РУСКИ МЕДИЈИ О ИСПОРУЦИ ОРУЖЈА СРБИЈИ: ''Како је било тајно? Авиони прошли кроз ваздушни простор Турске и других чланица НАТО"
Оружје које је Кина послала Србији подстакло је страхове других земаља у смислу повећања наоружања ''руског савезника'' усред кризе у Украјини.
Како пишу руски медији, кинески званичник у понедељак је потврдио да је Пекинг испоручио војну опрему Србији у оквиру дугогодишњег партнерства са балканском нацијом, али је тај трансфер наводно ''потресао живце'' на Западу, јер су медији упозоравали на ''гомилање наоружања'' од стране ''руског савезника'' усред украјинске кризе.
ВУЧИЋ ОТКРИО ЗА РОЈТЕРС: Планирамо куповину француских борбених авиона Рафал!
БРИТАНИЈА КЉУКА СВОЈЕ ВОЈНИКЕ "ПАМЕТНИМ ЛЕКОВИМА" Након конзумације постају НЕПОБЕДИВИ на ратиштима, откривено зашто
ЗАГРМЕЛА ЗАХАРОВА: Русија ће одговорити, нови потез Француске неће проћи некажњено!
Шест транспортних авиона кинеског ваздухопловства И-20 слетело је у суботу у Београд да испоруче свој терет. Испорука је била рутинска у складу са планом сарадње између земаља, рекао је новинарима у понедељак портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиђијан.
- Нема никакве везе са тренутном ситуацијом и не циља било коју другу нацију - додао је он.
Медији су спекулисали да су авиони носили ракете земља-ваздух ХК-22 које је Србија наручила од Кине. Председник Србије Александар Вучић наговестио је ове недеље велику најаву, рекавши да ће увести ''најновији понос'' војске своје земље, пише Раша тудеј.
Амерички и британски медији назвали су испоруку ''tajnom'', ''прикривеном'' или ''полутајном'' и рекли да је изазвала страх од војног јачања у време рата између Русије и Украјине. АП је сугерисао да би пошиљка могла да "угрози крхки мир" на Балкану.
Није јасно како је испорука могла бити тајна, јер је терет у Београд довезен са шест масивних транспортних авиона, пролазећи кроз ваздушни простор Турске и других чланица НАТО-а, наводи Раша тудеј.
Кинески државни лист Глобал Тимес известио је о пошиљци, нагласивши да је то потенцијално највећа операција у иностранству у историји И-20. Лист је чак спекулисао да су авиони испоручивали ракете ХК-22, чија је извозна верзија позната као ФК-3.
Западни медији су такође тврдили да је испорука изазвала геополитичку забринутост, а да ниједна од људи или влада није изразила забринутост. Наводни страхови такође долазе у време када САД и друге чланице НАТО-а убрзавају испоруке оружја Украјини. Амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан похвалио се у интервјуу у недељу да Вашингтон шаље оружје Украјини ''svakog дана'' у складу са планом да осигура да Кијев може да одбије руске снаге и помогне у постизању америчког циља да ослаби и изолује Москву.
Кина и Србија су критиковане због тога што се нису придружиле САД и њиховим савезницима у увођењу санкција Русији.
Кина је одавно близак савезник Србије. Када је НАТО бомбардовао Србију 1999. године, погођена је кинеска амбасада у Београду, што је довело до протеста у Пекингу. НАТО је инцидент назвао грешком, рекавши да амбасада није била мета, наводи руски медиј.