РУСИ ЈОШ ЈЕДНОМ МАТИРАЛИ АМЕРЕ: Испорука С-400 Турској бацила Вашингтон на колена
Испорука руских система С-400 Турској упркос незадовољству Вашингтона представља победу Москве на тржишту наоружања, изјавио је генерални директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов.
- Сматрамо да смо победили у овом случају - одговорио је Сергеј Чемезов на питање новинара да ли је задовољан што продаје оружје НАТО чланици, што ствара несугласице између САД и Турске.
Директор "Ростеха" је за америчку телевизију "Ен-Би-Ес њуз" такође рекао да би руски перспективни ловац пете генерације "Шахмат", који први пут представљен у иностанству на авио-салону "Дубаи ершоу", могао да заинтересује Турску и другог америчког савезника – Саудијску Арабију.
ПРЕПОРОД СРПСКЕ НАМЕНСКЕ ИНДУСТРИЈЕ И ВОЈСКЕ: Од земље којој су донирали, постали смо држава од које сви хоће да КУПЕ НАОРУЖАЊЕ
ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ ОПАСНОСТ ОД НОВОГ СТРАДАЊА? Сукоб тиња још од Хладног рата, последице би могле бити КАТАСТРОФАЛНЕ
ПОТВРЂЕНО! Као што је Вучић обећао, Србија купује моћне хеликоптере од Русије
Ердоган: Без коментара о заједничкој производњи делова С-400
Истовремено, турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да су се Руска Федерација и Турска договориле да неће давати никакве изјаве у вези са заједничком производњом елемената ПВО система С-400.
- Што се тиче производње делова за С-400, договорио сам се са руском страном да за сада нећемо давати никакве изјаве, нити ћемо делити детаље. Стога сада нећу рећи ништа о томе - рекао је турски лидер на конференцији за штампу у Анкари након преговора са шпанским премијером Педром Санчезом.
Ердоган је такође напоменуо да је та тема "осетљива" за Москву и Анкару.
Подсетимо, Москва је 2017. године потписала уговор о испоруци ПВО система С-400 Анкари. Турска је била прва земља НАТО-а која је ове системе купила од Русије.
Одлука Анкаре изазвала је негативну реакцију Вашингтона и Алијансе у целини. САД не престају са покушајима да натерају Турску да одустане од руских система ПВО. Због чињенице да Анкара не подлеже притиску и не одустаје од С-400, Вашингтон ју је искључио из свог програма за производњу ловаца-бомбардера пете генерације Ф-35.
Осим тога, Сједињене Америчке Државе су дуго претиле Турској увођењем низа једностраних санкција због куповине С-400, али нису журиле са тим, плашећи се даљег заоштравања односа са кључним савезником у оквиру Алијансе, а Анкара је упозоравала да примену таквих ограничења неће оставити без одговора. У децембру 2020. године, Вашингтон је ипак увео рестриктивне мере.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.
БОНУС ВИДЕО: Оклопно борбено возило М 20 МРАП 6x6