ПРВИ СОВЈЕТСКИ АВИОНИ КОЈИ СУ НАПАЛИ БЕРЛИН: Бомбардовање било жестоко, нацисти ухваћени потпуно неспремни
Историјска мисија припала је ваздушним снагама Балтичке флоте
Крајем јула 1941. године Немачка је извела први ваздушни напад на Москву, а Јозеф Гебелс је након тога изјавио да је совјетска авијација уништена а Херман Геринг, командант ваздушних снага, самоуверено је тврдио да ниједан совјетска бомба неће пасти на Берлин. Убрзо је уследило је изненађење.
САСТАВЉЕНА НАЈВЕЋА РАКЕТА НА СВЕТУ: Висока је 120 метара и изгледа потпуно застрашујуће (ФОТО/ВИДЕО)
КИНЕЗИ ОДУШЕВЉЕНИ "СУДЊИМ ДАНОМ" Руски авион ће спречити велику катастрофу
РУСКИ ТУПОЉЕВИ БОМБАРДУЈУ МИЛИТАНТЕ БЛИЗУ АВГАНИСТАНА: Полетели и узбекистански МиГ-ови као подршка!
Совјетски пилоти су пре тачно 80 година извели херојски подухват у готово немогућим условима и тиме потпуно шокирали нацисте, објашњава историчар Никита Буранов.
Како наводи, 26. јула 1941. године командант ваздушно-поморских снага СССР, адмирал Николај Кузњецов предложио је совјетском лидеру Јосифу Стаљину да се нацистима одговори дрско, нападом ваздушних снага и Стаљин је то подржао.
Кузњецов је то образложио опасношћу да немачко бомбардовање Москве нанесе јак морално-психолошки ударац СССР, као и могућношћу да буде употребљено хемијско оружје.
Историјска мисија припала је ваздушним снагама Балтичке флоте.
Ноћу је из Кронштата на аеродром Кагул на естонском острву Сааремаа пребачено гориво, резервни делови и све остало што је било потребно како би прошириле писте за узлетање.
Први напад на Берлин изведен је у ноћи између 7. и 8. августа, наводи Буранов.
Прва група од 15 бомбардера полетела је у 9 сати увече. Летови су извођени у веома тешким условима, без радио-везе, на температури од минус 40 изнад Балтичког мора при чему авиони нису имали опрему за отапање леда.
- У таквим условима лет је био апсолутни подвиг сам по себи и без чињенице да је требало бомбардовати престоницу непријатеља - наводи Буранов.
Три сата после полетања совјетски бомбардери су су стигли до северне немачке границе и кренули су на Берлин.
Бомбе су пале на нови индустријски кварт где су се налазили неки војни објекти, железничка станица, телеграф.
Немци су до те мере били затечени да град није одмах замрачен, ловци су узлетели са великим закашњењем а ни ПВО није почела одмах да делује.
Мисија је успешно извршена а пилоти су чак у повратку прекршили наређење да се не комуницира путем радио везе и обавестили команду о извршеном задатку.
После седам сати све посаде су се вратиле на аеродром Кагул.
Наредног јутра немачки радио је објавио да су претходне ноћи британски авиони покушали да бомбардују престоницу Трећег рајха и да је од 15 авиона колико се приближило граду њих девет оборено.
Би-Би-Си је сат времена касније узвртио: "Немачко саопштење о бомбардовању Берлина је интересантно и загонетно јер ни 7. ни 8. августа енглеска авијација није летела изнад Берлина".
Москва је касније током дана саопштила о успешно изведеном бомбардовању главног града Немачке.
Совјетски ваздушни напади су настављени а укупно је изведено 86 летова. Берлин су бомбардовала 33 авиона избацивши на њега 21 тону бомби, навео је историчар.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.