Чувени светски дневни лист РАЗВАЛИО ХРВАТСКУ због неофашизма!
На тапету и Колинда и Томпсон
Познати ловац на нацисте Ефраим Зуроф у ауторском тексту за "Џерусалем пост" писао је о неофашизму у Хрватској.
Прочитајте и:
Зуроф, који је и директор Центра "Симон Визентал", навео је да су два значајна догађаја у Хрватској у последњих месец дана показала су важност феномена искривљавања слике о Холокаусту, што је све чешће у посткомунистичкој источној Европи.
- Један од тих догађаја посетило је 200.000 људи и цео свет га је гледао на телевизији и интернету, а у другом је учествовала мала група изабраних истакнутих гостију и био је затворен за јавност те једва споменут у медијима. Међутим, оба догађаја су важна ако желимо да разумемо претњу покушаја искривљавања историје Другог светског рата и Холокауста у том региону, и зашто напори за борбу против тога нису били успешни Прослава успеха фудбалера претворена у неофашистичку екстраваганцију - пише Зуроф.
Организатори дочека изјавили су да се на Тргу бана Јелачића неће појавити ниједан политичар и звезда, али ипак је наступио певач Марко Перковић, познат по надимку Томпсон, истиче се у тексту.
- Томпсон је злогласан због својих ултранационалистичких стихова и величања хрватског геноцидног усташког режима из Другог светског рата. Често отвара концерте усташким поздравом 'За дом спремни'. Тако се весела прослава величанственог успеха хрватских фудбалера претворила у неофашистичку екстраваганцију, а играчи су уз Томпсона певали све његове стихове - пише Зуроф у тексту.
Зуроф додаје да "нико није отворено протестовао против Томпсоновог наступа, а они који су га критиковали у медијима или на друштвеним мрежама постали су мета вербалних напада".
- Чак је и председник Колинда Грабар Китаровић јавно рекла да јој је Томпсон најдражи извођач - додаје се у тексту.
Поред тога, Зуроф у тексту наглашава да "образовни систем такође никада није предузео мере за подучавање млађих генерација о стравичним злочинима усташа против Срба, Јевреја, Рома и политичких противника током Другог светског рата", преноси Џерусалем пост.
Ефраим Зуроф истиче да "чак и музеј у Јасеновцу, највећем усташком концентрационом логору, представља ублажену верзију догађаја и нема ниједну фотографију његових петоро управника, који су сви масовни убице".
- Не спомиње се ни суђење из 1999. и осуда Динка Шакића, једног од заповедника и фанатичног усташе - наглашава Зуроф.