КУРТИЈЕВИ ПОЛИЦАЈЦИ УКРАЛИ АРХИВСКУ ГРАЂУ СРБИЈЕ: Пљачка архива у Лепосавићу имаће озбиљне последице
Ово представља део ширег плана затирања српског националног, културног и духовног идентитета на КиМ, сматра историчар Растовић
Архивска грађа која је била у Лепосавићу, а која припада архивском фонду Србије, коју је косовска полиција запленила прошле недеље, садржи податке о свему ономе што чини живот народа и грађана који живе на тим просторима и историјски је од изузетног значаја. Уколико јој се изгуби траг, то ће бити велики губитак и јасно је да је у питању само део ширег плана приштинских институција по питању протеривања Срба са територије КиМ, али и брисања њиховог трага.
Како је испричао Ратомир Вукашиновић, који је радио у Историјском архиву у Лепосавићу 35 година, до 2010, архивска грађа је садржала документацију о свим предузећима, радним и друштвено-политичким организацијама, органима управе на читавој територији општине Лепосавић.
"Преузео сам 22 архивска фонда, а све је то углавном сређено и обрађено и спремно за научно истраживачке и приватно-правне сврхе. Преузео сам и фондове општинског комитета Савеза комуниста Лепосавић, Слатина и Лешак. И та је документација сређена и такође била спремна за научноистраживачке и приватно-правне сврхе", навео је Вукашиновић за Косово онлајн.
Како истиче, неко мора да се постара да се та документација врати тамо где јој је место.
"Сва ова архивска грађа сада је узурпирана од стране оних који нису пожељни у Лепосавићу. Разбили су врата и преузели документацију, а заправо нико од њих и не зна шта су преузели. Они од тога немају никакве користи, али претпостављам да имају задатак да ту документацију једноставно отпишу као да никада није ни постојала, а тиме нарушавају право. Вероватно ће је уништити да о њој не би постојао никакав траг", казао је он.
Историчар Александар Растовић указује да су у архиви прворазредни историјски извори, који пре свега историчарима дају најпоузданију слику како је текао живот једне заједнице грађана, народа, који живе вековима на неком простору, те да је одношење ове документације из Лепосавића једна врста пљачке.
"Овде се конкретно ради о одношењу огромне архивске грађе која обухвата дуг временски период, од завршетка Другог светског рата до данашњих дана, а која се односи на политички и привредни живот, здравство, просвету, културу..., све оно што чини живот народа и грађана који живе на тим просторима. Овај потез који су предузеле косовске власти део је ширег плана затирања српског националног, културног и духовног идентитета", напомиње он.
Растовић је за Косово онлајн указао и да ово није ништа ново, јер су, каже, кроз историју завојевачи у више наврата односили драгоцено културно благо српског народа.
"Тако да ово што се ради на простору КиМ, у Лепосавићу, нажалост, део је једне континуиране политике негације српског националног културног идентитета и наше духовне заоставштине на простору КиМ", констатује Растовић.
Србија Данас/Косово Online