АМЕРИКА ПОНОВО УМЕШАЛА ПРСТЕ: Покварили Русима планове у Африци, Путин неће бити нимало задовољан
Споразум ће бити ревидиран
Начелник штаба Оружаних снага Судана Мухамед Усман ел Хусеин изјавио је да Картум намерава да ревидира споразум о изградњи руске војне базе на Црвеном мору, пренела је телевизија "Блу Нил ТВ".
ПОТОНУО НАЈВЕЋИ ИРАНСКИ РАТНИ БРОД! Страшан ударац за морнарицу, Америка има разлог за славље
УЖАС! Мигранти покушавали да пређу Средоземно море па НАСТРАДАЛИ у бродолому
АУСТРАЛИЈА У СТРАХУ ОД ИНДИЈСКОГ СОЈА: Продужен локдаун у Мелбурну
- У процесу смо ревидирања споразума који је потписан између бивше владе Судана и Русије у вези са руским војним пројектом на суданској обали Црвеног мора - рекао је начелник.
Како је појаснио, Судан има могућност да унесе допуне или измене у споразум о војној сарадњи са Русијом на Црвеном мору, узимајући у обзир интересе земље.
- Споразум може бити продужен ако видимо корист за нашу земљу - додао је ел Хусеин.
Према његовим речима, војни споразум између Картума и Москве није одобрио законодавни савет у време претходне владе.
- Требало би да га одобри законодавни савет Судана, јер је то орган који ратификује међународне споразуме - прецизирао је ел Хусеин.
Осим тога, начелник штаба је истакао да његова земља може да сарађује у војној сфери не само са Русијом и Кином, него и са САД, које од 1993. године сматрају Судан земљом – саучесником тероризма. Вашингтон је уклонио званични Картум са тог списка тек у мају ове године.
- Раније је Судан био ограничен на војну сарадњу са Русијом и Кином, али данас, након што је Судан искључен са списка (саучесника) тероризма САД, можемо да сарађујемо са Сједињеним Америчким Државама и земљама Запада - закључио је начелник штаба.
Раније је телевизија "Ал Арабија", позивајући се на неименовани извор, саопштила да је Судан замрзнуо споразум са Русијом о изградњи војне базе на Црвеном мору. Након тога је руска амбасада у Картуму демантовала те информације.
У новембру 2020. године објављено је да је склопљен споразум о изгради руске војне базе у Судану. Како се наводи у документу, максималан број руског персонала у бази не би смео да буде већи од 300 особа, нити да се тамо налази више од четири брода истовремено. Из текста споразума од 1. децембра 2020. године следи да је морнарица добила могућност да користи логистички центар у Судану током 25 година.