РОНИЛАЦ УСНИМИО "ЛЕТЕЋУ ТВРЂАВУ" У ДУБИНАМА ЈАДРАНА: Б-17 је био страх и трепет Другог светског рата (ВИДЕО)
Авион је био познат по одбрамбеним могућностима
Једна од најбоље очуваних олупина чувеног бомбардера Б-17, познатијег као "летећа тврђава", "испливала" је недавно у документацији једног словачког рониоца који је истраживао олупине Јадранског мора.
ОРЛ специјалиста саветује: Ово је најбољи начин да ПОБЕДИТЕ КАШАЉ!
ГДЕ СИ ПОШАО МОМАК?! РУСКИ МИГ ПРЕСРЕО НЕПОЗНАТУ ЛЕТЕЛИЦУ: Најмоћнији ловац демонстрирао силу у поларном кругу (ВИДЕО)
СРБИЈА ИСПРЕД ХРВАТСКЕ! Оружане снаге често су тема поређења: Ово су најјаче војске света
Овај бомбардер из Другог светског рата, са серијским бројем 44-6630, доминирао је небом изнад ратом захваћене Европе, а тренутно почива 200 метара испод површине Јадранског мора.
Био је познат по одбрамбеним могућностима. На репу су били постављени митраљези. Могао је да носи бомбе до 3.600 кг у на краћим мисијама.
Авион је произвела компанија "Боинг". Стигао у своју базу у Амендоли у Италији само три дана пре него што је оборен.
Б-17 је учествовао у бомбашкој мисији на Беч као део савезничког напора да ослободе Европу од нациста када је извршио своје коначно, судбоносно путовање 6. новембра 1944.
Под јаком противавионском ватром немачких снага које су дејствовале из Словеније, пилот је скренуо према острву Вис које је било најближа савезничка ваздухопловна база и слетео у Јадранско море – на 50 километара од хрватске обале у близини села Рукавац.
Копилот поручника ваздухопловства америчке војске Ернеста Винеауа преминуо је на лицу места јер посада није могла да га на време извуче, а летелица се напунила водом и потонула. Труп авиона је згњечен јер је вероватно пао у море предњом страном, али пилотска кабина је видљива иако се ветробранско стакло разбило.
Олупину је пронашао подводни фотограф и ронилац Мартин Стрмиска из словачког града Вијетнамска, који је кренуо 2020. године на острво Вис у Хрватској с циљем да направи подводне снимке чувеног потонулог Б-17.
Точкови "летеће тврђаве" полако тону у морско дно - остављајући отворено питање колико ће дуго олупина опстати пре него што се распадне. Мотори и крила прекривени су алгама, песком и мртвим раковима.
Снажни четворомоторни авиони направљени су за Амерички корпус ваздухопловне армије током периода када су двоструки мотори били норма.
Остаци Б-17 на дну Јадранског мора један су од најбоље очуваних олупина авиона из Другог светског рата, а пошто лежи на дубини од преко 60 метара, отежава рониоцима приступ.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.