БУЊЕВАЧКИ ОД ДАНАС ЗВАНИЧНО СЛУЖБЕНИ ЈЕЗИК У СУБОТИЦИ: Бунио се само Жигманов чију смену траже - Хрвати
Томисла Жигманов најавио да ће тражити оцену уставности
Одборници градског парламента у Суботици једногласно су данас усвојили измену Статута Града по којој се буњевачки уврштава међу службене језике.
Лепе вести за Новосађане: Почела вакцинација у тржном центру
НА ОВАЈ НАЧИН ЋЕ ПОДСТАЋИ ВАКЦИНАЦИЈУ: Вучевић незадовољан одзивом Новосађана за имунизацију, град има нови план
ХРВАТИ УСТАЛИ ПРОТИВ ПРЕДСТАВНИКА ХРВАТА: Након спорне емисије траже од Загреба "политичку елиминацију" Жигманова! (ВИДЕО)
Градоначелник Стеван Бакић је истакао да је ово историјски дан за Суботицу, док је председник Скупштине Балинт Пастор поручио да је одлука исправна и да ће Буњевци добити оно право које имају остали.
Буњевачки је тако постао четврти равноправни језик у овој средини.
Одборници Деморатског савеза Хрвата у Војводини су бојкотовали седницу градског парламента, али су истовремено одржали конференцију за новинаре испред Градске куће.
Лидер странке Томислав Жигманов и одборница Јосипа Војнић Тунић још једном су поручили да се не слажу са овом одлуком.
Очекује се да ће се буњевачки језик наћи у службеној употреби осам дана од објављивања Одлуке у Службеном гласнику, односно већ средином маја, док ће сам процес прилагођавања тећи постепено, објавјено је на порталу Subotica.com.
Демократски савез Хрвата у Војводини (ДСХВ) Томислава Жигманова бојкотовао данашње заседање градског паралмента Суботице на којој је одлучено о увођењу буњевачког језика у службену употребу у том граду.
Жигманов и одборница Јосипа Војнић Тунић одржали су коференцији за новинаре испред Велике већнице и поручили да се не слажу са овом одлуком.
Жгманов је рекао да њихов став против измене Статута нису имали слуха када су у питању људи који носе власт у Суботици.
Он је поновио да су били мета увреда и претњи на друштвеним мрежама.
Оценио је да је усвајање одлуке суботичког парламента о буњевачком језику преседан.
- Видећемо да ли ће на тај начин бити подржана иницијатива Хрватског националног већа да се хрватски језик уведе у општине Апатин и Бач и град Сомбор, а до данас немамо никакве информације о томе - рекао је Жигманов, уз тврдњу да је реч о неједнаком третману националних заједница.
Најавио је да ће тражити правну заштиту и процену уставности одлуке о промени Статута Суботице.
Хрватски демократски форум (ХДФ), са седиштем у Суботици, раније је осудио критике Томислава Жигманова који је, како наводе, сам себе прозвао лидером Хрвата у Војводини, на рачун хрватског амбасадора у Београду Хидајета Бишчевића и хрватску дипломатију у целини, уз захтев званичном Загребу да "политички елиминише" лидера ДСХВ.
Истакли су да је Жигманов против себе окренуо све што је могао: власт у Србији на свим нивоима, потенцијалне коалиционе партнере, партнерске странке националних мањина, јавност у Србији, власт у Хрватској, а понајвише Хрвате, припаднике хрватске заједнице у Србији.