КУРТИЈУ СЕ ОВО НЕЋЕ СВИДЕТИ! Лајчак одбрусио: ЗСО не угрожава ништа, то је обавеза Приштине која постоји 10 година и мора да се испуни!
Он је рекао да би волео да се о ЗСО више разговара у оквиру дијалога, а мање кроз индивидуалне изјаве.
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак рекао је да је Заједница српских општина међународна обавеза Приштине која постоји 10 година, а не нешто што је недавно "откривено" и да таква заједница неће утицати на функционалост такозваног Косова, пренео је "Репортери".
- Пођимо од чињеница. Оснивање ЗСО део је Бриселског споразума који су Косово и Србија постигле и потписале 2013. године. Споразум је ратификован у скупштини, што значи да је то међународна обавеза Косова. Дакле, то није нешто што је откривено јуче или прошле године, то је нешто што постоји скоро 10 година. Зато то треба спровести - изјавио је Лајчак за Атлантски савет.
УДАРИО СВОГ НА СВОГА: Опозиција у Приштини се ОБРУШИЛА на Куртија - Лажна држава се цепа изнутра?!
ПЕТКОВИЋ УПУТИО БРУТАЛНУ ПОРУКУ: "Опозиција у Србији као и Курти говори против ЗСО"
"ОВО ЈЕ КАЗНА ЗА ПОЛИТИКУ КУРТИЈА И ОСМАНИ" У Приштини кључа од незадовољства након преговора у Бриселу: Србија учврстила позицију
Он је рекао да би волео да се о ЗСО више разговара у оквиру дијалога, а мање кроз индивидуалне изјаве.
- Ми смо у нашим документима поновили да сви унапред потписани споразуми морају да се спроведу. ЗСО је добио велику пажњу и о њему се много расправља у јавности. Волео бих да буде мање јавне расправе, а више дискусије у оквиру дијалога, где треба да се дефинишу параметри - додао је Лајчак.
Лајчак је нагласио да ће параметре како ће се развијати ЗСО одредити Приштина и Београд.
- На Косову и Србији је да се договоре шта ће бити, а шта неће. Не треба да се плашимо нечега што још није на дневном реду. У процесу дијалога Косово и Србија су равноправне стране. Ниједна страна не може против њене воље наметати своју вољу другој страни - рекао је Лајчак.
Према његовим речима, постоје европски модели слични ЗСО, који су "ојачали функционалност државе, а не ослабили".
- Са нашим партнерима разговарамо о постојећим моделима који јачају функционалност држава, а не слабе их, тако да сматрамо да нема простора за страх. Нико нема интерес да слаби функционалност Косова. На то не треба да гледамо као на претњу, казну или компромис, већ као обавезу. Такође треба гледати и као на изградњу поверења косовских Срба и владе у Приштини - додао је изасланик.
Лајчак је додао и да би одлуком тзв. косовског Уставног суда, Заједница српских општина требало да буде основана.