај начин обратила америчкој администрацији, било би ефикасније - каже Бранковић.
Додаје и да Борељов позив на разговор показује да Европа не жели да изгуби иницијативу у дијалогу две стране јер губе када је реч о Украјини.
- Покушај да се дијалог између Београда и Приштине настави предузима се како неко не би Бриселу из руку извукао решавање питања Косова - закључио је Бранковић.