БУГАРИ ЖЕЛЕ СЕВЕРНУ МАКЕДОНИЈУ? Блокирали им пут ка ЕУ, присвајају њихов језик као СВОЈ
Северна Македонија је у марту ове године добила зелено светло за почетак преговора са ЕУ.
Бугарска је обавестила Европску комисију да не може да прихвати предложени преговарацки оквир за Северну Македонију за чланство у ЕУ јер не пружа потребне гаранције за испуњавање услова које је поставила та земља, саопштило је Министарство спољних послова у Софији.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА У КАНЏАМА КОРОНЕ: Још 247 новооболелих, 15 особа изгубило битку са вирусом
НОВЕ МЕРЕ У ЦРНОЈ ГОРИ! Затварају се теретане и фитнес центри
У саопштењу се указује да декларација Европског савета није правно обавезујући инструмент и не пружа правне гаранције које захтева Бугарска.
Софија, међутим, верује да се упркос кратким роковима може доћи до решења.
- Бугарска захваљује немацком председавању Савету ЕУ и комесару за проширење Оливеру Вархеију на конструктивном приступу и свакодневном заједницком раду у потрази за решењем које је и даље могуће упркос кратким роковима - наводи се у саопштењу.
Министарка спољних послова Бугарске Екатерина Захаријева изјавила је раније да Бугарска још не може да одобри приступне преговоре са Скопљем јер, како је навела, Северна Македонија не спроводи одредбе споразума о добросуседским односима и пријатељству између Скопље и Софије, потписан 1. августа 2017. године.
Софија је пре два месеца послала меморандум земљама чланицама ЕУ у коме је захтевала да у преговарачки оквир са Северном Македонијом буду и спорна питања између Скопља и Софије.
Бугарски власти захтевају да се македонски језик у званичним документима ЕУ обележава као званични језик према Уставу Северне Македоније, као и да македонски власти признају да македонски језик и идентитет имају бугарско порекло.
С друге стране, македонски власти кажу да су македонски језик и идентитет чињенично стање, те да не постоји простора о томе да се преговара.
Предвиђено је да Северна Македонија започне приступне преговоре са ЕУ до краја 2020. године.