ЕВРОПСКА УНИЈА САОПШТИЛА УСЛОВЕ: Ових 14 кључних приоритета БиХ треба да испуни за чланство!
Европска комисија је данас представила мишљење о захтеву Босне и Херцеговине за чланство у Европској унији, те дала 14 кључних приоритета које земља треба да испуни.
Мишљење је од кључне важности у односима Европске уније и Босне и Херцеговине, потврда да је ЕУ предана да пружи смернице и подршку земљи у провођењу неопходних реформи на њеном путу ка европским интеграцијама. Мишљење идентификује 14 кључних приоритета које држава треба да испуни како би добила препоруку за отварање преговора о придруживању Европској унији.
Кључни приоритети обухватају подручја демократије/функционалности, владавине права, основних права и реформе јавне управе – основе процеса придруживања Европској унији.
Аналитички извештај, који се такође налази уз мишљење, по први пут, упоређује ситуацију у БиХ са стандардима који се примењују у земљама чланицама ЕУ, укључујући питања као што је унутрашње тржиште, јавне набавке, политика конкурентности, околине, безбедности хране и заштите потрошача.
БАКИР НАГОВАРАО ДОДИКА ДА УЂЕ У НАТО: Милорад не прихвата уцене! Нема договора о формирању власти у БиХ!
Пуповац НЕ ДА НА СРБЕ: Хрватска да смањи РАТНУ РЕТОРИКУ, време је за НОВЕ ВЕТРОВЕ БЕЗ ОЛУЈА!
СРПСКА НЕМА АЛТЕРНАТИВУ! Због БЕЗБЕДНОСНИХ ПРЕТЊИ мора да буде формиран РЕЗЕРВНИ САСТАВ
Мишљење пружа чврсту основу за дискусију у Савету Европске уније, која треба да донесе одлуку о наредним корацима на путу БиХ ка Европској унији. С тим у вези, кључно је да власти у БиХ буду формиране на свим нивоима без одлагања.
Босна и Херцеговина треба да усклади свој уставни оквир са европским стандардима и осигура функционалност својих институција како би могла преузети обавезе у вези са Европском унијом. Иако је децентрализована државна структура компатибилна са чланством у Европској унији, Босна и Херцеговина ће требати да реформише своје институције како би била спремна да ефективно учествује у процесу одлучивања Европске уније и у потпуности проведе acquis.
Босна и Херцеговина треба да унапреди свој изборни оквир и функционисање правосуђа. Такође, треба оснажити превенцију и борбу против корупције и организованог криминала укључујући прање новца и тероризам, те обезбедити ефективно функционисање система управљања границом, миграцијама и азила. Треба повећати заштиту основних права свих грађана, укључујући осигурање одговарајућег окружења за цивилно друштво, помирење и заштиту и инклузију свих рањивих група. Треба у потпуности и провести основне кораке у реформи јавне управе.
Резултати провођења обавеза Босне и Херцеговине које проистичу из Уговора о стабилизацији и придруживању требају бити унапређени, нарочито у вези са успостављањем Парламентарног одбора и припреме државног плана за усвајање прописа Европске уније.
Босна и Херцеговина је постигла одређени степен макроекономске стабилности. Међутим, да би постала функционална тржишна економија Босна и Херцеговина треба обратити посебну пажњу убрзању својих процедура за доношење одлука и побољшати пословно окружење, као и ефикасност и транспарентност јавног сектора, нарочито јавних предузећа. Држава треба да ради на уклањању препрека за исправно функционисање тржишних механизама као што су слаба владавина права, значајно присуство бирократских препрека, корупција, дуге и претерано комплексне административне процедуре и велику фрагментираност унутрашњег тржишта земље.
Босна и Херцеговина треба да усмери посебну пажњу на низак квалитет образовања и недовољну орјентисаност на потребе тржишта, квалитет физичког капитала, као што је недовољно развијена транспортна и енергетска инфраструктура и споро прилагођавање привредне структуре земље, да би се могла средњорочно носити са конкурентним притиском и тржишним силама унутар Уније.
МАНДИЋ: Република Српска је заслужила име српска Спарта (ВИДЕО)
"Браћо, на један позив смо од вас!" Снажна подршка "Праве Црне Горе" за СРБЕ НА КОСОВУ!
"СДА не може да дели лекције, водила је рат и стајала иза злочина! Зар Алијин син држи предавање о моралу!?" (ВИДЕО)
Босна и Херцеговина је, свеукупно гледајући, у раној фази када се ради о степену припремљености за преузимање обавеза које произилазе из чланства у Европској унији и треба у значајној мери да унапреди процес усклађивања са прописима Европске уније и усвоји и проведе релевантно законодавство.
Посебна пажња се треба усмерити на подручја слободног протока роба, права на оснивање и пружање услуга, информационог друштва и медија, пољопривреде и руралног развоја, риболовства, транспортне политике, енергије, економске и монетарне политике, статитистике, социјалне политике и запошљавања, политике за предузећа и индустрију, регионалну политику и координацију структуралних инструмената, образовања и културе, заштите потрошача и здравља и финансијске контроле.