СРБИЈА ПОКАЗАЛА ОЗБИЉНОСТ И ОДГОВОРНОСТ, Курти опструише дијалог и ИЗАЗИВА НОВЕ ТЕНЗИЈЕ: Шта доноси наставак дијалога са Приштином?
Два велика светска догађаја из 2024. утицаће на динамику разговора
Пошто је Влада Србије донела одлуку да од 1. јануара омогући свим возилима са РКС таблицама да учествују у саобраћају, очекује се да Приштина коначно направи корак ка формирању Заједнице српских општина (ЗСО) и нормализацији односа. Аналитичари сматрају да би следеће године могла да буду решена многа питања између Београда и Приштине која већ годинама или деценијама егзистирају.
"КОСОВСКО ПИТАЊЕ МОРА БИТИ РЕШЕНО У ИНТЕРЕСУ СРБИЈЕ" Руски амбасадор захтева: "Вратимо се РЕЗОЛУЦИЈИ 1244"
ДАЧИЋ БИ У ПЕНЗИЈУ, АЛИ НЕМА УСЛОВЕ: "Нисам бизнисмен, него политиколог" (ВИДЕО)
ДАЧИЋ БИ У ПЕНЗИЈУ, АЛИ НЕМА УСЛОВЕ: "Нисам бизнисмен, него политиколог" (ВИДЕО)
"СРЕЋНА НОВА ГОДИНА, ВОЛИМ ТЕ" Председник објавио прелепу новогодишњу честитку коју је добио од сина Вукана (ФОТО)
Влада Србије је своју одлуку о РКС или косовским таблицама образложила жељом да омогући "слободан проток људи, робе, услуга и капитала и олакша положај поготово Срба у Косовском Поморављу, централном Косову, Штрпцу, Метохији и на северу КиМ".
Многи сматрају да је овај потез Београда корак ка релаксацији вишемесечних тензија поготово на северу Косова, али да би до тога дошло неопходно је и да Приштина коначно учини нешто у том смеру.
"Главна обавеза Куртија - ЗСО"
И Демостат се у својој анализи слаже да је "лоптица сада у дворишту Аљбина Куртија".
- Главна обавеза Приштине без сумње, односи се на формирање Заједнице српских општина. ЕУ је поново ових дана нагласила да је нацрт статута ЗСО који су њени представници представили 21. октобра “најбољи могући”. На тај начин Брисел је одговорио Аљбину Куртију који је недавно казао да може да напише модеран европски нацрт статута - оцењује Демостат.
Одлуку Београда о РКС таблицама поздравила је ЕУ чији је портпарол Петер Стано изјавио да се на тај начин "отвара пут ка потпуном укидању режима налепница". Како је рекао, ЕУ сада очекује да Косово одговори на сличан начин.
Ипак, поставља се питање на који начин ће Приштина реаговати на потез Београда поготово што је Курти био прилично уздржан и у вези са таблицама, па је рекао да ће регистарске ознаке из централне Србије "признати тек када се увере да Београд спроводи одлуку".
Дачић: У фебруару концентрација притисака
Ивица Дачић, министар спољних послова Србије, не очекује да ће Приштина бити конструктивна страна у дијалогу ни у наредном периоду.
- Аљбин Курти ће покушавати да дође до неких нових инцидената, до ескалације, а потом и до покушаја да се дође до деескалације, Тако се вртимо у круг, а они нон-стоп оптужују Београд за опструкцију. Мислим да свима треба да буде јасно да је Београд тај који је конструктивни фактор у свему овоме - поручио је Дачић.
Шеф српске дипломатије сматра да ће почеком године Београд бити под још већим притисцима из Брисела јер, како каже, у јануару и фебруару европске институције имају одређена ограничења које се тичу избора у ЕУ.
- Вероватно ће се негде у фебруару извршити концентрација притисака на нас како би се што више урадило на плану Косова. Зато што институције практично после престају да раде док се не заврше избори у ЕУ. Било би добро да период који следи дочекамо у ери политичке стабилности. То значи да имамо конституисане државне органе, да имамо дефинисану политичку већину, за коју се надам да ће бити на свим нивоима - рекао је Дачић.
Избори у ЕУ почетком јуна, у САД у новембру
Подсећања ради, избори за посланике у Европском парламенту одржаће се почетком јуна с тим што се већ у фебруару распушта скупштина у Бриселу. Такође, следеће године одржавају се још једни важни избори на Западу, а то су амерички председнички избори који су на програму 5. новембра.
Због тога је реално очекивати да ће Брисел већ почетком следеће године тражити од Београда и Приштине конкретне резултате на имплементацији Бриселског и Охридског споразума. Ако се има у виду да је Београд одлуком да од 1. јануара прихвати РКС таблице начинио корак у том смеру, очи Запада сада су упрте у Куртија који би коначно могао да начини корак ка релаксацији односа са Србима на северу КиМ и крене у формирање ЗСО.
Ђукић: Разрешење косовског питања у 2024. години
Срећко Ђукић, бивши дипломата, сматра да ће "2024. година донети разрешење косовског питања".
- Мислим да ће са агенде бити скинута сва питања која годинама и деценијама егзистирају што ће знатно релаксирати односе Београда и Приштине. Притом не мислим да ће у реализацији Охридског споразума све ићи глатко. Биће сигурно повремено и провокација. Али, сматрам да је косовско питање тренутно једна од топ тема у Бриселу јер је европско стрпљење при крају поготово што ћемо следеће године имати изборе и у ЕУ и у САД. Свако би хтео неки резултат пре тих избора - наводи Ђукић.
Он очекује да Приштина у наредном периоду направи барем један потез у реализацији Охридских споразума.
- То може бити или корак ка формирању ЗСО или пре тога релаксација односа са Србима на северу Косова. Курти би требало да покаже поштовање према српској заједници и омогући њихову безбедност. У том смислу, могуће је да ћемо ускоро имати и локалне изборе на северу Косова како би Срби имали своје представнике на власти у четири српске општине - оцењује Ђукић.
"Увек постоји опасност од инцидената"
Како каже, дијалог Београда и Приштине следеће године може брзо да напредује.
- Доста тога може брзо да се реализује ако се успостави иоле поверења између Београда и Приштине. Нажалост, увек постоји опасност да се појави неки инцидент попут Бањске који може све да успори или промени ток преговора из корена. Зависи шта којој страни одговара или не одговара да уради због чега може доћи до заоштравања у односима - закључује Ђукић.
(Србија Данас/Блиц)