РАДЕ СРБИЈИ ИЗА ЛЕЂА? Немци кроје статут ЗСО: Раде на ТАЈНОМ документу, једна ствар посебно ЗАБРИЊАВА
Немачкој Фондацији "Фридрих Еберт Штифтунг" (ФЕС) и Европском институту за мир (ЕИП) поверен је задатак израде Нацрта статута Заједнице српских општина.
Поменуте организације радиле су последњих месеци на том документу, а ревидирана верзија, која би требало да садржи примедбе српских и албанских НВО на Косову и Метохији, требало би да се нађе на столу специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака, пишу "Новости".
Како тај лист "сазнаје из дипломатских кругова, у уторак је с тим циљем у Београду, у просторијама "Аероклуба", организован скуп на коме су учествовали представници српских и албанских НВО и међународних мисија са Косова, као и немачке дипломате.
ПРИШТИНА У АГОНИЈИ: Повећава се број држава које отпризнавају независност Косова
СРАМНИ ИЗГОВОРИ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Ево зашто је Петру Петковићу забрањен улазак на КиМ
КФОР СПРОВОДИ ВЕЖБУ НА ЈУГОИСТОКУ КиМ: "Златна сабља" је одговор у кризним ситуацијама
Њима је представљен Нацрт будућег статута ЗСО, на који су могли да изнесу примедбе и предлоге.
Српску страну представљале су Милица Андрић Ракић, Јована Радосављевић, Александар Рапајић, као и Александра Спремо из Јукома.
Поменути документ, како сазнају "Новости", није намењен за објављивање, већ да после примедби које буду изнете постане део преговарачког процеца, односно да се преговара са "владом тзв. Косова и српском владом, а да се потом подели и са трећом страном", али није прецизирано са којом.
Да се наслутити да ће то бити Немачка, која је преко ФЕС директно укључена у процес, а и на скупу је речено да је званични Берлин отворен за сугестије.
На основи предоченог Нацрта статута, представници НВО, између осталог, имали су дилему да ли је ЗСО правни ентитет или треба да буде државни орган. Изразили су бојазан да би Срби по овом нацрту имали још мање права од оних која им тренутно даје косовски устав.
Засметало им је и што се у тексту наглашава да све мора да буде у складу са косовским уставом, а тамошњи Уставни суд се већ изјаснио да ЗСО није у складу са највишим правним актом. Учесници су навели и да је званични Берлин отворен за сугестије.
Критике које су изнете на састанку требало би да се накнадно, сходно објективној процени, унесу у коначни предлог Статута ЗСО, који би сачинили "Фридрих Еберт" и Европски институт за мир, а који би се на крају доставио Лајчаку на даљу употребу и понуду српској и албанској страни у дијалогу.
И ту се долази до спорне тачке у читавом овом процесу. пре свега, питање је како је дошло до тога да се срж Бриселског споразума, а то је ЗСО, препусти на вољу немачкој невладиној организацији, што по многима дискредитује читав процес, али и саму ЕУ као покровитеља дијалога и Лајчака као изасланика за дијалог.
Поготово имајући у виду да су му мандат за овај посао дале све чланице ЕУ, међу којима је и пет држава које не признају независност Косова. Сада читавим процесом израде статута диригује један немачка НВО, односно берлин, који је један од најгласнијих ктитора Косова и који од Србије тражи признање Косова као услов за улазаку ту исту ЕУ.
Затим, проблематично је што на разговоре о нацрту животно важног документа по српски народ на Косову није позвана политичка опција која има убедљиво најјаче упориште међу Србима на Косову, а то је Српска листа. Предност је дата првацима НВО сектора у српским срединама на Косову, који немају никакав легитимитет међу нашим сународницима.
Како сазнају "Новости", Лајчак би са представницима срспких и албанских НВО које су "чешљале" Нацрт предлога статута ЗСО у београду требало да се састане данас у Берлину, на конференцији Европског савета за спољне односе(ЕЦФР), организације којом тренутно копдседава Карл Билт. На панел са Лајчаком првобитно су позвани и главни преговарач Приштине Бесник Бисљими и државни секретар Министарстсва спољних послова Немања Старовић. Међутим, организатори су у последњи час затражили да, на молбу Лајчака, Бисљими и Старовић не присуствују састанку, а како би изасланик ЕУ "могао отбореније да комуницира са представнцима цивилног сектора".
Бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић указује за Новости да укључивање Немачке, преко Фондације "Фридрих Еберт", у израду Статута ЗСО није охрабрујуће, с обзиром на вишедеценијску негативну улогу Берлина, најпре у рушењу СФРЈ, а затим и у соталим кризним етапама у којима су Срби и Србија попдносили највећи терет жртве управо због екстремне политике Берлина.
- Немачка је била међу државама које су се највише залагале за НАТО интервенцију 1999. чак су форсирале тадашњег америчког председника Била Клинтона, који још није био сасвим сигуран. Лајчак као и на претходним функцијама и на овој као изалсаник за дијалог, очигледно није потпуно самосталан, већ у највећој мери изршилац налога - наводи он.
И Дејан С. Милетић, из Центра за проучавање глобализације, сматра да је овде реч о континуираном губљењу позиције посредника у дијалогу који треба да буде статусно неутралан, да убеди обе стране да раде у интересу споразума, а не да наступа у интересу једне стране.
- Овим потезом, наставља се урушавање кредибилитета ЕУ, у којој не постоји консензус о питању независности Косова. Све што се ради а што иде у корист једне стране или у правцу прејудицирања позиција Косова је погрешан правац и не може да донесе резултате - објашњава.
Према Огњену Карановићу, из Центра за друштвену стабилност, уместо што се бави питањем Статута ЗСО, званични Берлин треба да натера Приштину да имплементира Бриселски споразум и формира ЗСО, а Статут би требало да деифинишу они чија је то заједница - Срби са Косова.
- Нажалост, званични Берлин досад није имао намеру да се озбиљно позабави овим питањем и да избрши притисак на Куртија, који уосталом и вуче потезе по њиховим налозима - рекао је Карановић.
Интересантно је да се у Нацрту предлога статута ЗСО нигде директно не помиње Бриселски споразум, односно први споразум о принципима који регулишу нормализацију односа, парафиран 2013. од стране Београда и Приштине уз гаранцију ЕУ. Бриселски споразум помиње се на почетку текста Нацрта, али индиректно, опет под плаштом косовских закона и Устава.
Тако први члан Нацрта гласи: "Асоцијација - Заједница општина са српском већином на Косову је правни ентитет у складу са Законом о ратификацији Првог споразума и Устава Републике Косово".