СПОРАЗУМ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: ЕУ треба тачно да објасни шта хоће, иначе ће године пролазити узалуд
Није спроведен Први бриселски споразум и што није пронађено коначно решење за косовски проблем
Сарадник Института за европске студије, Слободан Зечевић сматра да су током деценије преговора односи на Београда и Приштине делимично нормализовани, али да се коначан сатус не може решити у року од неколико месеци, како то најављује специјални изасланик за дијалог Мирослав Лајчак.
Када узимате АНТИБИОТИК обавезан је и неки пробиотски производ: Проф. Ђорђевић саветује како да изаберете НАЈЕФИКАСНИЈИ И НАЈБЕЗБЕДНИЈИ!
ПАЛМА У ЗЕМЉИ ФАРАОНА: Документ да је Египат признао Косово не постоји
ИГУМАН САВА ЈАЊИЋ НЕМА ДИЛЕМУ: Бајка је да ће Србију претње приморати да прихвати споразум
Зечевић анализира позитивне и негативне стране деценије дијалога Београда и Приштине.
- Позитивно је то што није дошло до већих оружаних сукоба Срба и Албанаца, живот на Косову се делимично нормализовао и постигнут је незанемарљив степен привредне размене између Косова и централне Србије. Негативно је свакако то што није спроведен Први бриселски споразум и што није пронађено коначно решење за косовски проблем. Ни у овом тренутку не делује да је решење на видику јер су позиције Београда и Приштине по питању статуса удаљене. То што Албанци од Београда траже признавање, нудећи заузврат "признавање независности Србије", за Србију је апсолутно неприхватљиво и са таквим позицијама договори о коначном статусу могу да потрају и годинама - истиче Зечевић.
Сарадник Института за европске студије сматра да оваква ситуација додатно може успорити дијалог.
- Месеци које помиње посредник Мирослав Лајчак могу бити довољни да се нормализују односи, али не и да се реши питање статуса.Иако на почетку преговарачког процеса о томе није било речи, Европска унија у свој Преговарачки оквир о приступању Србије у Унију 2014. године убацује услов да се са Приштином потпише правно обавезујући споразум, што је омча око врата Србији коју до тада није имала ниједна друга земља кандидат за чланство. Шта обавезујући споразум значи, из Брисела ни данас званично не говоре - закључује Зечевић.