ЈЕДНО ПАЦИФИЧКО ОСТРВО ЈЕ АМЕРИМА ЗЛАТА ВРЕДНО: У њему се налази кључ територијалне одбране САД-а (ВИДЕО)
Стратешки значај има још од Другог светског рата
Острво Вејк није посебно импресивно. Изграђен од корала, атол је на само 6,5 метара надморске висине на најнижој тачки. И он је удаљен. Удаљен је 3.700 км западно од Хонолулуа, и око две 3.200 километара југоисточно од Токија. Удаљеност острва Вејк је оно што мрвицу стена чини толико важном за присуство Сједињених Држава у региону Тихог океана.
ТЕНЗИЈЕ У ЦРНОМ МОРУ: Упловио амерички разарач, Руси му дишу за вратом, јуре га у стопу (ФОТО)
ОДБИЛА УГОВОРЕНИ БРАК ПА ЈЕ РОЂАЦИ УБИЛИ? Случај шокирао заједницу, родитељи побегли из државе
ПАЛА КРВ У ЛУГАНСКУ! Украјинци кренули у НАПАД, пуцали припадницима милиције у главу - више погинулих
Сједињене Државе су 1899. године полагале право на острво Вејк, иако је пре тога више пута остварен европски контакт са острвом. Острво је остало углавном ненасељено, мада су на њему спас тражиле посаде насуканих бродова све до касних 1930-их, када су Сједињене Државе поставиле мали гарнизон. Током Другог светског рата, острво Вејк је било је поприште интензивних борби, истовремено са нападом на Перл Харбор 1941. године.
Данас је острво Вејк и даље једно од најудаљенијих острва на свету, заштићено километрима отвореног океана. Стеновита станица је знатно модификована од Другог светског рата и на њој се налази писта дугачка готово три километра која може да прими све летелице које су тренутно у служби Сједињених Држава.
У случају рата на Тихом океану, америчке базе на удаљеним испоставама попут Гуама или Окинаве вероватно би имале врло тешку могућност да се одбране од непријатељских ракетних напада, делимично и због близине Азије. Окинава је посебно удаљена само око 800 км од кинеске обале.
Иако оба острва имају два противракетна одбрамбена система - ракетни систем земља-ваздух "Патриот" и систем одбране од Терминал High Алтитуде Ареа Дефенсе (THAAD) - оба би могла бити на мети велике ракетне салве. Губици на острвима ближим Азији на почетку сукоба могли би бити огромни и готово их је немогуће спречити. Међутим, острво Вејк је теже погодити - и можда је једноставно недоступно.
Још један фактор, осим пуке удаљености који би острво Вејк одржао боље заштићеним, био је копнени одбрамбени систем Сједињених Држава (ГБМД). Док су ракетни одбрамбени системи попут THAAD или ракетни одбрамбени систем Патриот краћег домета и пружају регионалну заштиту, ракетни систем на копну Мидцоурсе Дефенсе има много, много већи домет.
Систем ГБМД је распоређен и на Аљасци и у Калифорнији и посебно је дизајниран да се супротстави ракетама већег домета против читавих Сједињених Држава и Канаде. Острво Вејк је вероватно само унутар одбрамбеног кишобрана пресретача.
У случају тихоокеанског рата, амерички бомбардери морали би да изврше велики број налета на непријатељске ракетне и противваздушне одбране у западном Пацифику. У том сукобу, острво Вејк би било последња америчка испостава на Тихом океану која би могла да дигне бомбе у ваздух и одржи борце поред себе подгрејаним и спремним за полазак.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.