Шведски амбасадор захтева хитну примену Охридског и Бриселског споразума: Приштина мора да формира Заједницу српских општина!
Амбасадор Шведске у Приштини Јонас Вестерлунд истиче да Приштина мора да успостави ЗСО, као и да су сви потписани споразуми правно обавезујући
Амбасадор Шведске у Приштини Јонас Вестерлунд затражио је од Београда и Приштине да спроведу Бриселски основни споразум и Охридски анекс, постигнут 2023. године. Он истиче потребу да Приштина крене даље са успостављањем Заједнице српских општина и упути Уставном суду нацрт статута ЗСО који је израдила ЕУ, преноси Коха.
Шведски дипломата каже да су Бриселски споразум и Охридски анекс правно обавезујући за Београд и Приштину, па се обавезе морају спровести без одлагања.
- Званична линија ЕУ у овом тренутку је наравно да су Бриселски и Охридски споразуми правно обавезујући и да их треба што пре применити. Асоцијација такође треба да се формира што пре. А следећи корак је да Европска унија препоручује Влади Косова да поднесе нацрт статуса Асоцијације Уставном суду овде на Косову. А опет, имамо нове комесаре који долазе у Брисел, имамо нови тим у Бриселу, они морају да сагледају ову тренутну ситуацију и виде да ли могу да смисле нове идеје како би пронашли решење - рекао је Вестерлунд.
Он је понудио бројне моделе како да се успостави Заједница општина са српском већином.
- Постоји много модела. Мислим да је господин Мирослав Лајчак поменуо да у Европи постоји преко 40 мањина и 40 врста организација. И сам сам био део стварања сличне структуре у Хрватској деведесетих година, никада не можете поредити један сукоб са другим, тако да ништа није слично у том смислу. Али раније у Хрватској, 90-их, био сам део стварања Српског народног већа и чини се да је то добро функционисало у Хрватској, а то је договорио и Београд. У Европи има много примера који би се могли копирати. Не мислим да је пример 'Републике Српске' нужно сто посто тачан, јер је ово другачија ситуација и имате много мању популацију косовских Срба ако је упоредите са Србима који живе у Босни - рекао је Вестерлунд.
Вестерлунд такође сматра да је неопходно вратити Србе у институције на северу.
- Многи косовски Срби на северу Косова сматрају да је ситуација напета. Они такође сматрају да постоји недостатак поверења између косовских Срба и већине институција, укључујући косовску полицију. Мислим да је важно да се вратимо на ситуацију да су градоначелници представници свог локалног становништва. Да имате полицију која представља локално становништво у четири северне општине. То, наравно, значи да локално становништво мора да учествује на локалним изборима. Мислим да треба да решимо садашњу ситуацију и да имамо бољу заступљеност локалног становништва - наглашава он.
Србија Данас/Коха/Косова Прес/Косово Online