Hoće li Makedonija konačno dobiti IME? Na pomolu dogovor Skoplja i Atine
Spor dug 23 godine
Već 23 godine američki diplomata Metju Nimic vodi borbu sa dva balkanska suseda i sve to zbog jedne reči - Makedonija. Sada izgleda da je beskrajna misija 78-godišnjeg diplomate možda konačno završena.
Pročitajte i:
- Spor između Skoplja i Atine zbog imena "Makedonija" može i trebalo bi da bude rešen sledeće godine - kaže strpljivi posrednik ONN. On se nada skorašnjem konsenzusu svojih doskorašnjih klijenata.
- Atmosfera za rešavanje konflikta se značajno poboljšala, kako u Makedoniji, tako i u Grčkoj - tvrdi Metju Nimic.
Otkako je tokom 1991. godine Makedonija objavila svoju nezavisnost, dve susedne države su u klinču u vezi sa pravom na ime. Atina strahuje od eventualnih teritorijalnih pretenzija od strane svojih suseda i želi da Skoplje promeni ime Makedonija jer u Grčkoj postoji oblast koja se identično zove, piše Dojče Vele.
Atina udara kontru
Pod pritiskom Atine i Brisela, Makedonija je još tokom 1992. godine upisala u svoj ustav da se odriče prava na svaku teritorijalnu pretenziju ka Grčkoj. A tokom 1995. godine je "Sunce iz Vergine", zamenila stilizovanim suncem na nacionalnoj zastavi.
Od 1993. godine zbog Atine, Makedonija se na međunarodnom nivou predstavlja kao "Bivša jugoslovenska republika Makedonija" i od tada spor u vezi sa imenom postaje sve ozbiljniji.
Pritom Atina, kao član EU i NATO-a, je u mnogo izglednijoj poziciji. Odnosi između dve susedne države još su više pogoršani kada je tokom 2008. godine Atina blokirala očekivani ulazak Makedonije u NATO, nezavisno od toga što je Makedonija htela da uđe pod nazivom BJRM.
Tokom mandata premijera Nikole Gruevskog u Makedoniji mnogi aerodromi i auto-putevi dobijaju naziv Aleksandar Veliki.
Spomenik Aleksandra Velikog u Skoplju
U Skoplju su podignuti brojni spomenici antičkih heroja. Od tada dve strane komuniciraju samo preko protestnih nota, a pregovori u vezi sa imenom, su od 2014. godine praktično prestali.
Smena vlasti u Skoplju i novi premijer iz Socijaldemokratske partije, Zoran Zaev, pokrenuli su rešavanje dugotrajnog spora u odnosu Makedonije i njenih suseda. Istovremeno Brisel i Vašington demonstrirali su pojačani interes ka ovoj nestabilnoj i višenacionalnoj državi, i sve to u strahu od prisustva Moskve na Balkanu.
U ovom momentu Makedonija javno treba da napravi kompromis. Na unutrašnjim odnosima momenat za takve kompromise je poželjan i potreban. Posle neuspeha na opštinkim izborima u oktobru, opoziciona VMRO-DPMNE je oslabljena i zauzeta borbom između kandidata za naslednika lidera Nikole Gruevskog. A novi premijer Zoran Zaev, makar i sa minimalnim parlamentarnom većinom stabilno sedi u svojoj stolici.
Nema "volšebnog imena"
Posle podgrevanja, tri godine zamrznutih pregovora, ove nedelje u grčkoj i makedonskoj štampi, sve se više pominje ime"Nova Makedonija" kao eventualno kompromisno rešenje. Da li će biti Gornja, Severna ili Nova Makedonija- niko ne zna, piše na sajtu dnes.bg.
TRI PITANJA za Zaeva na koje Srbi u Makedoniji NESTRPLJIVO čekaju ODGOVORE!
Posrednik Metju Nimic ostaje realističan i najavljuje intenzivne pregovore u Njujorku već na početku sledeće godine.
- Posle toliko mnogo godina, ne postoji način da se pojavi ime koje bi svima odgovaralo. Ali jedan težak problem se ne rešava čarobnim štapićem, već napornim poslom, dobrom diplomatijom i političkom voljom - zaključio je Nimic.