НИЈЕ СВЕ У ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ, РАТНИКА ЧУВАЈУ ЈОШ БИТНИЈЕ СТВАРИ : Шта од опреме носи савремени српски војник?
Од кад је света и века, људи су носили у себи потребу за сигурношћу и одбраном
Потреба за обраном и заштитом је једна од најстаријих потреба човека. Одувек је настојао да заштити свој посед и своје најближе.
Праисторијски човек је настојао да заштити себе и своју породицу, да пронађе сигурно уточиште и бег од хладноће, дивљих и опасних животиња, а на крају крајева и од самог себе, односно своје врсте.
НАШИ ОКЛОПЊАЦИ ДРЖАЋЕ АГРЕСОРЕ У ШАЦИ: Кад загрме тенкови српски, мораће да стане непријатељ мрски
АМЕРИКАНЦИ ДРХТЕ ПРЕД ХИПЕРЗВУЧНИМ РАКЕТАМА: Русија и Кина имају незаустављив арсенал!
ВОЈСКА СРБИЈЕ ЈАЧА ИЗ ДАНА У ДАН: Руси шаљу војну помоћ вредну 180 милиона долара (ВИДЕО)
Како су векови одмицали, људи су постајали све захтевнији, жеље и апетити су порасли и човек се више није задовољавао оним што му је природа дала. Није био задовољан својим номадским тумарањем кроз земаљска беспућа, већ је хтео нешто боље и више.
Временом је схватио да треба да се настани, да насели себе и своје племе, своју породицу. Ту почиње да брани свој шатор, пећину, сојеницу, земуницу, село, а вековима касније град и државу.
Ту долазимо до идеја о друштвеном уговору, између осталих и Томаса Хобса, где он указује да је човек по природи себичан и зао и да жели да се оствари независно од других људи. Сва своја права човек преноси на друштво и државу.
Да би се одбранио било му је потребно оружје, градови су ратовали против градова, државе против држава, а систем и методе ратовања су се усавршавали и постајали све суровији.
Човек је морао да се брани. Тако настаје потреба за јаком војском, снажном армијом која је лојална свом народу и свом владару и има обавезу да их чува.
Србија има дугу традицију народне војске, како се народ сусретао са све већим потешкоћама под османском влашћу, тако се створила потреба за одбрану Срба и српског идентитета.
Однос Цариграда према српском народу је варирао од: корисних поданика Порте, пореских обвезника оданих султану, све до неверерника које треба очистити или пак утишати.
Шибали су разни ветрови и Срби су вапили за каквом таквом сигурношћу. Формирју се ускоци, хајдуци, народна војска и напослетку после краха Тимочке буне, краљ Милан уводи стајаћу војску у Србији, по угледу на многе модернизоване војске Европе с краја 19. столећа.
Опрема српског војника је еволуирала током векова, што је и нормално.
Некада кубура, јатаган, пушка са бајонетом, нож, метална и дрвена чутура за воду, ручно плетена торба, појас за леђа, фес, турбан, огртач, опанак и томе слично, а данас савремена модернизована опрема прилагођена савременом начину борбе, прилагођена дугом војничком маршу, конфигурацији терена и напослетку анатомији војника који је носи.
И тако долазимо до главног питања наше теме:
Шта све од опреме носи савремени српски војник или још прецизније речено припадник пешадије Војске Србије?
Данас постоји неколико типова униформи које носе наши војници и то су: службена официрска униформа, маскирна борбена униформа, униформа М10 Војске Србије и препознатљива плава униформа Гарде са црвеном беретком.
Свака униформа на себи има грб Србије са крстом и у пољима око њега четири оцила. На службеним униформама, грб је у боји, док је на маскирним униформама у маслинасто-зеленом и тамно-браон колору.
Ако изузмемо лако и тешко наоружање које свака војска мора да има, па сасвим логично има и Војска Србије, оно што сваки српски војник данас поседује, то је лична опрема коју мора зависно од околности да носи на себи и са собом.
У личну опрему припадника Војске Србије спадају: чизме опште намене, индивидуални пуњач, троножац за подешавање РПГ-а, троножац за подешавање лаког наоружања, војничке рукавице и војничке чарапе, држач за пиштољ, каиш за шаржер (оквир са муницијом за пиштољ).
Затим даље, сваки војник треба да поседује у зависности од околности у којим се налази професионалну обућу, униформу за борбу, униформу за борбу у урбаној средини и пустињи, вишефункционални тактички сет за држање лаког наоружања.
Ту су и тактички сет за држање муниције и бомби, панцири, динамични панцир прслуци, балистички прслуци са специјалним носачима, прикривени балистички прслуци, заштитни шлемови MICH/ACH/PASGT, балистички штитови, М98А1 "Ахилеј" борбене пешадијске чизме са могућношћу високог степена заштите од мина, лагани борбени прслук ЛЕВЕЛ III А, тактички прслук М07, М09 борбена јакна, борбени балистички прслук "Војник будућности", борбени прслук БП 10 С.
У све то треба додати и велики број војних торби и ранчева који се користе за пренос војне опреме. Затим, камуфлажне маске, војне капе, ножеви, шаторско крило, конопац, војнички ашов, оптички дурбин, двоглед, лампа, професионална оптика (снајперисти), сат, врећа за спавање, падобран, одећа за кишу, термо веш, војнички шал, борбене патике, свечане ципеле, професионална војничка чутура итд..
Сви набројани предмети део су опреме пешадије Војске Србије и неопходни су за њено делотворно функционисање. Поред наоружања чине неизоставни део опреме наших оружаних снага.
Кренимо редом.
Чизме опште намене - Као што је наведено, војничке чизме имају свакојаку намену, а то се огледа у њиховој употреби по различитим теренима и временским условима.
Индивидуални пуњач - је намењен за брзо пуњење и пражњење оквира аутоматских пушака, аутомата и пушкомитраљеза.
Троножац за подешавање РПГ 7 - се користи да се на њему постави РПГ-7, бацач граната.
Троножац за подешавање лаког наоружања - намењен да се на њему постави оружје приликом подешавања нишанских справа и других уређаја који су постављени на оружје и служе за нишањење.
Војничке рукавице и чарапе - штите војника од хладноће и олакшавају кретање у чизмама.
Појас за пиштољ - носи се око струка и служи за безбедно држање пиштоља.
Каиш за шаржер - је место на коме стоји оквир са муницијом за пиштољ.
Професионална обућа - у разним тоновима, различитих маскирних камуфлажних шара и за разне намене, користи се за маршеве, параде, борбу и водоотпорна је, итд..
Униформа за борбу - је урађена са различитим шарама прилагођена месту где се борба дешава, урбана средина, шума и вегетација или пустињска борба.
Вишефункционални тактички сет - је попут прслука са више џепова у којим се могу држати разни комади муниције, бомбе, као и моторола.
Панцири - са посебним ојачањима од платине чувају војника у борби током размене ватре.
Војнички шлем - Чува главу и сигурно је и најважнији део војникове опреме јер га штити од залуталих шрапнела, метака и снајперске ватре.
Балистички штит - се посебно може применити током анти-терористичких акција, где група војника упада у терористичко гнездо, тада први војник носи штит, а остали иду иза њега.
М98А1 "Ахилеј" борбене пешадијске чизме - штите војника од разорног дејства експлодиралих мина.
Посебно чува од ПМА-2 противпешадијске експлозивне мине која се зове и Паштета због своје необичне сличности конзерви паштете. Повреде настале деловањем ПМА-2 мине нису смртоносне, али често резнесу ногу своје жртве што води ка трајном тешком телесном инвалидитету.
"Војник будућности" - намењен је за заштиту виталних делова тела од шрапнела граната и бомби и обичних зрна испаљених из пиштоља и револвера. Сигурносне балистичке плоче пружају заштиту од обичних зрна испаљених из аутомата, аутоматских пушака, карабина и снајперских пушака. Војник се ослобађа прслука једним потезом сајле, при чему се прслук аутоматски раставља на две целине и спада са војника.
Борбени прслук "БП 10С" - је посебно дизајниран за потребе припадника специјалних јединица.
Војничке торбе и ранчеви - постоје у разним величинама и разних су намена. Војник у њима носи униформу, врећу за спавање, ашов, прву помоћ, шаторско крило, итд..
Војнички ашов - је на преклапање и њиме се могу копати плитки ровови у случају потребе да се брзо пронађе заклон на чистини, где нема другог природног заклона, посебно у равничарским пределима и на простору без растиња, стена и дрвећа.
Оптички дурбин као и двоглед - могу служити и за дневно, али и ноћно осматрање.
Војнички шал - се разликује од шала који носимо свакодневно током зиме. Обавија се око врата и пријања уз врат, што додатно греје и чува војника од прехлада током извођења маневара и војних дејстава у зимским околностима.
Колико је наоружаност војника од велике важности толико је битна и опрема коју војник носи са собом, како би у екстремним ситуацијама колико толико био безбедан. Да не наглашавамо важност камуфлирања у непријатељском окружењу или важност ношења шлема током борбе.
Панцири су спасили на стотине живота, а да чизма главу чува и добра чарапа најбоље показује историја ратовања српске војске. У хладним данима Првог светског рата, најтраженија роба код српског војника биле су војничке чизме и чарапе.