КОМЕ ДА ВЕРУЈЕМО, АКО НЕ ЊЕМУ: Стручњак са Харварда открива где ће пасти кинеска ракета (ВИДЕО)
Ово није први пут да Кина губи контролу над свемирском летелицом код њеног повратка на Земљу
Већи део остатака велике кинеске ракете, "Дуги марш 5Б", за коју се очекује да ће се током викенда вратити у атмосферу изгореће при повратку и мало је вероватно да ће узроковати икакву штету, рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин. Астрофизичар с Харварда дао је и своје процене места пада ракете.
ЗБОГ ЊЕ ЗАВЛАДАЛА ПАНИКА У СВЕТУ Америчко ваздухопловство коначно открило где ће ПАСТИ КИНЕСКА РАКЕТА
АМЕРИКА ЋЕ ОБОРИТИ КИНЕСКУ РАКЕТУ? Пентагон донео одлуку, погрешна процена би могла скупо да их кошта (ВИДЕО)
РОГОЗИН ОТКРИО: Где ће пасти кинеска ракета од 18 тона - Вашингтон, Рим или Пекинг?
Ракета "Дуги марш 5Б" лансирана је 29. априла с кинеског острва Хаинан носећи на себи беспилотни модул "Тјанхе", који садржи оно што ће постати стамбени простор на трајној кинеској свемирској станици.
Локација слетања ракете у Земљину атмосферу при паду из свемира "не може се одредити све до неколико сати пре њеног уласка", који би требало да се догоди око 8. маја, поручили су из Америчке свемирске команде.
Говорећи у Пекингу, Ванг Венбин рекао је да Кина помно прати повратак ракете у атмосферу и да ће већина њених компоненти бити спаљена при повратку.
- Могућност да овај процес изазове штету на површини изузетно је ниска - рекао је.
Остаци ракете "Дуги марш 5Б" вероватно ће пасти у међународне воде, известио је кинески "Глобал Тајмс".
С обзиром на садашњу путању ракете, траг крхотина вероватно ће пасти северно у нивоу Њујорка, Мадрида или Пекинга, а јужно у нивоу Чилеа и Велингтона или било где између, рекао је ове недеље астрофизичар с Харварда Џонатан Мекдауел.
Лансирање модула "Тјанхе" прва је од 11 мисија потребних да би се завршила кинеска свемирска станица. Шеф Пентагона Лојд Остин рекао је у четвртак да Американци неће уништити кинеску ракету, индиректно критикујући Пекинг због губитка контроле.
Ово није први пут да Кина губи контролу над свемирском летелицом код њеног повратка на Земљу. У априлу 2018. свемирска лабораторија Тиангонг-1 распала се при проласку кроз атмосферу две године након престанка рада. Кинеске власти су тада негирале да су изгубиле надзор над лабораторијом.