"Србија треба да добије део Македоније" Чувени оперативац ЦИА предвиђа ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ ГРАНИЦА на Балкану
БиХ држава само на папиру
Стивен Мејер био је помоћник директора америчке Централне обавештајне агенције за Балкан у периоду рата у Босни, а радио је као виши менаџер и аналитичар специјализован за европску и руску политику. Српској јавности је познат по неуобичајеним ставовима око питања од националног значаја, поготову ако се у обзир узме да је врхунац каријере имао у време интензивних сукоба Србије и Запада на чијем су челу Сједињене Америчке Државе. Са својим вишедеценијским искуством научио је да на Балкану важе нека Западу непојмљива правила.
Компанија Меридиан притекла у помоћ Инфективној клиници у Београду
ДОЛИЈАО ЈОШ ЈЕДАН РАТНИ ЗЛОЧИНАЦ: Оптужен Албанац са Косова за кривична дела против цивилног становништва
"ТУ СМО ЗА ДИЈАЛОГ, АЛИ НИКО МИ НЕЋЕ НАРЕЂИВАТИ РЕШЕЊЕ": Вучић јасан по питању предстојећих преговора
Стивен Мејер нема ништа против велике Албаније и велике Србије, у коју би био укључен и македонски део Северне Македоније. Он је у интервјуу изнео своје виђење модерног Балкана, Европе и света.
- Желим да почнем тиме да је једна од ствари које ми је моје дуготрајно искуство овде показало јесте да влада Сједињених Држава и амерички политичари заиста не разумеју проблеме овде. То је било нарочито јасно током ратова деведесетих када су америчка влада, Стејт дипартмент и Клинтонова администрација одлучиле каква ће бити политичка будућност Балкана. Најважнија ствар коју је администрација промашила, а много нас у ЦИА је осећало то, јесте дубина и важност етничких димензија. Колико је важно етничко порекло, колико је припадност народу важна. Током 20 година сам више пута рекао и написао да није могућа у овом тренутку у времену изградња међуетничких и мултиетничких држава. То ће доћи у будућности, али сада државе које постоје на овим просторима треба да буду моноетничке - заједнице само једног народа. Због тога Босна не функционише, зато је Косово у хаосу и потешкоћама, зато Македонија има значајне проблеме - рекао је помоћник директора америчке Централне обавештајне агенције за Балкан.
Косовско питање су решавале Уједињене нације, Европска унија, мишљење је дао Међународни суд правде, а сви покушаји да се приближие две стране су пропали. Који је ваш став о промени граница?
- Мора се размотрити промена неких граница. Знате, има ту пар ствари. Да, било је људи у Клинтоновој адиминстрацији који су говорили у корист разграничења. Узео бих то за овај простор и почео са тим. Мало је компликованије. Трамп је рекао да је за разграничење ако може да се постигне мирно, Џон Болтон је рекао исту ствар. Проблем је што Стејт дипартмент није постигао договор, Стејт дипартмент није променио политику 25 година, оно што имате од њихових службеника је формула "то је - што је". Е, па, та формула не ради. Не знам колико ће идеја о разграничењу бити у америчкој влади, али када бих саветовао владе овде, рекао бих да је зграбе, узму и раде са тим. Искористите то да идете напред. Да, мислим да би било веома интелигентно, на пример Србима, да на крају, после две три године преговора, кажу - ми добијамо све северно од Ибра, ви добијате све јужно. Имамо посебне аранжмане за заједнице и историјске споменике и света места на Косову. Али, исто, Прешевска долина треба да буде размотрена и Република Српска треба да буде размотрена. Мислим да је један од разлога због којих Београд не тражи присаједињење Републике Српске Србији тај што Вашингтон то не би волео. Вучић и остали кажу да Вашингтон то не би волео. Није битан Вашингтон, договорите се шта бисте ви волели и шта је ваш интерес - рекао је он.
Ви предлажете поделу Босне и Херцеговине?
- Знате, дуго говорим да она није одржива. То није држава, то је држава на папиру. То је фиктивна држава. Мислим да је то истина, и даље важећа истина, и да сам у праву. То је само на папиру. Има своју заставу и дипломатску службу, али чак се и амбасадори бирају на основу националне припадности и мењају се тако. Права моћ у Босни почива у етничким заједницама - казао је он.
Албански лидери прете да без пријема у ЕУ следи уједињење тзв. Косова и Албаније. Којим механизмима могу да се изборе балканске земље које угрожава албански иредентизам?
- Моја позиција за ово је увек била: Зашто Србију брине велика Албанија? Како то може да штети Србији? Србија је много јача, много моћнија, много важнија, има бољу економију. То не штети Србији уопште. То чак може да буде и предност, ако Србија каже: "ОК. Ми подржавамо велику Албанију, али и ви морате подржати велику Србију" место што говорите да се плашите велике Албаније. Па шта? Какве то везе има? То нема никакве везе са Србијом. То чак може да помогне Србији - истиче Мејер.
УГЛЕДНИ БРИТАНСКИ НОВИНАР ПОКОПАО ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА: Хоти је политички патуљак у односу на Вучића
СТИГАО ОДГОВОР ИЗ БЕЛЕ КУЋЕ: Вашингтон "дао" зелено светло за састанак делегација Србије и тзв. Косова
ШАМАРЧИНА ПРИШТИНИ ИЗ АМЕРИКЕ! Лажна држава изгубила кључног ЛОБИСТУ у САД!
БРИСЕЛ РЕАГОВАО НА ПРОТЕРИВАЊЕ АМБАСАДОРА ЕУ ИЗ ВЕНЕЦУЕЛЕ: Уводимо реципрочне мере
СРАМНО: Рама објавио снимак на Фејсбуку у ком подржава Тачија и Весељија, величао ОВК! (ВИДЕО)