АМЕРИЧКА СТРАТЕШКА КОМАНДА ПРЕСТРАШИЛА НАРОД: Објавили колико смо близу нуклеарног рата и уништења (ВИДЕО)
Објава је "запалила" друштвене мреже
Стратешка команда Сједињених Држава (такође позната по скраћеници - СТРАТЦОМ) је борбена команда задужена за амерички нуклеарни арсенал, ПВО и свемирске снаге.
АЗЕРИ ДОБИЛИ ОДГОВОР ИЗ МОСКВЕ О "ИСКАНДЕРУ" Руси разрешили дилему да ли су ракете коришћене у Карабаху
ПАО ДОГОВОР ИЗМЕЂУ НЕМАЦА И ФРАНЦУЗА: Некада љути непријатељи раде на заједничком војном пројекту
РУСИ ПОДИГЛИ СЕВЕРНУ ФЛОТУ: Армада плови ка Арктику, циљ је заузети стратешке тачке по сваку цену (ВИДЕО)
У случају нуклеарног рата, СТРАТЦОМ би имао задатак да изврши лансирање америчких нуклеарних ракета против непријатеља.
СТРАТЦОМ је још једном престравио своје следбенике на Твитеру, овог пута објављивањем касних ноћних твитова без објашњења који су подразумевали његово ажурирање нуклеарног арсенала.
Нису дате додатне информације, везе или контекст, што је подстакло кориснике да изразе своју забринутост или да питају шта се дешава.
- Па, добро ћу спавати вечерас након што то прочитам - изговорио је један корисник.
Други су осули паљбу по америчком војно-индустријском комплексу, сугеришући да би Америка требала трошити мање на припреме за рат, а више на здравствену заштиту.
Контекст који стоји иза најновије изјаве је да СТРАТЦОМ планира да објави изјаву о свом ажурираном нуклеарном положају, уз комаданта, адмирала Чарлса Ричарда, који би у уторак требао да сведочи пред сенатским Одбором за оружане снаге. Тамо се очекује да он и начелник команде свемирских снага, Џејмс Дикинсон, разговарају о америчком војном буџету за фискалну 2022. годину и такозваном "Програму одбране будућих година" - који сумира и пројектује снаге, ресурсе и опрему повезану са свим Одељењем Програма одбране.
У понедељак, у часопису Хил, Дикинсон је наговестио да је његова команда имала задатак да се "припреми за рат који још није вођен" и похвалио се америчким свемирским војним способностима, прозивајући напоре Русије и Кине у том правцу.
САД су усред 30-годишњег програма за унапређење нуклеарног арсенала, вредног 1,5 милијарди долара. Америчка потрошња еквивалентна је чак 53 пута већој од оне коју је Русија потрошила на надоградњу свог нуклеарног одвраћања из совјетске ере последњих година. Амерички програм одобрио је председник Барак Обама крајем 2016. године, с тим што је Доналд Трамп у 2018. години додао потрошњу и одобрио употребу нуклеарног оружја против не-нуклеарно наоружаних противника.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.