ПУСТИ СНОВИ АЉБИНА КУРТИЈА Сраман интервју самопрозваног премијера за Дојче Веле, не престаје са скандалозном пропагандом против Србије
Курти поново за своје грешке криви Београд.
Косовски премијер Аљбин Курти истакао је у интервјуу за Дојче веле да се нада да ће се ствари после наставка дијалога у Бриселу, 14. септембра, вратити на "прави колосек", односно примени Основног споразума, који у центру има "де факто" признање Косова, а не Заједницу српских општина.
На питање шта се може очекивати у четвртак, после састанка са председником Србије у Бриселу, Курти је одговорио да се нада да ће се вратити на прави колосек - са применом Основног споразума, а то значи и јасан редослед његове имплементације.
Тај редослед, како каже, јесу првих шест реченица преамбуле, 11 чланова и 12 тачака, споразума из Брисела и Охрида, који би требало што пре у потпуности да се спроведу.
"КУРТИ НАС НИЈЕ ПРАТИО И ЕУ ЈЕ ОДЛУЧИЛА ДА ГА КАЗНИ" Немачки изасланик о ескалацији насиља на Косову
ОГЛАСИЛА СЕ ЕУ О САСТАНКУ ВУЧИЋА И КУРТИЈА: Овако ће изгледати сусрет у Бриселу
КУРТИ НЕ ШТЕДИ НА ТЕРОРИСТИМА: Приштина потрошила више од 5 милиона евра за одбрану лидера ОВК у Хагу
- И сваки пут када дође до кршења споразума, Борељ и Лајчак би морали да се пожале на то, а не као 24. априла када је Србија у Савету Европе гласала против чланства Косова и иако је ово било кршење члана 4 споразума који смо склопили. Из Брисела се није чуо ниједан глас или шапат - рекао је Курти.
Наводећи да је прошле недеље навршено годину дана откако су специјални изасланици Немачке и Француске, Јенс Плотнер и Емануел Бон, са европским изаслаником за дијалог Мирославом Лајчаком, представили француско-немачку иницијативу, која је постала предлог ЕУ за споразум о нормализацији односа, рекао је да тај споразум у центру има "де факто" признање.
- Једна година није мало и током ове године смо били конструктивни и креативни. Следеће недеље ће се навршити шест месеци откако је високи представник за спољну и безбедносну политику Ђузеп Борељ у Охриду рекао да 'имамо договор' јер је прихваћен и имплементациони Анекс. Дакле, шест месеци није мало, а ево нас данас, уочи састанка 14. септембра, а нисмо спровели договор - казао је косовски премијер.
На питање шта нуди, с обзиром да изгледа да је управо он конфликтна личност, јер на западу многи тумаче да блокира оснивање Заједнице српских општина и не нуди излаз из кризе на северу, Курти каже да не би рекао да је Запад хомоген у ставу према Влади Косова.
- Чак и тамо постоје веома различити гласови о томе шта се дешава и шта треба да се ради, али не смемо заборавити чињеницу да смо били спремни потписати споразум 27. фебруара у Бриселу, као и 18. марта у Охриду, а српска страна је та која је одбила да га потпише - наводи он.
Каже да је Косово посвећено деескалацији ситуације на северу.
- Морам да констатујем да је до деескалације дошло у пракси. Не би требало да имамо поновну ескалацију, али потенцијална реескалација има корене само у Београду, а никада у Приштини - тврди Курти.
Уверен је, каже, да је Косову нанета неправда.
- Прихватили смо споразум са 11 чланова и шест тачака преамбуле, споразум Заједнице општина са српском већином из 2013. године се сматра једном од 39 тачака споразума. У члану 10. Основног споразума који смо направили каже се да 39 претходних споразума који су важећи и обавезујући морају бити спроведени, али има их 39, а не само два - додаје он.
На питање да ли ће у Бриселу бити постигнут компромис по два отворена питања - ситуација на северу и формирање ЗСО, Курти наводи да је према предлогу Мартија Ахтисарија направљен Устав Косова који је за компромис, али да је на другој страни, "у Србији Устав Војислава Коштунице".
У том смислу, додаје, тражити од Косова да надокнади Србији губитак територије током, како каже, "геноцидног и фашистичког режима Слободана Милошевића", велика је неправда.
- Ја сам премијер свих Срба на Косову, као и Албанаца, Рома, Египћана, Ашкалија, Турака, Бошњака и Горанаца - 93 одсто су Албанци, а 4 одсто Срби. Ја сам премијер свих, слушам права која траже, потребе које имају, али не могу да прихватим захтеве територијалног етнонационализма. Рекао сам и председнику Вучићу и европским посредницима да не прихватам територијалне захтеве. Прихватам захтеве за права грађана, а не за нове структуре које желе да имају извршну власт и председника какав је Додик - казао је Курти.
Одговарајући на питање које су тачке од којих ће кренути да би се постигао прави компромис, Курти наводи да Основни споразум у центру има де факто признање и да мора да се примени одмах, без одлагања потпуно и безусловно.
Указује да тај споразум нема у центру ЗСО, већ признање.
- Не поричем да су моји претходници склапали договоре, али те споразуме Београд или није спровео, или нису прошли тест Уставног суда Косова. Понудио сам у Охриду да напишем нацрт статута ЗСО, што је једина одредба српске заједнице, у односу на члан 10. и претходне споразуме. са три стуба - уставност и пресуда Уставног суда Косова, писмо Федерике Могерини која каже да не може постојати трећи ниво власти са извршном влашћу и став Дерека Шолеа и Габријела Ескобара за координацију тих општина. Председник Србије је одбацио такву ствар - рекао је Курти.
Коментаришући казнене мере ЕУ према Косову, али и то што је Немачка која је увек била веома блиска Приштини, увела додатне санкције, Курти каже да Косово има одличне билатералне односе са Берином.
- Од 2022. у односу на 2021. имамо повећање извоза у Немачку за 42 одсто и повећање немачких инвестиција од 60 одсто. То су санкције које нам штете, штете нам у смислу споразума о стабилизацији и придруживању, штете нам у смислу кредита и грантова и штете нам у смислу састанака на високом нивоу - казао је Курти.
Указује да су састанак његовог министра Ненада Рашића у Бриселу отказали.
Ипак, како каже, мере нису назвали санкцијама, већ су их назвали "мерама", како не би морали о њима да гласају у Европској унији.
- Да су стављени на гласање, уверен сам да огромна већина држава не би то подржала, али су користили метод прећутног консензуса, са мејлом који је послат из Брисела и за нас су увели мере. Овим мерама је нарушен дијалог и верујем да што пре буду уклоњене, то боље за Европску унију која представља вредности и за Косово коме је потребан развој - додао је Курти.
Наводи да је направио три конкретна корака како би се мере укинуле и додаје да је смањио присуство полиције у зградама општина на северу за 25 одсто, затим за још 25 одсто, односно постепено и пропорционално уклањању, како додаје, насилних екстремиста или њиховим хапшењем.
Додаје да је предузео корак састављања административног упутства којим се стварају могућности за превремене изборе у четири општине на северу Косова, тако да ће у року од неколико месеци тамо бити нови градоначелници.
Курти је рекао и да су одложили изборе на северу за четири месеца, пет дана су одложили рок за регистрацију политичких партија да би српске листе могле да учествују на изборима.
- Напустили су институције, бојкотовали су изборе са лошом намером, направили грешку, коју не треба сви да плаћамо. Плаћају они који греше, а не они којима су владавина права и демократија основна вредност. Косово је шампион на Балкану по питању борбе против корупције, владавине права, политичких права и грађанских слобода, организације избора, наплате пореза према ММФ-у и слободе медија. Зашто, морали бисмо да будемо кажњени због Српске листе, која је можда и зажалила - каже Курти.
На питање шта нуди Србима да задобије њихово поверење, Курти подсећа да Срби на Косову, који чине четири одсто становништва, имају 10 резервисаних места у Скупштини Косова које, каже, не користе, док су 17 одсто општинских одборника из 38 општина - Срби, 10 од 38 општина имају српску већину, а српски језик званичан свуда на Косову.
- Дакле, имамо третман за српску мањину који није доступан нигде у Европи. Погледајте шта се дешава са албанском мањином у Србији. У врањској болници, која покрива и Прешево и Бујановце, нико од 70 запослених није Албанац, нити постоји Универзитет у Бујановцу, адресе су им онемогућене, што је својеврсно бирократско и тихо етничко чишћење. Али ми се не меримо са Србијом, него се меримо европским стандардима, зато желимо у Савет Европе. Косовски Срби би били заинтересовани да постану чланови Савета Европе како би користили Европски суд за људска права, али је Србија гласала против. Дакле, интерес Срба на Косову и интереси Србије се не поклапају - наводи Курти.
Коментарушићу да би уколико се не реши ситуација на северу, најбоље решење био међународни протекторат за север, Курти каже да то види као "национализам маса као гориво за ратну машину диктатора која је постојала пре 30 година на Балкану".
- Грађани не врше насиље, насиље врше одређене структуре које имитирају Вагнерову групу. Две организације смо прогласили терористичким, такозвану 'цивилну одбрану' и 'бригаду Север' које сваке недеље прете мојим министрима и мени, тако да је проблем у одређеним структурама, а не у грађанима. Срби данас треба да буду заштићени од Србије. Само ове године изгорело је око 15 српских аутомобила јер су променили регистарске таблице на оне Републике Косово. Од кога да их чувамо, мора да их штити Београд. Косово је демократска држава, док је Србија аутократска држава, Косово је уз ЕУ и НАТО, док је Србија уз Русију - тврди Курти.
Наводи да се Косовска полиција успешно бори против криминала, и у том смислу наводи да су затворили 16 илегалних путева на северу и десетак лабораторија за дрогу и оних за криптовалуте.
- Нудим закон, ред, правду свим грађанима без разлике, а међународни фактори морају да нам помогну, јер је Србија уз Русију", казао је Курти и додао да долазак руског амбасадора из Београда на "граничну тачку између Косова и Србије" док је изнад њега био борбени авион МиГ-29, док је Војска Србије вршила "инспекцију испод" показује да ту није био само да би се бавио Србијом.
- Што се тиче ових насилних екстремизама, њихове фашистичке милиције, они се јако плаше косовске полиције, због тога траже да косовска полиција напусти север, али север је недељиви део Косова, суштина нашег територијалног интегритета - рекао је Курти.
Указује да ЕУ не треба да толерише оне који нису увели санкције Руској Федерацији и истовремено треба да тражи од Србије да призна Косово, а не да дестабилизује БиХ и да "скине руке" са Црне Горе.
Према његовим речима Београд води дестабилишућу политику, незадовољан распадом Југославије, који је изазвао.
- Југославија је настала почетком 20. века и уништена је крајем 20. века, за исту сврху, за 'велику Србију'. Сада су незадовољни и ово њихово незадовољство не могу да плате ни Бошњаци ни Црногорци ни Албанци.Зато је императив да ЕУ има план да што пре интегрише Западни Балкан у велику европску породицу за оне који желе да се интегришу - казао је Курти.
Додао је да треба наградити оне који прихватају европске вредности и стандарде.
- Ове мере према нама је требало да буду уклоњене пре сат времена, а Србији је требало увести санкције, од повлачења инвестиција из земаља чланица ЕУ до враћања визног режима јер, као што знате, дају многе пасоше Русима који иду у Србију - навео је Курти.