"СРБИЈА ТО МОРА ДА ПРИХВАТИ" Олбрајтова добра са Бајденом, жели да се умеша у дијалог између Београда и Приштине?
Спахиу поздравља заједнички рад Америке и Европске уније у дијалогу лажне државе Косова и Србије, јер сматра да укључивањем више страна постоји већа могућност да се успешније заврши дијалог.
Политички аналитичар Неџмедин Спахиу за каже да постоји могућност да се бивша америчка државна секретарка Медлин Олбрајт укључи у дијалог Косова и Србије, имајући у виду њене добре односе са новим америчким председником Џозефом Бајденом, додајући да је извесно очекивати да Србија буде незадовољна њеним повратком на политичку сцену, али се то, како каже, не сме одразити на процес дијалога.
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
БАХАТО ПОНАШАЊЕ БИВШЕГ КОМАНДАНТА ТЗВ. ОВК: Терориста затражио укидање притвора
КАКВА ОЦЕНА ИЗ ФРАНЦУСКЕ: Пад Тачијевог клана отвара ново поглавље на Космету
- Могуће је да Олбрајт буде укључена у дијалог, она је блиска са председником Бајденом. Уколико њене године дозволе ангажман у одређеним политичким активностима она може бити укључена у овај процес - сматра Спахиу.
Он је мишљења да Србија неће са одушевљењем прихватити укључивање Медлин Олбрајт у дијалог Београда и Приштине, али њен ангажман ни на који начин неће моћи да оспоре.
- Србија може бити незадовољна али јој се не исплати, јер свим странама је у интересу да буду конструктивне и наставе са даљом агендом, свако повлачење значи губитак за ту страну - оцењује Спахиу.
Данијел Сервер са Универзитета "Џонс Хопкинс" је поред изјаве да ће Медлин Олбрајт бити укључена у дијалог Косова и Србије, рекао и да "Американци и Европљани морају заједно да раде по питању Београда и Приштине", јер се, додаје, показало да ни једни ни други не могу сами да реше проблем.
- Уколико су укључена и европска и америчка страна то ће бити већи притисак на Србију која је главни фактор у овом процесу, јер од Београда се тражи признање Косова, а од Косова неки компромис, који би уједно био и цена за то признање. Косово је до сада пружило скоро све што је могло да пружи, сада је остало само стварање Заједнице српских општина и када то буду урадили остаје притисак Европе и Америке да натера Београд да призна Косово - закључује Спахиу.