СУКОБ МАКРОНА И ШОЛЦА ЗБОГ КУРТИЈА: Немачка против ултиматума Приштини, из Париза јасна порука
Берлин безусловно на страни лажне државе
Званични Париз се противи увођењу безвизног режима за грађане тзв. Косова док Курти не испуни своје обавезе из француско-немачког плана.
АЉБИН КУРТИ ПРЕД СУДИЈОМ КАО СВЕДОК ОДБРАНЕ СРБИНА ком се суди због наводних ратних злочина над Албанцима?!
"ДОК СРБИЈУ ПРИМАЈУ У АСЕАН, КОСОВО ИСКЉУЧУЈУ ИЗ ОРГАНИЗАЦИЈА" Нервоза у Приштини, Албанци бесни на Куртија: Води потпуно погрешну политику
КУРТИ У "ЖИВОМ БЛАТУ"! ЕУ спремила спремила други пакет санкција против лажне државе
Француски председник Емануел Макрон рекао је да због ултиматума Аљбину Куртију неће укинути визе за ЕУ за грађане тзв. Косова ако се не смире тензије са Србијом, опет је заратио с немачким канцеларом Олафом Шолцом.
Како пише "Еурактив', специјализовани портал за праћење званичне политике ЕУ, оштро иступање француског председника у име Немачке учињено је без сагласности Берлина. Наиме, извор близак Министарству спољних послова Немачке рекао је "Еурактиву" да ће грађани тзв. Косова бити изузети од виза за боравке у шенгенском простору до 90 дана од 1. јануара 2024. без обзира на став Француске.
Како се додаје у тексту, чини се да је Макроново укључивање Немачке у могући приступ преиспитивању визне либерализације за Приштину био у супротности са ставом његовог немачког колеге Шолца.
Макрон је, подсећа портал, прошле недеље поставио ултиматум Приштини рекавши да од Албанаца очекује да спроведу све преузете обавезе и одговорности из француско-немачког плана, а то су безусловно смиривање ситуације на северу КиМ, смена нелегитимно изабраних албанских градоначелника и расписивање избора у четири српске општине.
У супротном, неће им бити укинуте визе. Шолц, у међувремену, није давао сличне јавне изјаве.
Изјава Макрона у Приштини је дочекана на нож. Вјоса Османи, председница тзв. Косова, одговорила је на Макронов ултиматум рекавши да ће, ако се предузме такав корак, "дијалог са Србијом бити уништен".
- Рекла бих да је то начин да се једном заувек убије дијалог. Ако неко жели да прекине дијалог, онда предузме такве мере, а то су казнене мере према народу Косова - казала је Османијева.
Дарко Обрадовић из Центра за стратешку анализу каже да Охридски споразум, који је прихваћен као француско-немачки план, са својим анексом о имплементацији врло јасно предвиђа негативне последице по стране у преговорима независно од чињења оне друге стране.
- То у преводу значи да би визна либерализација, односно укидање те визне либерализације била једна од три најблаже мере. Званичан Париз има право да се осети пораженим из разлога што не долази до помака у дијалогу с једне стране, док би званични Берлин такође требало да заузме активну улогу, јер је ово био и њихов план за имплементацију нормализације који стоји у месту од фебруара ове године - сматра Обрадовић.
С друге стране, Перко Матовић из Института за националну безбедност наводи да је Немачка као и увек до сада безусловно на страни Приштине.
- Подршка Немачке је толико велика да превазилази подршку и самих Сједињених Америчких Држава, које су биле спремне да санкционишу шиптарско накарадно понашање. Замислите каква је ситуација наступила када су Американци закључили да су потези Куртија према српском народу на северу КиМ превазишли сваку меру - додаје Обрадовић.
Како каже, разлике у ставу Немачке и Француске не почивају на њиховом разилажењу о статусном питању КиМ, него на превирању око питања ко ће бити лидер у ЕУ.
- Супротна мишљења Француске и Немачке Србији иду у корист, јер ако они не могу да се договоре, онда имамо више маневарског простора. У сваком случају, када дође тренутак за одлучивање, они ће усагласити ставове - сматра Матовић.