НАЈВЕЋА НАБАВКА НАОРУЖАЊА ЈОШ ОД ВРЕМЕНА ЈНА: Србија јача способности оружаних снага и домаћу војну индустрију
Према петогодишњем плану набавки и дугорочним плановима опремања нашој војсци најпотребнија су борбена возила, ракетни системи, савремено стрељачко наоружање и пешадијска опрема.
Држава ће од фабрике домаће војне индустрије у наредних пет година наручити наоружање, војну опрему и муницију за Војску Србије вредну 1,25 милијарди евра, што ову наруџбину чини највећом још од времена ЈНА. Очекује се да од овог новца јединице добију нова борбена, оклопна и транспортна возила, пешадијско наоружање, оптику и балистичку заштиту, хаубице, као и модернизовано, али и тек развијено, савремено ракетно наоружање.
НОВИ РУСКИ РАКЕТНИ СИСТЕМ ЈЕ НЕУНИШТИВ: Запад нема одговр на Авангарду Москве - лети брзином 33.000 км/Х
ИЗВЕДЕНА ДИВЕРЗИЈА НА РУСКО БРОДОГРАДИЛИШТЕ? Гори ратни брод, паника у Санкт Петербургу (ВИДЕО)
У ПОТПУНОСТИ СЕ СТОПИЛИ СА СНЕГОМ: Руски снајперисти "скидају" непријатеља у условима екстремне зиме (ВИДЕО)
Ова набавка, уколико буде остварена, не само да ће драстично повећати ватрену моћ и способности оружаних снага, него ће бити и дуго очекивани импулс домаћој војној индустрији. Да би се створили услови да фабрике могу да прогутају овакав залогај, држава ће већ у првом кварталу Фабрике оружја и три војна ремонтна завода уложити 145 милиона евра. Овај новац биће потрошен на куповину технологије, погона и за модернизацију производње.
Генералштаб Војске Србије припремио је неколико спискова наоружања и опреме, потребних оружаним снагама, који су представљени државном врху на недавно одржаном састанку у Нишу. На најамбициознијој листи нашло се оружје и техника за коју је неопходно проширење постојећег војног буџета за најмање 500 милиона евра годишње.
Према петогодишњем плану набавки и дугорочним плановима опремања нашој војсци најпотребнија су борбена возила, ракетни системи, савремено стрељачко наоружање и пешадијска опрема.
Војнополитички аналитичар Владе Радуловић каже да ће окосница ове набавке бити већина технике из домаћег развоја, чији су носилац предузеће "Југоимпорт СДПР" и Војнотехнички институт.
- То је случај са возилима "Лазар 3", "Милош", хаубицама "Нора", као и фамилијом беспосадних платформи "мали Милош" са различитим наоружањем и наменом. Овако велика наруџбина омогућиће завршетак развоја, серијску производњу и масовно коришћење у оружаним снагама - каже Радуловић.
Очекивано је и да војску појача изузетан самоходни вишецевни ракетни систем "Тамнава" калибра 122 милиметра, а после више деценија речна флотила добиће и брзе борбене чамце.
- Део тог пакета највероватније биће и дронови, с обзиром на то да је већ најављена производња домаће беспилотне летелице "Пегаз". Саставни део набавке биће и покретање масовне модернизације тенкова М-84 и Т-72 и више артиљеријских средстава. Нема сумње да ће се на списку за набавку наћи и више хиљада комада нове модуларне пушке М-19, са два калибра, као и нове генерације муниције - набраја Радуловић.
НАБАВКА ВРЕДНА КАО РАТНИ БРОД
Војска Србије ће у наредних пет година пазарити домаће наоружање и опрему у вредности целе ескадриле савремених борбених авиона или најбоље опремљеног ратног брода. Поређења ради, Хрватску ће 12 авиона "рафал" коштати 1,1 милијарду евра, а отприлике толико износи и појединачна цена коју ће Грчка исплатити Француској за најсавременију фрегату.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.
Бонус видео: Најмоћније српско борбено возило "Лазански"