Хоће ли Македонија коначно добити ИМЕ? На помолу договор Скопља и Атине
Спор дуг 23 године
Већ 23 године амерички дипломата Метју Нимиц води борбу са два балканска суседа и све то због једне речи - Македонија. Сада изгледа да је бескрајна мисија 78-годишњег дипломате можда коначно завршена.
Прочитајте и:
- Спор између Скопља и Атине због имена "Македонија" може и требало би да буде решен следеће године - каже стрпљиви посредник ONN. Он се нада скорашњем консензусу својих доскорашњих клијената.
- Атмосфера за решавање конфликта се значајно побољшала, како у Македонији, тако и у Грчкој - тврди Метју Нимиц.
Откако је током 1991. године Македонија објавила своју независност, две суседне државе су у клинчу у вези са правом на име. Атина страхује од евентуалних територијалних претензија од стране својих суседа и жели да Скопље промени име Македонија јер у Грчкој постоји област која се идентично зове, пише Дојче Веле.
Атина удара контру
Под притиском Атине и Брисела, Македонија је још током 1992. године уписала у свој устав да се одриче права на сваку територијалну претензију ка Грчкој. А током 1995. године је "Сунце из Вергине", заменила стилизованим сунцем на националној застави.
Од 1993. године због Атине, Македонија се на међународном нивоу представља као "Бивша југословенска република Македонија" и од тада спор у вези са именом постаје све озбиљнији.
Притом Атина, као члан ЕУ и НАТО-а, је у много изгледнијој позицији. Односи између две суседне државе још су више погоршани када је током 2008. године Атина блокирала очекивани улазак Македоније у НАТО, независно од тога што је Македонија хтела да уђе под називом БЈРМ.
Током мандата премијера Николе Груевског у Македонији многи аеродроми и ауто-путеви добијају назив Александар Велики.
Споменик Александра Великог у Скопљу
У Скопљу су подигнути бројни споменици античких хероја. Од тада две стране комуницирају само преко протестних нота, а преговори у вези са именом, су од 2014. године практично престали.
Смена власти у Скопљу и нови премијер из Социјалдемократске партије, Зоран Заев, покренули су решавање дуготрајног спора у односу Македоније и њених суседа. Истовремено Брисел и Вашингтон демонстрирали су појачани интерес ка овој нестабилној и вишенационалној држави, и све то у страху од присуства Москве на Балкану.
У овом моменту Македонија јавно треба да направи компромис. На унутрашњим односима моменат за такве компромисе је пожељан и потребан. После неуспеха на општинким изборима у октобру, опозициона ВМРО-ДПМНЕ је ослабљена и заузета борбом између кандидата за наследника лидера Николе Груевског. А нови премијер Зоран Заев, макар и са минималним парламентарном већином стабилно седи у својој столици.
Нема "волшебног имена"
После подгревања, три године замрзнутих преговора, ове недеље у грчкој и македонској штампи, све се више помиње име"Нова Македонија" као евентуално компромисно решење. Да ли ће бити Горња, Северна или Нова Македонија- нико не зна, пише на сајту днес.бг.
ТРИ ПИТАЊА за Заева на које Срби у Македонији НЕСТРПЉИВО чекају ОДГОВОРЕ!
Посредник Метју Нимиц остаје реалистичан и најављује интензивне преговоре у Њујорку већ на почетку следеће године.
- После толико много година, не постоји начин да се појави име које би свима одговарало. Али један тежак проблем се не решава чаробним штапићем, већ напорним послом, добром дипломатијом и политичком вољом - закључио је Нимиц.